| Tonita a întrebat:

ceva idei ce sa fac dupa o despartire? Am nevoie de un sfat ori o parere. Am avut o relatie acum terminata de 7 luni, 6 luni a mers foarte bine, certuri erau dar le rezolvam, era multa afectiune, iubire si respect. Dar dupa fosta mea prietena a intrat in coma din cauza uneii bacterii, am suferit mult, am fost dat peste cap, m-am interesat pe unde puteam de ea, cu noroc a trecut peste si a revenit acasa doar ca in prima saptamana de la comeback nu stiam cum sa ofer suportul exact. Am si bacul si stresul. Am inceput prin a incerca o gluma, a zis n-am chef. Dupa prin a vorbi de subiect s-o suparat ca vorbeam de el. Zicea ca vrea glume dupa, am dat pe glume dar nu a avut cele mai bune reactiii. Se enreva rapid si am avut si o mica cearta. Am fost sincer, i-am spus ca am fost aproape doborat cand era in spital, a deranjat-o si da mi-a zis ca n-am ajutat deloc si chiar am incercat. Pregatisem cadoul pentru ziua ei in aceeasi saptamana dar dupa faza asta i-am zis mesaje frumoase, am facut ce ii placea sa primeasca memes si asta, am oferit ce am putut si un tricou cu ceva pisica pe care o adora. Dupa mai departe de ziua ei, acum 3 zile am luat un tort si cadoul care era ceva cute, am ajuns si ma asteptam sa ma imbratiseze. Gen intr-o relatie trebuie sa vina de la amandoi nu? Nu a facut asta, a dat un mic mersi pentru tort si am stat in capatul opus al mesei in mare parte din zi si am stat trist acolo pentru ca am suferit o luna dupa putina afectiune. Gen ofer, ofer dar acolo vreau si eu. Si ea nimic, dupa la final de zi s-a mutat langa mine, cand vedea ca nu mai zic nimic si m-o intrebat de ce o ignor. Am mintit ca nu, dar eram prea trist in interior sa mai zic ceva. Inainte sa plec am dat un last hug si m-am dus. Dupa a doua zi i-am dat doua mesaje maricele in care i-am zis, am incercat tot nu ai aratat ca ti-a fost dor de mine, nimic m-am deschis stii, ea mi-a zis ca de ce sa faca ea tot, sa vina ea la mine( avea piciorul drept lovit, se misca greu dar stii si de jos ma putea imbratisa adica cmon iti e dor de cineva arati ) si am vrut sa vad ca vine de la ea de aia nu am facut eu pasul dupa. Zice ca da se desparte si nu mai simte nimic si alte lucruri foarte reci.Si zice ca urma sa o faca dupa bac dar ca am fost sad la ziua ei a grabit-o. Am intrebat why? Motivele? Vina mea ca n-am oferit suport calumea prima sapt dupa spital si ca ma mai enervam uneori din nimicuri si ca ziua ei acum ca am fost trist. Faza cu nimicuri e adevarat mai erau momente, astea puteau fi rezolvate vorbind.N-am vorbit stiti am facut greseala sa ma plang, am clacat... Fata asta inainte de spital ma iubea frate, tinea la mine, frica ei era sa plec. Eram happy impreuna credeti-ma. Dupa spital totul a fost greu si pentru mine, am incercat tot si sa aflu ca fata care spunea ca daca plec se inchide in ea total imi zice te arunc, stii ma intreb chiar e doar vina mea? Am cerut sansa, a zis ca bunica ei a zis bv ca mi-o zis pa sau ca urmeaza si ca baietii nu merita sansa si asta e poveste. Un sfat, parere? Acest aveniment a sfarsit o relatie care era puternica, totusi iubirea chiar asa moare? Ma gandesc ca, daca trauma comei a facut acolo in interior sa mascheze, voi ce parere aveti? Stiu trec peste dar ma mai gandesc asta a fost? Fata pe care o iubeam a devenit ceva rece? Sa mai incerc pe viitor sa aduc inapoi, sa reaprind acolo iubirea ori sa trec peste? Stiti daca era ceva gen clar eu am gresit si inteleg dar acum sunt confuz ca practic is doua persoane diferite.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te comporti si dupa cum scrii, nici nu ma mir de ce ti-a dat papucii.
Ori esti drogat, ori beat ori pur si simplu incapabil, sa scrii cateva fraze in limba romana.
Cuvinte amestecate din romana, engleza si pasareasca. Un amalgam fara sens.

| Andreeush a răspuns:

Părerea mea e că acea fată vroia să se despartă debtine, nu are nici o treabă faza cu spitalul.
Mai bine ai rupe legatura cu ea un, nu o mai căuta.
Cu timpul vei trece peste ce a fost.

| sofisis a răspuns:

Cand ai o experienta in urma careia risti sa mori, incepi sa ai alte prioritati in viata, sa vezi altfel lucrurile si oamenii si te maturizezi aproape instant. Tu te enervai din rahaturi cand ea abia isi revenise din coma. Tu voiai ca ea sa se ridice cu un picior rupt sa te imbratiseze.
"In prima saptamana de la comeback nu stiam cum sa ofer suportul exact am si bacul si stresul si tot cc ul mi au *** minutes." - e ok ca te intereseaza BAC ul. Cu toate astea, ea a fost in COMA. Nu era nevoie sa faci mare lucru. Doar sa fii acolo. Puteai chiar sa ii spui in fata "" draga mea, fata mea, iubire, pisi, baby(sau cum o alinti tu) ...eu nu am mai trecut prin asta. Nu stiu cum trebuie sa reactionez dar iti spun sincer ca sunt alaturi de tine si imi doresc sa fii bine. Spune mi de fiecare data cand ai nevoie de orice de la mine". Nu e nevoie sa ghicesti in stele. Oamenii iti comunica ce vor de fiecare data.
Nu ai de ce sa fii confuz. Si a dat seama ca relatia cu tine nu e ceva ce ii umple viata intr-un mod pozitiv. Se intampla des cu oamenii care au experiente traumatizante si trec pe langa moarte.

