| heiii a întrebat:

Este posibil sa iubesti o persoana si dupa 5 ani chiar daca nu ti a spus niciodata ca te iubeste, nu te ai sarutat cu el adica pe scurt ati fost doar prieteni? eu ma gandesc de 5 ani incoace la acel baiat, dar nu stiu daca doar pentru ca imi lipseste ca prieten sau doar pentru ca as vrea si altceva.cred ca exista posibilitatea de a fi amandoua variantele.Voi ce spuneti?

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai putea sa ai o obsesie legata de el,te-ai gandit la asta?
Ti-a placut candva mult de tot,cum vorbea,cum zambea,cum se purta cu tine,cum isi aranja parul,dar din cauza ca nu ai putut sau nu ai indraznit sa intri intr-o relatie cu el,a trebuit sa-ti reprimi dorintele si sa-ti ascunzi sentimentele.
De aici,pana la a capata o mica obsesie legata de el nu e prea mare distanta.
Inca esti sensibila la persoana lui,desi ii observi si pe ceilalti si e posibil sa-ti placa si alte persoane.
Incearca sa observi daca ceea ce-ti place la ceilalti sunt,de fapt,caracteristici care ti-au placut la el(zambetul,mersul,parul,etc),asta inseamna ca iti transferi asupra celorlalti sentimentele tale refulate.
Si,daca e asa,sigur ai fi vrut mai mult, nu l-ai vazut doar ca pe un prieten, chiar daca ai facut-o inconstient.
Sunt echilibre foarte sensibile si stranii in prietenia si amicitia dintre o fata si un baiat, important este sa poti defini ce anume te tine alaturi de o alta persoana...happy
Intreaba-te singura si raspunde-ti, numai TU stii!

| heiii explică (pentru greece12):

Dar daca as fi fost obsesie, n as fi incercat sa vorbesc cu el? nu l as fi terorizat timp de 5 ani? nu mi as fi dorit sa nu fie cu altcineva in afara de mine?

| heiii explică (pentru greece12):

Dar daca ar fi fost obsesie nu as fi incercat sa vorbesc cu el? nu l as fi terorizat timp de 5 ani? nu as fi acceptat sa fie cu altcineva in afara de mine?

| greece12 a răspuns (pentru heiii):

Poate nu-ti statea in caracter sa faci asta,poate nu indrazneai.
Si,din moment ce dintr-un motiv pe care numai tu il stii NU ati fost impreuna cand erati amici,cum ati fi putut fi impreuna, apoi?
Banuiesc ca a fost prima ta mare simpatie, sa spunem, nedefinita, nebuloasa si de la care nu stiai nici tu ce vrei.

| heiii explică (pentru greece12):

Mda.a fost printre primele.cum pot scapa de asta? adica ce pot face ca sa nu ma mai gandesc la el?

| greece12 a răspuns (pentru heiii):

Nu e nevoie sa faci altceva decat faci, doar cauta un baiat din preajma ta care sa-ti placa intr-adevar.
Si-o sa vezi cat de repede o sa-ti iasa din minte!happy

| heiii explică (pentru greece12):

Poate ca ai dreptate.voi trai si voi vedea.

| greece12 a răspuns (pentru heiii):

Stii,cui pe cui se scoate... daca un baiat te-a facut sa te doara, tot un baiat te va face sa-ti treaca!

| IloveME a răspuns:

Nu,nu este posibil! tu nu il iubesti, confunzi sentimentele! daca intr-adevar l-ai iubi ai fi luptat pentru el si nu te-ai fi complacut cu situatia de a fi doar amici.
Cred ca ai dreptate, il iubesti dar ca pe un prieten si e normal sa-ti fie dor de el!

| mona a răspuns:

Iti lipseste ca prieten, nu cred ca vrei si altceva, esti derutata

| Azµre a răspuns:

Nu, e o obsesie creată pentru acea persoană. Nu ai cum să o iubești dacă tu nu ai petrecut o zi cu ea împreună.

| heiii explică (pentru Azµre):

Timp de 5 ani intr-adevar, nu am petrecut nicio zi impreuna.dar inainte am fost cei mai buni prieteni.

| Azµre a răspuns (pentru heiii):

Chiar dacă nu e același lucru. Tu ai o obsesie, treci peste dacă nu te va afecta toată viața.

| DorelExpertu a răspuns:

Nu cred ca il iubesti, mai sigur ii simti lipsa ca prieten

| CrazzzyA a răspuns:

5 ani e destul de mult timp. De iubit evident ca poti iubi si dupa 5 ani. Important e sa-ti traiesti si viata intre timp si sa nu traiesti in trecut.