| Odin666 a întrebat:

Sunt cam stresant stiu dar dupa ce v-am povestit cu pritena mea, i-a venit menstruatia dupa cum mi-a zis cu o saptamana mai repede are dureri in zona sanilor, oboseste si are dureri de cap, tin sa mentionez ca dureri in zona sanilor a avut si luna trecuta.
Este insarcinata? Va rog sa-mi dati raspunsuri cu argumente.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sangerare vaginala aparuta cu o saptamana inainte de data calculata a menstruatiei arata ca e ceva neobisnuit.
Exista doua posibilitati:
1. este o sangerare de implantare a sarcinii.
2. este determinata de o dereglare hormonala foarte severa, ceea ce ar explica si simptomele celelalte. partenera ta trebuie sa astepte 7 zile din momentul aparitiei sangerarii, in a opta sa faca un test de sarcina din prima urina de dimineata si in aceeasi zi sa mearga la ginecolog, indiferent de rezultatul testului.

| mona a răspuns:

Nu este insarcinata

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de durata/aspectul menstruaţiei...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ei a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fie însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fie însărcinată.

Eventual, să facă 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum ţi-am explicat în răspunsul anterior.

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia nu poate fi vorba de sarcina.Totusi,durerile pe care le descrii nu mi se par in regula.Nu ar strica un control medical.

| Cristiann25 a răspuns:

De ce mai faceti ma copii sex daca nu aveti experienta ca nu va pot intelege?!