| Antoniiiia a întrebat:

Iau contraceptive Midiana si luna trecuta le-am luat cam haotic.Acum fiind pe la mijlocul blisterlui mi-a venit a 2a oara menstruatia intr-o luna.Deci prima data in ianuarie mi-a venit in 14 si acum pe 29. E o dereglare din cauza ca le-am luat haotic sunt constienta. Unele zile le-am luat unele nu si nu la aceeasi ora.Dar acum, intrebarea mea este: Cum le iau in continuare? Le continui tot de unde am ramas sau le opresc si la urmatorul ciclu incep iar din prima zi sa le iau cum le-am luat la inceput? In caz ca le opresc menstruatia imi va veni normal la o luna de zile sau cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ioana_9918 a răspuns:

Daca nu le-ai intrerupt, ia-le in continuare. Dar cel mai probabil vei avea iarasi menstruatie in pauza dintre blistere (cum e normal).

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatie dupa trecerea a numai/doar 15 zile de la precedenta sangerare menstruala, se datoreaza faptului ca in urma acelei administrari cu totul aiurea/haotice a pastilelor AC activitatea homonala a suferit o dereglare majora si ca urmare in loc sa fie reglat ciclul acesta s-a dereglat si mai mult.
In concluzie momentan esti in situatie in care trebuie sa decizi, sa te hotarasti daca doresti sa folosesti in continuare aceasta metoda de protectie contraceptiva si fiindca acum a pornit din nou menstruatia, poti sa incepi un nou ciclu de tratament. Arunci vechiul blister cu pastilele AC ramase si folosesti un nou blister/folie insa numai in cazul in care esti convinsa ca iti vei administra zilnic, cam la aceeasi ora toate cele 21 de pastile AC. In caz contrar este recomandat sa nici nu mai incepi sa folosesti aceasta metoda de protectie, fiindca iti vei deregla si mai mult ciclul menstrual. Fiindca prima pastila AC de pe noul blister NU a fost administrata in prima zi de sangerare (29 Ianuarie) ci din a 2-a sau a 3-a zi a menstruatie, inseamna ca in acest caz protectia contraceptiva totala se va instala numai din momentul in care vei folosi cea de a 8-a pastila AC de pe noul blister. Daca vei intentiona sa intretii acte sexuale, in acel caz in primele 7 zile trebuie sa fie folosita in paralel si o a 2-a metoda de protectie suplimentara, adica prezervativul.
Raspunsul premiat este complet GRESIT si ERONAT si din acest motiv trebuie sa fie IGNORAT sfatul transmis de userul respectiv. Multa sanatate!

| Ioana_9918 a răspuns:

Contraceptivele se iau la aceeasi ora zilnic, administrarea lor nu trebuie intrerupta haotic si trebuie respectate indicatiile doctorului care ti le-a prescris si/sau ce scrie in prospect.
Iata:
În concordanţă cu acestea, pot fi luate următoarele recomandǎri:
• Săptămâna 1
Femeia trebuie să utilizeze comprimatul omis imediat ce îşi aminteşte, chiar dacă aceasta înseamnă să
administreze două comprimate odată. Ulterior, va administra celelalte comprimate la ora obişnuită. În
plus, în următoarele 7 zile trebuie utilizată o altă metodă contraceptivă tip barieră, cum este
prezervativul. Dacă în cele 7 zile precedente a avut loc un contact sexual neprotejat, trebuie luată în
considerare posibilitatea unei sarcini. Riscul de sarcină este cu atât mai mare cu cât s-au omis mai
multe comprimate şi cu acestea sunt mai aproape de intervalul de administrare a comprimatelor
placebo.
• Săptămâna a 2-a
Femeia trebuie să utilizeze comprimatul omis imediat ce-şi aminteşte, chiar dacă aceasta înseamnă să
administreze două comprimate odată. Ulterior, va administra celelalte comprimate la ora obişnuită.
Presupunând că femeia a utilizat corect comprimatele în primele 7 zile şi apoi a omis o administrare,
nu este nevoie să folosească o metodă contraceptivă suplimentară. Totuşi, dacă a omis mai mult de un
comprimat, pacienta trebuie sfătuită să folosească o metodă contraceptivă suplimentară în următoarele
7 zile.
• Săptămâna a 3-a
Riscul reducerii eficienţei este iminent, din cauza apropierii intervalului următor de 7 zile de
administrare a comprimatelor placebo. Totuşi, prin ajustarea schemei de administrare a comprimatelor
poate fi prevenită reducerea protecţiei contraceptive.
Prin respectarea uneia dintre cele două opţiuni de mai jos, nu mai este nevoie să se folosească o
metodă contraceptivă suplimentară, cu condiţia ca în cele 7 zile care au precedat doza omisă pacienta
să fi utilizat corect toate comprimatele. Dacă nu s-a procedat în acest mod, femeia trebuie să urmeze
prima dintre aceste două opţiuni şi, de asemenea, să folosească o metodă suplimentară de protecţie
pentru următoarele 7 zile.

| Antoniiiia explică (pentru Ioana_9918):

Buna! Nu te supara dar nu vad sa fi raspuns la ce am intrebat eu.Eu am intrebat in situatia mea prezentata mai sus, iau in continuare contraceptivele de unde am ramas sau le opresc?

| Ioana_9918 a răspuns (pentru Antoniiiia):

Pai verifica in care dintre saptamani te afli cu administrarea lor si actioneaza in consecinta. Daca mai ai doar cateva comprimate din cutia curenta, presupun ca te poti opri si sa reincepi o noua cutie ciclul urmator. Dar aceasta administrare haotica va produce dereglari, probabil menstruatia urmatoare nu va fi peste o luna de zile.

| Antoniiiia explică (pentru Ioana_9918):

Am scris mai sus, sunt la mijlocul blisterului.In prospect nu scrie cum actionezi cu ele daca ai o sangerare intermenstruala.

| Antoniiiia explică (pentru Ioana_9918):

Multumesc mult de raspuns!

| Ioana_9918 a răspuns (pentru Antoniiiia):

Daca nu le-ai intrerupt, ia-le in continuare. Dar cel mai probabil vei avea iarasi menstruatie in pauza dintre blistere (cum e normal).