| AnnaBannana a întrebat:

Buna,TPU! Cam cat timp tine perioada fertila? Cate zile este normal sa dureze? La mine a durat doar vreo cinci zile.Nu e prea putin?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila reprezinta de fapt timpul maxim ca numar de zile, cat poate supravietui un spermatozoid ajuns din vagin in uter + 1-2 zile cat "traieste" OVULUL. Este stabilit stiintific ca spermatozoizii ajunsi in uter traiesc in medie 1-2 zile si doar in cazul in care gasesc conditii deosebit de favorabile pot supravietui mai mult de 2 zile si doar in cazuri cu totul exceptionale si chiar si atunci doar in cazuri foarte rare, se considera ca ar putea trai maxim 5 zile. Din acest motiv se considera ca perioada fertila trebuie sa inceapa cu 5 zile inainte de data de ovulatie pentru ca nici un spermatozoid ajuns in vagin si apoi in uter sa nu poata supravietui pana in momentul aparitiei ovulului. Pentru a fi absolut siguri ca nu se poate forma o sarcina perioada fertila se extinde cu 1-2 zile si dupa data ovulatiei deci perioada fertila extinsa are o durata de 7-8 zile { 5+1(ovulatia)+1-2 }. Astfel se determina corect o perioada fertila.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu este putin.