| selly_6538 a întrebat:

Am 13 ani, si nu mi-a venit menstrutia pe luna martie...desi nu am avut un contact sexual, dar totusi am fost racita... poate afecta acest lucru in intarzierea menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raceala, curentul si frigul care ajunge in zona ovarelor se va resimti in perioada menstruatiei si este foarte posibil ca aceasta sa intarzie pana la doua saptamani din acest motiv. In aceasta perioada ar fi bine sa iti asezi pe abdomen comprese calde, care sa trateze o eventuala inflamatie.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta este normal sa ai dereglari menstruale, nu e cazul sa te ingrijorezi.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Bineinteles. Si daca nu ai fi racita, considera ca esti la inceput si organismul se regleaza mai greu. Sunt cazuri cand abia dupa un an, un an si jumatate, se poate vorbi de o menstruatie regulata. Cat despre contact sexual de pe acum...

| katy a răspuns:

Bineinteles.iti poate intarzia 1-2 saptamani.raceala a declansat o dereglare hormonala