| FashionVictim93 a întrebat:

cum pot sa imi controlez gelozia absurda sau chiar sa o fac sa dispara? de ex:daca prietenul meu nu ma suna in 5 ore deloc din diverse motive ca este la lucru sau lukreaza acasa si se pierde in lucru si uita sa imi mai dea vreun semn eu am gandesc ca ma inseala sau ca face altceva si ma minte, ma simt tradata, dezamagita si luata de proasta ..si apoi ma gandesc la alte chestii cu, care m'a suparat el in trecut si urmatorul gand este despartirea (cu toate ca tin la el si nu as vrea sa fac asta dar nu pot trai nici asa in stres si intr'o confuzie continua si asa mi s-a intamplat aproape cu toti baieti )..credeti ca la mine este problema din cauza geloziei sau poate imi hraneste si el aceasta gelozie prin diverse?(mentionez ca acum 2 saptamani a pus doua poze pe facebook cu fost prietena in care o tinea in brate si una in care erau mai multi inclusiv fosta care m'au deranjat iar el mi-a zis ca a vrut sa vada cat sunt de geloasa si cum reactionez si de asta le'a pus dar dupa 2 zile le'a sters dupa facebook )...nu stiu ce sa mai cred sad (este un tip cam ciudat:este mereu ocupat cu munca + master si iesim numai cand are timp sau mai bine zis cand vrea el ). ma gandesc ca si diferenta de varsta intre noi cauzeaza asta eu am 19 ani si vreau sa imi ofere mai mult timp iar el are 27 si este mai tot timpul ocupat sad. am impresia ca ma place doar din punct de vedere fizic si atat iar nu vreau asta ..help me plss. vreau un rasp sincer voi ati mai sta intr'o asemenea relatie?(PS:suntem de 1 luna jumate). multumesc

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Ești paranoică, deja gelozia ta se transformă în obsesie.
O relație trebuie să fie bazată pe încredere, ceea ce la voi lipsește cu desăvârșire, atâta timp cât tu nu ai încredere în el, lipsește. Același lucru și cu respectul, nu au respect față de el, numai ideea de al suna așa des și de-ai pune 1000 de întrebări.
Diferența de vârstă este destul de mare, el are altele în cap la fel și tu. El nu poate sta după curu tău, are un master, muncește, exact ceea ce spui tu. Cum crezi că s-ar simți când îi mai stai și tu în cap? Mai rău îl faci să se îndepărteze de tine și să nu te mai placă datorită comportamentului.

| FashionVictim93 explică (pentru Azµre):

Da sunt oarecum de acord cu tine.dar el nu imi ofera aceasta incredere...nu il sun mai deloc ca ma gandesc ca poate il deranjez si asta ma roade si mai rau ca nu stiu ce face uite un exsadaseara l'am sunta in jurul orei 19 sa il intrebare ce face am vb in jur de 15 min si dupa a zis ca vb mai tarziu ca mai avea treaba, am inteles totul OK pana aici. dupa care nu m'a mai sunat pana a doua zi la 9 dimi cand a ajuns la serviki si asta cred ca datorita mesajului in care i'am multumit ironik pentru atentia oferita seara trecuta )stiu poate sunt dura si am comport aiureah dar simt ca nu prea il intere cine stie ce... nu simt sentimentele lui fata de mine cu toate ca imi spune ca tine la mine(doar cand suntem impreuna simt unele sentimenete pe care mi le poarta dar ma gandesc ca joaca teatra si sunt unele false:mi-a adus flori, dupa faza cu pozele mi-a oferit o cutie de bomboane etc)..nu stiu ce sa mai cred. de la incep am promis amandoi ca vom fi deschisi unul cu celalalt si pe asta ma bazez atunci cand simt tradarea. stiu ca sufar de gelozia absurda si vreau sa scap de ea dar nu prea pot si daca as scapa de ea asta m'ar aduce in stadiul ca el sa imi fie indiferent. ieri l'am rugat ca astazi sa mergem la film 2 ore si m-am rugat de el in vreo 4 sms pana a zis DA si astazi am renuntat la film ca daca nu ii face placere sa mergem la film nu vreau sa il oblig chiar daca asta pare ca as fi facut (nu putea deoarece vroia sa mai lukreze la un prieten o licenta dar consider ca putea sa isi rupa doua ore acolo sa le petreaca cu mine cand vreau si eu ). zi-mi daca gresesc cu ceva(in afara de gelozie)?

| Azµre a răspuns (pentru FashionVictim93):

