| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...
deci in sambata trecuta am facut "ceva" cu prietena mea.
iar de atunci ea imi tot spune ca ii curge sange de acolo. dar nu e pe stop. ca intra pe stop doar intre datile de 15-20... si zice ca ii curge foarte putin sange cum ar fi cateva picaturi pe zi...

p.s. A fost cam prim data pentru noi. si ea era virgina. am mai fost incercat o data sa facem inainte. dar nu ne-a reusit pentru ca o durea prea tare. si ne-am oprit (cu toate ca si atunci o curs sange...dar la fel a curs si a doua oara) Am folosit "caciulita" Du*ex classic big grin...

CARE AR PUTEA FI MOTIVUL PENTRU CARE II CURGE SANGE DACA NU E PE STOP? :-s

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La ginecolog POATE merge şi SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă este minoră ( bănuiesc că are peste 14 ani ), DOAR să aibă la ea : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare telefonică ( sau personal la ghişeul de Informaţii )!

Părinte sau tutore legal trebuie DOAR pentru intervenţii chirurgicale ( sau avort ), dar la consultaţie nu e nevoie.

Apoi, din precizarea ta ulterioară e CLAR că NU este vorba despre o sângerare propriu-zisă ( deci nici de menstruaţie )!

Acei 1-3 picuri, care CRED că nici nu sunt chiar picuri ci URME de sânge, apar din cauză că vaginul se "curăţă" şi se elimină sângele care a rezultat în urma dezvirginării şi care a rămas "uscat" pe peretele vaginului!

Deci, NU aveţi NICI un motiv de îngrijorare, puteţi să staţi LINIŞTIŢI!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Deoarece a fost virgină, e POSIBIL ca după acel contact sexual să-i fi venit menstruaţia!

De obicei, după începerea vieţii sexuale ciclul menstrual se "schimbă" : uneori vine mai târziu ( întârzie ), alteori vine mai repede ( cazul ei )!

Dacă acea sângerare sporadică durează mai mult de 10 zile, ar TREBUI să meargă la GINECOLOG!

| 20deCentimetriRecords a răspuns (pentru bursuc001):

Mda... dar curge foarte putin happy cam 2-3 picaturi pe zi, sau chiar 1... si a inceput de 2 zile.

| 20deCentimetriRecords a răspuns (pentru 20deCentimetriRecords):

A da. si am uitat sa mentionez... nu e majora... si ai ei daca ar afla ne'ar omoara X_x deci nu prea merge faza cu ginecologul. avand in vedere ca daca nu e majora trebuie sa fie insotita de un tutore legal nu?

| bursuc001 a răspuns (pentru 20deCentimetriRecords):

La ginecolog POATE merge şi SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă este minoră ( bănuiesc că are peste 14 ani ), DOAR să aibă la ea : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare telefonică ( sau personal la ghişeul de Informaţii )!

Părinte sau tutore legal trebuie DOAR pentru intervenţii chirurgicale ( sau avort ), dar la consultaţie nu e nevoie.

Apoi, din precizarea ta ulterioară e CLAR că NU este vorba despre o sângerare propriu-zisă ( deci nici de menstruaţie )!

Acei 1-3 picuri, care CRED că nici nu sunt chiar picuri ci URME de sânge, apar din cauză că vaginul se "curăţă" şi se elimină sângele care a rezultat în urma dezvirginării şi care a rămas "uscat" pe peretele vaginului!

Deci, NU aveţi NICI un motiv de îngrijorare, puteţi să staţi LINIŞTIŢI!

| Cleopa a răspuns:

Poate ar tebuie sa consulte un ginecolog

| lady2in4black a răspuns:

Virginitatea unei femei inseamna : La orficiul vaginului are o membrana numita himen, aceasta prezinta o anumita vascularitate, in momentul introducerii peni... in vagin, acesta a declansat o sangerare a acestei membrane. De aceea prietena ta a sangerat. De asemenea, este foarte posibil ca sangerarea datorata dezvirginarii sa nu fie o sangerare unica - doar in momentul dezvirginarii. In functie de himen (care nu este "identic" la toate femeile), de modul in care s-a facut dezvirginarea si de modul in care se cicatrizeaza ruptura himenului, pot apare sangerari si la urmatoarele 2 - 3 contacte sexuale, pana la cicatrizarea himenului. Si la unele fete este normal sa ii mai curga sange si dupa contact...

| 20deCentimetriRecords a răspuns:

Multumesc mult bursuc001! big grin... si lady2in4black are un raspuns destul de bun... dar cel al lui bursuc e cel mai complex. MULTUMESC! meriti funda

| bursuc001 a răspuns (pentru 20deCentimetriRecords):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru "fundiţă".

Toate cele bune!