| gybysin a întrebat:

Am si eu o problema si sper sa ma ajute cineva care a mai trecut prin ce trec eu.Deci, imi este teama sa nu sufar de ejaculare precoce.Am avut pana acum 3 contacte sexuale cu iubita mea.Eu am 19 ani. Prima data cand am avut o partida penetrarea a durat aprox. 7 min.A doua zi am avut din nou parte de un contact sexual, la care primul numar a durat pana in 20 de min, iar cel de-al doilea tot cam asa.Insa la 5 zile dupa acest contact a avut loc un esec total, care m-a facut sa ma simt penibil.Penetrarea nu a durat nici un min,dupa care erectie slaba,iar cand era din nou in erectie si ma pregateam,din nou ejaculam pana intr-un min, asta intamplandu-se de 3 ori..Va rog,cei care ati trecut prin asta, va rog sa ma ajutati.Crede-ti ca este o problema sau doar s-a intamplat in ziua aceea din cauza ca eram si nerabdator, agitat? Trebuie sa imi fac griji? Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai nici un motiv sa crezi ca suferi de ejaculare precoce. Ai avut un mic esec sexual. Toti barbatii au, de mai multe ori in viata. E normal si natural. Poate erai nervoz, agitat, obosit, poate bausesi prea multa cafea sau muncisesi prea mult. Important este sa nu dai nici o importanta evenimentului. Are exact aceeasi semnificatie ca atunci cand, mancand grabit ceva, te ineci. Nu inseamna ca nu vei mai putea manca niciodata. daca dai multa importanta, vei transforma un incident minor intr-o problema

| gybysin explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult!

| gybysin explică (pentru Brigaela):

Ma mai puteti ajuta cu un sfat? Am mai facut un update..Va rog

| Brigaela a răspuns (pentru gybysin):

Nu mai faceti sex daca nu aveti conditii optime. Daca aveti cea mai mica teama ca va poate intrerupe cineva sau prostii, mai bine va abtineti pana ajungeti intr-un loc propice. Eu nu cred ca suferi de ejaculare precoce, cred ca ai dat prea mare importanta evenimentului si ca nici partenera ta nu este suficient de inteleapta sa te ajute sa depasesti momentul. Nu lua pastile sedative, nu este deloc sanatos pentru creierul tau.

| gybysin explică (pentru Brigaela):

Buna ziua si va multumesc pentru toate sfaturile pe care le-am primit din partea dumneavoastra.Insa,de curand a avut din nou o partida, am fost cat de cat mai relaxati, insa totul a fost putin cam grabit si din nou a fost o penetrare scurta de 2 min.Am incercat sa nu ma gandesc, sa am incredere in mine, dar dupa ce s-a intamplat din nou m-am suparat foarte tare pe mine..Nu stiu ce sa fac, nu vreau sa ajung la un doctor de la aceasta varsta, cu astfel de probleme..Nu stiu, imi este tare frica sa nu raman asa si chiar sa sufar de ejaculare precoce.Este a 4 oara conescutiva cand patesc.Nu inteleg unde este problema.Cu prietena mea am facut-o pana acum de 6 ori.Primele doua au fost excelente, insa de la al 3-lea a inceput calvarul...Este ultima oara cand mai scriu despre aceasta problema, nu vreau sa devin sacaietor, insa cu dumneavoastra vad ca se poate vorbi si imi este teama sa nu sufar de ejaculare precoce.Stiu ca nu este o boala si ca in mare parte este de la creier, insa nu vreau sa fie prezenta in viata mea pentru ca sunt sigur ca la un moment dat relatia se va dezbina.Am vorbit si cu ea si a zis ca e se mai intampla, ca nu conteaza prea mult, insa stiu ca are mai multe asteptari de la mine si in viitor situatia sse va schimba.Va rog, sa imi mai dati sfaturi, habar nu am ce sa fac, cu cine sa vorbesc, insa nu vreau sa apelez la doctori.Tot ce imi doresc, este sa nu fie ceva grav, chiar imi doresc.Va multumesc din nou.

| Brigaela a răspuns (pentru gybysin):

Dat fiind ca esti atat de agitat si tot incerci in dipserare, e normal sa patesti. Deja probabil ti-ai creat, singur, o problema psihologica. Discuta intai cu partenera ta, explica-i ca pune mare presiune pe tine. Faptul ca spune ca nu conteaza prea mult e o problema in sine. Conteaza sa aveti o viata sexuala reciproc satisfacatoare si ea ar trebui sa iti spuna ce stie ca e important si veti fi impreuna in problema asta si o veti rezolva. Raspunsul nu prea conteaza inseamna ac fie nu ii pasa, fie itia scunde. Ai nevoie de ea in chestia asta, nu poti de unul sinfgur. Apoi, luati o mica pauza, nu mai afceti sex la foc automat ca sa demonstrati ceva. De exemplu o saptamana de abstinenta, dar la modul calm, nu numarand zilele cu tensiune. faceti lucruri relaxante impreuna, radeti, glumiti, petreceti timp de calitate impreuna, invata sa te simti iar in largul tau in prezenta ei. NU mai incercati sex daca nu sunteti perfect relaxati. sa aveti macar 3 ore la dispozitie, un loc placut, curat, in care stiti ca nu vine nimeni, relaxare completa. Cat de cat relaxati este foarte rau, eu am aproape 40 de ani si peste un deceniu de viata sexuala cu acelasi partener (de buna calitate) si niciodata nu facem sex daca suntem cat de cat reoaxati, ci numai atunci cand suntem perfect relaxati si deloc grabiti (fiindca altfel nu este la fel de bine si riscam sa fie chiar frustrant). Si nu te mai gandi atat. In cateva zile ai pus trei intrebari edspre asta. In mod normal, nu ar mai fi trebuit sa te gandesti nici macar o data la situatia respectiva, trebuia sa o fi uitat de mult.

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Ce ti s-a intamplat tie este din cauza ca erai agitat si nerabdator sa faci sex. Daca vrei sa nu ti se mai intample, fii mai putin agitat si nu asa de grabit ca inainte.

| gybysin explică:

Ieri am avut din nou contact sexual si din nou am fost dezamagit de mine, chiar daca a fost mai bine fata de ultima oara, penetrarea a fost in jurul a 5-7 min... Sper sa fie din cauza agitatiei si ca ma mai las uneori duse de val, insa sper sa fie asta si sa nu sufar de ejaculare precoce.Adevarul este ca iubita mea este o persoana mai speriata si in timpul actului sexual ma mai intrerupe ( daca vine cineva, daca ne prinde cineva, daca ne vede cineva ce facem) si eu ma mai enervez pe ea si imi mai pierd si din erectie, sper sa fie si asta ..Chiar imi doresc sa fie asa si sa nu sufar de ejacularea asta precoce.O sa incerc sa am mai mult incredere in mine si pentru moment o sa folosesc niste pastile ( Sedatif PC ), ceva usor si am vazut ca ma ajuta cat de cat sa fiu calm.Va multumesc si astept concluzii.

| gybysin explică:

Mai astept o parere.Va rog.Nu vreau sa mai public inca o intrebare.Va multumesc din suflet!

| gybysin explică (pentru gybysin):

Va rog, cineva...Ma mai ajuta si pe mine cu un sfat

| gybysin explică:

Va astept cu o parere