| Andy323 a întrebat:

Vin la voi cu o intrebare si as vrea sa primesc un sfat din partea voastra.
Momentan sunt intr-o relatie care imediat va ajunge sa implineasca 5 luni si mereu intre mine si ea a existat un subiect de cearta pe tema prietenilor nostri. Subiectul fiind ca eu interpretez gresit totul cand ea glumeste cu ei. Sunt o fire care gandeste mult situatiile, incearca sa le caute un sens s-a.m.d. Overthinker ca sa zic asa, ca mai nou in mediul online se foloseste mult termenul asta. Ea e o fire cu totul altfel ca sa zic opusul la cum sunt eu. Si nu in toate certurile noastre marunte apare si chestia asta cum eu o tin "ingradita" nu ii dau dreptul sa se exprime grupului de prieteni cum vrea ea.
Hai sa va explic cum a fost inainte ca ea sa se simta asa: noi ieseam pe afara, eu fiind asa de atras de prezenta ei de nici nu puteam sa ma gandesc la altceva decat ea observam orice chestie pe care ea o facea. Ea obisnuia ca spre exemplu sa ii prinda pe altii de fund lucru care ma deranja. Primea spre exemplu de la un prieten o bara de ciocolata, el asteptand ca ea sa rupa din ea, ea isi prinsese parul cu mana, aplecata musca din ciocolata aceea, uitandu-te din spate intelegeai cu totul alt ceva nu ce era de fapt.
Alt exemplu ar fi cum unul din grupul de prieteni a spus cuvintele "te ***" el fiind langa mine si ea pe o banca, ea ca prin minune isi deschide picioarele (sper ca v-ati facut imaginea).
Si eu ajungeam sa gandesc toate lucrurile astea ca "de ce?", "oare ma iubeste?", "poate ma inseala?" Si de fiecare data ma suparam si ne certam pe chestia asta. Pana cand ea s-a oprit din a mai glumi chestii de genul. Si astazi am avut subiectul asta din nou in vorba ca ea se simte ca in cusca, ca nu poate glumi ca eu percep tot ce vreau eu, am sa las si un text pe care ea l-a spus sa vedeti, ah si ca sa nu uit sa specific glumele sunt si verbale, perverse. " Eu trebuie sa am mereu grija la ce vorbesc in preajma ta pentru ca daca glumesc iei in serios, daca vorbesc ceva interpretezi gresit. Sunt tot timpul atenta la ce zic lângă tine."
Ca concluzie va rog spuneti-mi ce e de facut, la mine e vina sau la ea? Astept un mesaj de la voi.
P.S. Imi cer scuse daca ma repet sau apar greseli gramaticale in ce am spus mai sus dar mintea mea nu este limpede de loc, in momentul de fata este aproape ora 2 noaptea si ma chinui sa scriu ca voi sa ma puteti intelege in ce am eu de zis sad

Răspuns Câştigător
| Peachdelight a răspuns:

Ok bun venit in lumea mea in ceea ce privește overthinker-ul. Se poate, se poate sa interpretezi tu greșit situațiile astea dar nici nu e normal. Ceea ce povestești aici denota ca ea nu considera relația voastră atât de serioasă, ce nevoie are ea de Glume de genul? Poate încă e necoapta la minte. Eu zic sa o lași, las-o sa facă cum considera si cred ca meriți mult mai mult decât ceea ce Primești acum. Daca in mintea ei astea sunt Glume care trebuie făcute de fata cu iubitul ce sa zic... nu ai ce sa ii faci. Ofera-i libertatea de care are nevoie, poate se va schimba pe urma. Pentru ca femeile sunt mai ciudate așa de felul lor, nu le place nici sa stea bărbatul in fundul lor toată ziua da nici sa le ignore. Ce mai poți sa faci este sa porți o Conversație deschisă cu ea, afla de ce ii plac glumele de genul? Are nevoie Constanta de a se face remarcata? Poate poți schimba tu asta intrigând-o mai mult in dormitor, sa aibă idei din astea doar cu tine și nu și cu restul. Comunicați! Asta e cel mai important atuu a unei relații sănătoase. Toate au o rezolvare

| Andy323 explică (pentru Peachdelight):

Salut, ea momentan cum am spus ea nu mai glumeste chestii de genul, mereu se gandeste la ce zice ca stie ca ma supar. Pur si simplu eu nu pot accepta chestiile astea, nu cred ca as putea sa ma schimb, ce as putea face?

| Peachdelight a răspuns (pentru Andy323):

Nu mai glumește cu chestii de genul dar spuneai ca va certați din cauza asta pentru ca ea se simte ca "intr-o colivie". Nu e sănătos pentru starea ei psihică sa se simtă așa lângă tine pentru ca lucrurile astea o vor îndepărta. Cum am spus încearcă sa comunici cu ea deschis fără sa ajungeți la cearta, spune-i cum te simți când face lucruri de genul. Nu e deloc normal ca intr-o relație partenerii sa se simtă incomod. De schimbat tu sigur nu ai cum sa te schimbi dar încercați sa faceți lucrurile astea împreuna, ea sa îți acorde atenția aia tie. De ce are nevoie sa glumească in asemenea moduri cu ceilalți? Ce ii lipsește? Afla lucrurile astea și de acolo încearcă sa schimbi acel ceva încât ea sa nu mai simtă sa facă acele lucruri, sa o innebunesti in asemenea hal încât sa uite de glumele respective.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia e panarama. Un om normal nu face asa ceva... i.a spune-i ramas bun sasi desfaca cracii la cine vrea. Vrea sa te manipuleze referitor la inselat nu se exclude varianta. Niciodata nu va avea viata de familista aia

| alexalx1234 a răspuns (pentru mgtow):

Normalitate in randul fetelor? Buna gluma

| RAY a răspuns:

Cat timp nu ai dovezi clare ca te inseala lasa paranoia asta si nu te stresa si daca te inseala sau tu pe ea, asta e viata omul e o fiinta poligama

| alexalx1234 a răspuns:

E o curva. In orice moment te poate lasa pentru altul. Da-i papucii pana nu e prea tarziu. Daca te iubea cu adevarat nu facea acele "glume".

| ValentynaTynaAmy a răspuns:

Mă man dacă la 5 luni îți face asta, da mai peste cativa ani