| EduardPaul94 a întrebat:

Buna TPU.scuze de categorie.vi se pare normal ca la varsta adolescentei sa ai parte de depresie? adica ma refer. e varsta la care au loc foarte multe modificari asupra individului.biologice,psihologice...ce credeti ca ar trebui sa faca un adolescent ca sa scape de depresie?

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Cand simti ca te cuprinde deprimarea ca viata ta nu are sens ca toate sunt aiurea ca nu ai bani...bun asta e.ai constat asta ...deci ai o problema
-nu sta cea mai mare prostie pe care o poti face cand esti deprimat este sa stai, fa ceva iesi din casa iesi cu prietenii daca ai, nu sta singur cu tine ca daca nu esti puternic aluneci pe o panta periculoasa tare
-as vrea sa retineti asta pentru ca asta te poate ridica ...iesi pe strada te plimbi. calm te gandesti ...problemele tale nu sunt nici pe departe cele mai rele din lume altii sunt si mai si.

-fa-ti o analiza obiectiva a vietii tale ...asa cu bune si rele pune totul intr-o agenda personala sau un caiet ...vezi ce e bine ce e rau n eori toate sunt rele nu conteaza in acest caz vezi ce inveti din tot ce e rau.
-raspunde la intrebarile -ce vreau de la viata mea?
-ce vreau sa fac peste 10 ani?
-cum vreau sa ma dezvolt eu?
-cum pot sa imi ating scopurile?
-ce invat din iadul pe care il traiesc?

P.S. a trai sau a muri e totuna conteaza cum o faci in ambele situatii

2 răspunsuri:
| FreakyFred a răspuns:

Depresia este prezenta la orice varsta. Daca nu este vorba de o depresie post-traumatica, sfatul meu este sa iti traiesti viata in continuare.

| alexaalexandraa a răspuns:

Banuiesc ca ai 14 ani, cam asa. Depresie... cred ca e mult spus. Depresie inseamna sa fii mereu suparat, sa plangi fara motiv, sa nu vrei sa vorbesti cu nimeni, sa fii izolat, sa nu-ti mai doresti nimic de la viata, sa crezi ca nu ai pe nimeni langa tine, ca nimeni nu te iubeste, etc. Uita-te la cei dragi tie, da-ti seama cat te iubesc, ca iti doresc doar binele. Esti abia la inceput, nu ai dc sa fii trist(a), trebuie sa te bucuri de varsta care o ai, mai tarziu o sa regreti ca nu te-ai bucurat atunci cand a trebuit. Mai tarziu o sa apara problemele, o sa te indragostesti, o sa iubesti- o sa urasti, dar si peste astea trebuie sa trecem. trebuie sa credem ca va fi totul bine, csa asteptam acea zi cu soare, sa fim optimisti, mereu cu gandul ca vom fi fericiti. Viata e scurta, cu bune sau rele, trebuie sa o acceptam. Zambeste happy