| Miriamm a întrebat:

Va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca sunt cam speriata. Pe 27 decembrie am avut contact cu fostul meu prieten. El a pus mana pe penis, unde avea lichid seminal si dupa(nu mai stiu sigur), mi-a pus mie mana jos si m-a frecat, iar eu fiind virgina. Pe 30 decembrie am avut menstruatie si m-a tinut 8 zile. Dupa 2 swaptamani de la contact si dupa ce s-a terminat si menstruatia am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ. Pe 31 ianuarie, mi-a venit iar menstruatia si tot cam 8 zile m-a tinut. Acum ma gandesc totusi sa nu fiu insarcinata...in acest moment m a simt putyn ametita si numai la aceasta prostie ma gandesc. Cred ca am facut o obsesie pentru asa ceva. Credeti totusi ca as putea fi insaarcinata? in conditiile in care am avut menstruatie normala...
Multumesc anticvipat tuturor! fundita:X

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Nu, nu cred ca ai cum sa fii.
Draga mea, este normal sa fii preocupata de asta si sa nu iti doresti o sarcina neprevazuta, dar trebuie sa stii cum stau lucrurile. Da, este adevarat ca daca el s-a jucat cu penisul lui si apoi te-a atins a existat un risc sa ramai insarcinata, insa daca ai avut menstruatia la timp (ba mai mult, de doua ori chiar) este clar ca nu esti insarcinata. Ce se intampla e simplu, daca ramai insarcinata corpul tau nu mai elibereaza ovule, iar mucoasa uterina nu se mai elimina prin sangerarea menstruala deci nu mai ai menstruatie, motiv pentru care cele mai multe femei care raman insarcinate se adreseaza medicului sau fac teste de sarcina.
iti recomand sa citesti cartea "tot ce ai vrut sa stii despre sex dar ti-a fost teama sa intrebi " de Dr. Ruben, o carte care te va invata cate ceva din ce trebuie sa stii inainte sa incepi viata sexuala, pentru ca pe viitor sa fii mai sigura pe tine. Numai bine!

10 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata, mai ales fiind virgina!
nu te mai gandi la asta si ai sa vezi ca nu ti se mai pare nici ca esti ametita!
mai fa un test de sarcina ca sa te simti tu implinita si ai sa vezi ca nu ai nimic!
O seara frumoasa!

| raspunz a răspuns (pentru AlinaaAli):

Si fiind virgina poti sa ramai insarcinata, daca sperma ajunge in vagin sau in preajma intrarii in vagin, am vazut cazuri la maternitate cu virgine cu sarcina dusa la termen.

| AlinaaAli a răspuns (pentru raspunz):

Spermatozoizii traiesc 20 de secunde maxim!
crezi ca in 20 de secunde el a si ejaculat, s-a si jucat cu mana pe al lui si apoi a mai si ajuns la ea la pasarica? tongue

| raspunz a răspuns (pentru AlinaaAli):

Dragă Alina, țin să te contrazic, spermatozoizii pot trăi chiar și trei zile în interiorul corpului unei femei. Durata exactă nu este cunoscută deoarece nu sunt metode pentru a depista câți mai rămân în viață după această perioadă. Dacă un bărbat are spermă pe mână poate să poarte acea spermă la nivelul vulvei femeii, același lucru este valabil și pentru lichidul spermatic care poate conține spermatozoizi. Totul este să fie într-un mediu protectiv, chestia cu 20 de secunde este poate valabilă în aer liber sau mai știu eu unde, însă de asta omul ejaculează un lichid, sperma, care conține o sursă de energie pentru a menține spermatozoizii în viață big grin

| AlinaaAli a răspuns (pentru raspunz):

Eu ma refeream cu cele 20 de secunde in are liber!
din moment ce a ejaculat, pana ce a ajuns cu mana la ea, cred ca a durat mai mult de 20 de secunde!
asa ca nu cad de ce si-ar face griji!

| raspunz a răspuns (pentru AlinaaAli):

Da, am inteles la ce te gandea tu si de asta te-am corectat. Chiar dacă un bărbat ejaculează și vezi sperma zburând prin aer, ea rămâne tot un lichid, nu stau spermatozoizii unu câte unu în aer liber să moară în 20 de secunde. Dacă pui mâna pe spermă și nu te speli după ai toate șansele să îi transferi la nivelul vaginului și crede-mă, pot supraviețui destul încât să ducă la o sarcină. De asta trebuie să te speli pe mâini după ce pui mâna pe spermă, nu mor în 20 de secunde, sigur sigur sigur.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu cred ca am auzit vreodata sa ai doua menstruatii dupa un contact mai ales de genul acela si sa existe vreo posibilitate macar mica de a fi insarcinata.
Nu ai de ce sa-ti faci griji.

| RuxiiRawrr a răspuns:

Buna,a mai fost o intrebare de genul asta.
Raspunsul este nu, dar daca tot esti nelinistita mai fa un test de sarcina.
Pe viitor incearca sa folosesti prezervative.
Sper ca te-am ajutat si sa ai grija.Incearca sa nu te mai gandesti, bea un ceai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nu stiu chiar exagerat de mult, dar mai bine te pui in garda.ar trebui sa mai faci un test.si s-ar putea sincer cu venitul asa sa iti vine neregulat, deoarece i-ai dat corpului o schimbare prin contactul sexual.si este normal sa suferi aceste transformari sau chiar fizice,ai fost femeie, dar nu in totalitate, acum sigur ca.bafta

| Anytza_Purice_1992 a răspuns:

Ai spus ca esti virgina? Ce contact sexual ai avut iubita daca esti virgina? Nu ai ramas stai linistita laughing)laughing)