| Tonita explică (pentru sofisis):

I am spus ca ii sunt alaturi, i-am dat mesaje cute sa ii spun ca o iubesc, am fost acolo si cand era la spital m-am interesat de ea, si i am luat un cadou de revenire, greseala mea? Toate sentimentele le tineam in mine, bac frica de intamplare, nu stiam ce sa zic/fac. Chiar nu conteaza ca am incercat? Am fost acolo in fiecare zi ma gandeam la ea si visam non stop eram cum vorbesc ce fac crezi ca nu mi-a pasat? M am enervat in prima sapt dintr o singura chestie si n am stat sa vorbim foarte mult, si o cearta pe faptul ca ea s-a enervat pe mine ca am zis ceva ce parea sexist cand a fost din greseala un alt lucru ca aduceam vorba de subiect, in capul meu atunci eram ea nu vrea glumele mele poate vrea sa vorbim discutam si aparent m-am inselat la inceput cand a iesit nu dorea glume dar dupa aflu ca mi-a zis vreau glume proaste din alea facute de tine am inceput, incercat sa fac dar era rece si in interior muream. Dupa a adus ea vorba de subiect si da ne roteam asa pana sa imi zica nu ai ajutat deloc si da eram ma simteam naspa am incercat sa repar fac multe lucruri dragute dar degeaba... Stii mi-a fost foarte greu da am incercat daca erai in locul meu posibil sa nu fi gestionat situatia nici tu bine cand esti panicat si nu ai mintea limpede gresesti aparent. Daca nu imi pasa nu incercam sa arat suport chiar daca nu a mers nu ma interesa si nu incercam sa repar

| sofisis a răspuns (pentru Tonita):

Indiferent ce s-a intamplat in mintea ei, rezultatul e acelasi. Trebuie sa te mobilizezi si fie stai de vorba cu ea acum si ii spui si ei exact toate trairile, fricile si cosmarurile tale...fie incerci sa treci peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai de capu meu frate nici nu stii sa scrii calumea.

Probabil Ai fost prea disperat dupã ea si s-a scarbit de tine arãtând atata grija degeaba, Stiu ca pentru tine asa a fost normal si te-ai asteptat sa ce ai facut tu sa aibã un efect total opus. Dar ce ai facut tu ai investit foarte mult in aceasta fata de aia ai si pus sentimente de iubire deoarece aia investit atât de mult pentru ea.
Dar de obicei are un efect total opus, ea a crezut ca tu esti fake, ca te prefaci ca tii la ea doar când e neajutorata cel Mai Probabil.

Treci peste si gasesteti alta, sa stii ca unele fete sunt proaste, gandeste-te ca sunt o grãmadã care investesc atât de mult intr-o fata si când aia se desparte de ei ajuns sa-si puna capat zilelor doar pentru una care se desparte din motive stupide. Doare, ma gândesc ca doare cum a reactionat fata de tine dar trebuie sa treci peste, unele fete sunt extrem de proaste au un singur/sau cel mult 2-3 care pot tine la ele intr-adevar Dar ii lasã din niste rahaturi. nu-ti mai bate capul cu ea, vezi-ti de viata ta.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! În niciun caz nu are legatura faza cu spitalul cu despărțirea ei. Slava domnului ca e sănătoasă și a scăpat, însă eu sunt de părere că ea avea în cap sa va despărțiți de mult, însă nu a găsit momentul potrivit. Probabil ceva ei nu ii mai convine în relatie, probabil are pe altcineva, ori vrea sa fie singura. Sunt stric motivele sale personale, iar noi nu le putem stii, dar cu siguranta ea a vrut să o facă de mult. Este trist, pentru ca ai investit sentimente si multe altele pentru ea, te-ai rugat pentru ea sa fie bine, te-ai gandit la ea, nu ai uitat de ziua sa aniversară, si inca si acum dupa toate astea iti e gândul la ea. Stiu, e normal sa fii confuz atunci cand fara nicio explicație te trezesti fara ea, dar poate așa a fost să fie. Totusi poti incerca sa mai clarifici cu ea daca se mai poate repara ceva sau nu, daca ea te ignoră și nu-ti acorda atentie, ar trebui la fel sa faci si tu si sa-ti vezi de ale tale. Cu timpul vei trece peste, cu toate ca depinde si de tine, nu trebuie sa te inchzi in casa cu perna în brațe și să suferi, ci sa mergi cu capul sus mai departe. Cu timpul cu siguranta va apărea cineva în viata ta, fix cand nu te astepti... Sănătate!

| Tonita explică (pentru Carinaaaaaaaaa):

Avea in cap de doua sapt, stiu asta pentru ca inainte de spital totul era diferit arata ca tine la mine si sunt 100% ca e dupa spital si mi-a si zis asta ca nu am oferit suport destul de bun in prima sapt de dupa spital si da a considerat ca nu merita sa aiba pe cineva care nu ofera suport la momente, critice totusi mi-a pasat enorm... Am incercat sa fiu acolo dar si eu am fost afectat si asta mi-a pus piedica chiar n am stiut cum sa actionez cu cineva care a fost in mda...