| rekinu94 a întrebat:

Am vrut sa fac dragoste cu partenera mea si eram foarte excitat, dupa ce am facut primul numar care a durat aproximativ 10 minute, nu m-am mai excitat ca sa pot sa o am iar in erectie oricat as fi incercat.
care ar putea fi prolema?
Ce ar trebui sa fac?
Daca ati mai patit asa ceva sau stiti pe cienva care a patit asa ceva spuneti-mi care a fost rezolvarea, va rog frumos.
am 21 de ani.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este nici o problema. Trebuia sa luati si voi o mica pauza, macar 30 de minute, ioar apoi sa nu incercati cu chinuri. Adica daca doreati sa continuati, dupa 30 de minute de pauza, reincepeati un preludiu tandru care sa dureze exact cat aveai nevoie (poate dura si pana la doua ore de la ultima ejaculare, fara sa fie abs9olut ncii o problema).
Rezolvarea este sa fii calm, sa nu incerci absurdul (adica sa obtii erectie imediat dupa ejaculare) si sa nu te grabesti. De asemenea, daca te incrancenezi sa obtii erectie, te vei stresa si va fi imposibil. Mai bine va tineti in brate, radeti, glumiti, va mangaiati, va sarutati acteva ore si abia apoi incepeti un nou act sexual. Cheia este sa fii relaxat si sa-ti asculti corpul, nu sa te fortezi

| rekinu94 explică (pentru Brigaela):

Da rescunos eram foarte stresat a chiar din inaintea actului sexual, ma tot stresam si ingrijoram ca sa o fac sa se simta foarte bine.
ea nu s-a terminat la primul numar deoarece eu m-am terminat primul si ea mai avea doar putin...
eram foarte ingrijorat si recuosc ma chinuiam sa fac ca penisul meu sa intre din nou in erectie.
dar vazand ca nu intra, ingrijorarea si stresul a crescut si mai mult.

| corbulalbrosu a răspuns:

In multe cazuri din cauza efortului fizic si mental din timpul sexului la finalizarea actului dupa ejaculare, poate aparea aceasta stare de apatie/oboseala atat fizica cat si psihica. Pentru rezolvarea unei astfel de situatii este necesara o scurta perioada de relaxare, in timpul careia cei doi parteneri pot face un dus relaxant si revigorant urmat de consumarea unor alune, covrigei sarati, fursecuri, fructe confiate si 1-2 pahare de vin rosu in vederea refacerii energiei consumate. Un factor important in refacerea apetitului sexual il poate avea/juca practicarea unor fantezii sexuale, un preludiu sau un petting bine facut. Sunt cateva idei ce merita a fi incercate.S-ar putea sa ti se potriveasca si sa-ti fie de ajutor. Succes.

| rekinu94 explică (pentru corbulalbrosu):

Ce este drept eu nu prea dorm, ma pun sa zicem intre orele 00-02 la somn, dimineata de obicei ma trezesc intre orele 8-9.
de mancat nu prea am mancat....decat foarte rar, sa zicem 1 data pe zi.
fumat in exces si plus stresul de a nu o dezamagii.

am impresia ca si lucrurile astea m-au afectat.

acum am inceput sa mananc si sa ma odihnesc mai bine.

sper doar sa fie ok, nu vreau sa o pierd din aceasta cauza.

tare mi-as dori sa imi pot mentine erectia cat de mult timp la primul numar ca daca ea se termina, atunci n-ar fi o problema prea mare daca fac pauza ulterior.
Si dintr-o experienta anterioara am observat un lucru cred eu important, adica : am observat ca in timpul actului eram stresat...foarte excitat etc, dar dupa ce ea s-a terminat nu ma mai terminam eu, adica parca daca vedeam ca ea se termina mi s-a luat o piatra de pe inima si am fost mult mai relaxat.

insa mi-e greu sa nu ma termin repede, nu stiu ce sa fac.