| Corinna627373 a întrebat:

Buna TPU
Deci, ultima perioada am avut o pe data de 30 ianuarie pana pe 3 februarie. Dupa s-a intamplat ca a trebuit sa i au pastila de a doua zi si de atunci inca nu mi-a venit si a trecut de o luna. Am facut 3 teste de sarcina toate negative. Ar putea avea ceva deaface cu pastila de a doua zi de nu imi vine s au care ar putea sa fie problema? Eu vreau sa mai astept cateva zile daca nu se intampla nimic o sa ma duc la ginecolog.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma folosirii pastilelor contraceptive in organism se produc INTOTDEAUNA dereglari ale activitatii hormonale proprii, care uneori pot sa fie foarte/extrem de intense/accentuate. Din acest motiv se poate intampla in multe situatii ca activitatea celor 2 OVARE sa fie intratat de mult afectata inca acestea sa ramana OPRITE/BLOCATE chiar mai multe saptamani si din acest motiv sa NU se produca OVULATIA si drept urmare din acest motiv sa NU se produca nici MENSTRUATIA. Fiindca testele de sarcina au fost efectuate dupa trecerea celor minim 21 de zile de la data folosirii acelei pastile blestemate/nenorocite, rezultatele obtinute sunt VALIDE/VALABILE si deci cel mai probabil si 100% corecte ceea ce inseamna ca in urina NU exista hormonal hCG deci NU exista nici SARCINA instalata in uter. In astfel de situatii nu se poate face nimic altceva decat a astepta si de a te ruga ca dereglarea sa nu fie mult prea intensa si dereglarea sa nu se manifeste prea multe luni de acum inainte. Bineinteles ca ar fi indicat sa te prezinti la o consultatie ginecologica, pentru a fi efectuata o ecografiere pentru a se stabili starea exacta a intregului aparat reproducator. Multa sanatate!