| alina_8379 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care sunt indragostite de alte persoane de acelasi sex(decat sentimente, fara relatii intime)?

16 răspunsuri:
| Ana_4223 a răspuns:

Acum faceti si voi pe-a prosti parca nu stiti la ce se refera.
In fine, eu ii sustin si ma bucur ca sunt curjosi si nu le este rusine sa arate cum sunt de fapt.

| princess87 a răspuns:

Eu nu am nimic impotriva lor

| h3r a răspuns:

Sentimente avem și pentru sora sau fratele nostru, pentru prietena sau amicul nostru.
După deja o dăm în ceva anormal...

| Oana92 a răspuns:

E treaba lor ce fac atata timp cat nu se expun ostentativ. Asta nu inseamna ca ii consider normali, eu cred ca sunt persoane care au nevoie de ajutor...

| Felys a răspuns:

Fata de persoane de acelasi sex poti avea tot felul de sentimente,de prietenie,amicitie,admiratie,poate chiar si invidie, dar nicidata de iubire, eventual iti iubesti parintii, fratii dar acel sentiment este diferit de indragosteala fireasca dintre un baiat si o fata, daca acea indragosteala este intre doi baieti sau doua fete deja nu mai face parte din tabloul firesc si este clar ca in creierul acelor persoane sunt niste defectiuni majore

| MaliciousDeath a răspuns:

Eu personal nu vad nimic atractiv la persoanele de acelasi sex ca si al meu.Care vede...sa-i fie de bine.Nu ma priveste pe mine cu cine isi imparte X sentimentele sau patul.

| HueyFreeman a răspuns:

Oameni care iubesc. Ai ceva cu ei? Daca da, atunci ai ceva cu cei care iubesc altfel decat iubesti tu. Diferit nu inseamna rau.

| michelia a răspuns:

Eu am convingerea ca e o chestiune incontrolabila atractia fata de persoanele de acelasi sex, atunci cind ea exista; asa sint genele.
Si in cazul asta, asa simt ei/ele, dincolo de educatie, de norme, de morala.
E dreptul lor ( si povara in acelasi timp) de a fi indragostite de cineva " interzis" ( ma refer doar la gay si lesbiene).
Sint sentimente, cred ca e si acolo dragoste adevarata dar trebuie si o doza de decenta in manifestari.

| BSwwatch a răspuns (pentru michelia):

Bine punctat!

| Zenithf a răspuns (pentru michelia):

Eu nu cred ca este ceva genetic, prea mult se bate tam-tamul pe chestia asta cu genele. Nu sunt responsabile nici de obezitate, nici de diabet, nici de orientarea noastra sexuala. Nu am nimic cu nimeni in aceasta privinta ( a orientarii sexuale) atata vreme cat se desfasoara la ei in dormitor. Dar chestiile pe care le fac pe strada ne afecteaza pe toti si ar trebui interzise. O doza de decenta, asa cum zici.

| michelia a răspuns (pentru Zenithf):

Observ toleranta ta de principiu si nu incerc sa te conving in alte privinte. Atit timp cit cineva de mic simtea ( cica) impulsul de a tine de mina un baiat si de a-i da o floare, de a-si pune pe furis pantofii cu toc ai mamei, de a avea degajarea aia completa fata de fete ( " sintem intre noi doar") si de a suferi cumplit mereu ca e diferit si nu poate sa se poarte cum ii vine, cred ( si de la o sursa) ca e genetic. Dar n-am descoperit eu acum roata, e deja o parere stiintifica asta.
Oricum, decenta si lipsa de ostentatie trebuie sa ramina, dincolo de toate. Si e valabil si pentru hetero de altfel.

| VladGH a răspuns:

Nu am parere buna, de la inceput te indragosti numai cu sentimantele cum zici tu, apoi treci si la partea prostiilor. Pentru ca asa este facut organizmul omului. Uite asa lumea se distruge.

| sensualus a răspuns:

Esti indragostita de o fata?

| alina_8379 explică (pentru sensualus):

Era doar o intrebare de curiozitate.

| Sp3ciaL0pS a răspuns:

Tie ciuda nebuno

| DumitrescuIulia a răspuns:

Nu prea buna.de ce?, ti s-a intamplat? ...nu mi se pare ceva normal si pentru oameni seriosi... sper ca ti-am fost de ajutor! fundita?big grin