| Alida_Maria_1988 a întrebat:

nici nu știu cum sa încep, sunt foarte suparata. Iubitului ii cam place sa bea și el știe bine ca nu sunt de acord cu băutura, aseară a venit casa beat după care a început sa vomite. Sincer nu m-a apucat mila de el ci greața, mi-a spus ca s-a îmbătat ca s-a certat cu șeful lui, chiar nu mai știu cum sa vorbesc cu el.De fiecare data când ne certam îmi arată indiferenta și m-a doare rău acest lucru.Ce sfat îmi puteți da?

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Spune-i ca te deranjează aceste lucruri.
Pe lângă asta nu-l primit lângă tine în pat când e beat, nu fa sex și repeta asta pana te va întreba de ce? Atunci ii explici ca are de ales între tine și beție.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa te desparti de el, nu te merită, iar tu nu o sa il poti schimba, oamenii la bautură pot fi si violenti si daca îi tot spui sa se lase de bautură si el nu vrea te poate bate intr o criză de nervi beat fiind. Ce varste ave ti voi? Sanatate multa si ia decizia finală si lasa l in plata Domnului cu băutura lui cu tot ca nu vei face casă cu unul ca el.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu tte sfatuiesc sa rupi relatia asta si sa fugi peste mari si tari, de barbatul betiv sau gelos.
Daca acum, acnd sunteti inca prieteni/iubiti nu se poate abtine de la betie, ce vei face cu el mai tarziu, cand te vei casatorii cu el? Esti dispusa sa renunti la tot pentru un barbat alcoolic?

| mihai69 a răspuns:

Hmmm... din păcate, nu cred că vreunul dintre răspunsurile anterioare este cel corect. De ce? Pentru că un alcoolic niciodată nu crede că el are o problemă, ci doar că e persecutat și neînțeles de cei din jur.
Așadar, soluția optimă (deși nu asta îți dorești) este să te desparți de el.
Sau să-l convingi să meargă la un psiholog, iar acesta să reușească să-l scape de adicția pe care o are. Ceea ce din păcate cred că e imposibil (sau extrem de puțin probabil - dacă nu -și dă și SINGUR seama de asta).

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca un om care are viciul asta mai are un pas până la scandal sau chiar violență fizică.Cum mai are de altfel un pas către a nu se mai îngriji, a nu mai socoti bani si a face si alte tampeni din cauza euforie.
Nu exista motiv "m-am îmbătat ca m-am certat cu nu stiu cine" doar "Nu am avut chef sa vin acasă sau, am vrut să mă dau mare in fata prietenilor sau, sunt alcoolist". Asa ca tu alegi daca vrei sa stai si sa accepti un astfel de om.

| sofisis a răspuns:

Sa iti cauti alt iubit. Nu ti-e inca clar ca e alcoolic?

| GoldenZenith a răspuns:

Ce sfat? Sa te îmbeți și tu o data și să faci cum face el. Poate ii convine sa i vomiți in poală. Eu chiar așa aș face laughing și după, daca tot continua, pa și pussy.

| gogu220 a răspuns:

Încearcă să-l filmezi şi arată-i filmarea când e treaz.
Cunosc o fată care după ce s-a măritat şi a făcut un copil soţul şi socrul veneau mai mereu beţi (lucrau în acelaşi loc). Următoarea dată când au venit beţi a luat un făcăleţ şi i-a lovit numai la picioare. ""Beţivi nesimţiţi, pentru laptele copilului nu aveţi bani dar pentru băutură aveţi?".
Cine crezi că o încuraja? Soacra ei. - Dă-le mamă, că mi-au mâncat tinereţea cu băutura lor.
Când au văzut şi filmarea a doua zi, instantaneu au renunţat la băutură şi au devenit mai responsabili pentru cel mic.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Te sfătuiesc să vorbești calm cu el si să-l faci să conștientizeze că este dependent de alcool. Poate scăpa de dependență dacă va merge la o clinică de dezalcoolizare. Iar dacă va opune rezistență să-l părăsești. Se poate ajunge la violență.

| TPU2019 a răspuns:

Daca tu faci compromis cu omul care ia tratament bautura pentru suparare, atunci e trista situatia. Iesi din asa situatie cat ai timp, pana nu devine obisnuinta. Deja ai zis ca ai facut un compromis din start, stiind ca bea, ne fiind de acord cu bautura. De ce (retoric)? Numai tu stii. Muncesti (dintr-o intrebare mai veche imi aduc aminte ca munceai, chiar si cand ai fost afara)? Te intretii singura, te intretine el? Indiferent, dupa ce alageri ai sa faci in viata, in asa directie ai sa te indrepti. Din ce imi aduc aminte din intrebarile tale, nu esti la prima relatie cu baieti de astia "fantastici", probabil ai o predilectie pentru personalitati de genul, e comun la varsta asta si nu numai. Parerea mea, daca ai ceva cap pe umeri si stii ce vrei, ai optiuni mai bune. Oricum, dupa raspunsul pe care l-ai declarat castigator, aparent iti place compromisul. Ziua buna.

| Euxxl1 a răspuns:

Înțeleg că e foarte dureros să îți vezi iubitul așa....problema este că lui îi place să bea și nu o sa se schimbe oricât ai vrea sa crezi asta.ar trebui sa vb cu el deschis tot ce te deranjează și vezi tu daca îi pasă o să încerce să se schimbe daca nu îi dai un ultimatum și încerci să-ți vezi de viata ta.cu bărbații care le place sa bea, greu te poți înțelege cu ei.mult noroc.