| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o întrebare care ma tot macina si as vrea sa ma ajutati cu niste răspunsuri, cei care știu!
Deci, am 18 ani si acum vreo doua luni am avut o relație cu un băiat. Pe data de 23, am avut contact sexual neprotejat. In luna noiembrie și decembrie mi-a venit menstruatie normala, dar nu mai stiu datele pentru ca am neregulat. Uneori am stări de greata dimineata, iar alteori seara. Obosesc mai repede decat de obicei. Am făcut un test de sarcina cu rezultatul negativ. Parca am putina burtica ( dar aveam si inainte puțin). De atunci nu am mai avut contact sexual. Acum nu mă sunt cu respectivul.
Deci, intrebarea este: oare sunt însărcinata?
Dau funda celui mai bun răspuns*** Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa intretinerea respectivului contact sexual au urmat 2 menstruatii, care s-au desfasurat in limitele normale si au fost similare ca mod de manifestare cu menstruatiile produse mai inainte/anterioare, reiese ca in mod absolut sigur NU poate exista nici macar o sarcina ipotetica. Acest fapt a fost evidentiat si de rezultatul testului de sarcina efectuat. Pentru linistea ta definitiva si asigurarea ca 100% nu exista o sarcina ai putea apela la testul pe baza analizei de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale. Rezultatul testului intotdeauna este corect si valabil fiindca are o acuratete de peste 98%. Multa sanatate!

| Lare13M a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Va mulțumesc tuturor pentru raspunsuri! O sa fac si un control ginecologic sa stau liniștita. Oricum mi-ati mai ridicat moralul. Va mulțumesc mult!

7 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Buna stimat utilizator, te sfatiuesc sa stai calma fiindca nu esti insarcinata, ai aut cicl menstrual iar el nu a ejaculat in tine/
Sper ca pe viitor sa nu mai faci greseala de a o face neprotejat.

| Alicezzz a răspuns:

Cel mai concret raspuns il primesti de la un medic ginecolog, aci primesti påreri! Incearca un test clear blue digi sunt foarte bune si mai ales ca in caz de o sarcina iti spune si saptamanile in cat esti. Daca ai avut totusi menstruatie in decembrie ar tr sa astepti macar påna la jumatatea lui ianuarie si sa iti faci un test. Ciclu daca il ai neregulat nu tr sa te pleci pe o ureche si sa intreti reslatii sexuale neprotejate din contra trebuie mai multa atentie pentru ca te poti pacali usor. Pentru a sta fara grija iti faci un control ginecologic si vorbesti cu medicul sa iti dea o metoda de protectie pentru a te regla si hormonal.

| cikone a răspuns:

Daca ai avut doua luni la rand c.m. dupa contactul sexual neprotejat, categoric NU esti insarcinata!

| Lare13M a răspuns (pentru cikone):

Da, dar am auzit ca e podibil sa am cm si peste sarcină.

| cikone a răspuns (pentru Lare13M):

Draga,_doua c.m. la rand+ testul de sarcina= exclus!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lare13M):

Citeste cu atentie cum se manifesta o "menstruatie falsa". Chiar si sa vrei/doresti sa confunzi o menstruatie peste sarcina cu una normala este aproape imposibil din cauza enormelor diferente. Poti fi absolut linistita, fiindca nu ar trebui sa ai nici un motiv de ingrijorare. Asa cum am scris prima data, linistea ta sufleteasca deplina valoreaza 35-45 de lei. Daca ti se pare prea scumpa, atunci paranoia s-ar putea sa continue mult si bine. Este alegerea ta.