Dacă îi ceri una și tu faci alta păi tu ești vinovata, îmi pare rău. Tu practic bați omul la cap, el cedează spune da, și tu apoi zici că numai vrei. Păi nu se face așa, mă mir că nu ți-a zis până acum că îl f... cu ea indoită...

| FashionVictim93 explică (pentru Azµre):

Da dar nu il stresez deloc cu telefoanele daca il sunt de 2 ori toata ziua este bine tot ca sa nu il deranjez..eu niciodata nu i'am zis sa ne vedem pentru ca stiam ca are treaba l'am lasat mereu pe el sa zica si i'am zis doar ieri de film atat ..nu stiu mie nu mi se pare ca ii cer mult ..mersi oricum. faza este ca am vb cu el acum si am ajuns la concluzia ca este mai bine sa ne despartim.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ESti paranoica rau. Pai mai zici ca munceste si are si master si altele.ALa la cate are pe cap, pai cred si eu ca mai uita sa iti dea telefon. Eu unu care muncesc de la 8 seara pana la 4 dimineata si abia ii las cate un mesaj iubitei mele daramite sa o mai sun, mor doar cand vad telefonul daramite sa mai vb (oricine ar fi) nici nu imi vine, si sal crezi si sa ma crezi ca nu iti arde de nimic fatuca hai.Mai ales ca zici ca are si master pe langa, deci e mult mai rau ca mine (care am liceu pe zi) laughing si mai zici ca dc nu te suna si alte aberatii din astea. Alta e diferenta de varsta, pe langa ala esti in copil sa zic e diferenta mare de ani, ala are munca aia aia tu poate inca la parinti, e alta mentalitate, mai da-i pace

| FashionVictim93 explică (pentru anonim_4396):

Da dar sa bea cu baieti mereu si sa faca alte chestii care nu au legatura cu servikiul si invatatul face dar sa imi trm un sms sa ma intrebe "ce fac " nu.l'am lasat de tot acum. sper sa gaseasca o fata de seama lui sa ii accepte toate astea...niki revelionul nu la petrecut cu mine ca cica eram de putin timp impreuna si aveam prieteni comuni care ne'au inv sa il facem dar ma rog sunt multe de spus. nu zic ca am procedat in toate corect ca am si recunoscut dar totusi nici el nu a fost ok este prea rece si arata mereu ca persoana mea nu il intere cand are chef de mine ma rasfata cand nu ma ignora de nu il mai recunosc ..deasta ma arunca si intr'o stare permanenta de confuzie in ceea ce il priveste si faza cu telefoanele ii trm in unele zile sms dimineata si dupa il lasam pe el sa ma caute ca ziceam sa nu deranjez sau poate il mai sunam odata pana seara nu mi se pare ca sunt stresanta. sper sa aiba o viata ferikita acum. mersi pentru sfaturi

| papusica987 a răspuns:

Buna.
de ce nu il suni tu?
e cam putin timp sa fi chiar atat de geloasa, la inceput nu e totul cum iti doresti, pe parcurs o sa se schimbe, cand apare iubirea adevarata.
inarmeazate cu rabdare si renunta la gelozia asta excesiva.

| FashionVictim93 explică (pentru papusica987):

Da dar la inceput totul ar trebui sa fie frumos nu asa rece si distant. am zis sa nu il sun ca nebuna zilnic.ii dau un sms dimineata in unele zile si apoi il las sa ma caute el tot pentru a nu deranja ca stiu ca are treaba si il mai sun poate pe la 19 asa daca nu imi mai da nici un sms toata ziua... de cand il cunosc decat ieri l'am rugat sa mergem la film (nu ca nu as fi avut cu cine sa merg) dar vroiam sa merg cu el sa imi petrec doua ore cu el atat. m-am milogit de el pentru 2 ore de mi'au iesit ochii si mi s-a parut oarecum obligat de mine sa faca asta si am renuntat de a mai merge si nu la deranjat deloc ba mai mult a zis un simplu OK ..este indiferent rau ..eu una m-am saturat..este ca si cum ai lupta doar tu pentru o relatie si celalalt asteapta sa ii pike din cer ..nu zic ca nu am gresit dar nici el nu s-a comportat OK..nu vreau relatie din asta..mersi oricum pentru sfat

| anonim_4396 a răspuns (pentru FashionVictim93):

Tu stii ce e mai bine pentru tine. altadata alege mai cu grija pe cel de langa tine

| papusica987 a răspuns (pentru FashionVictim93):

Pai atunci ar trebui sa iti cauti pe altcineva, stiu ca e greu dar nici asa...
daca e atat de indiferent nu are rost.