| MenThoOL a întrebat:

Buna TUTUROR! M-a Numesc Alex. problema mea este ca o iubesc enorm pe cea mai buna prietena a mea! stam impreuna seara iesim la tigara impreuna spune ca ma iubeste si chestii ma pupa toata ziua m-a tine in brate tot timpul aproape dar nu vrea s-a fie cu mine sad iar aici apare tragedia... cand stau cu ea si mai apare altcineva, nu m-a simt bine cand "m-a uita" pe momen sau nah chestii de genu! o iubesc enor iar daca nu vrea s-a fie cu mine am incercat diferite chestii de exemplu odata m-am folosit de niste motive ca s-a ii spun k nu mai vreau s-o vad sau s-a vb cu etc. iar atunci plangea si imi spunea ca o doare straight face nu stiu ce sa fac o iubesc prea mult si mie "greu" poate baietii o s-a inteleaga! va rog daca m-a poate ajuta cineva cu un sfat va rog!

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Am avut si eu in trecut o problema foarte asemanatoare,la fel mi s-a intamplat si mie.
Ce iti pot spune este sa nu incerci nimic,deoarece o femeie cand te considera un prieten asa o sa ramai toata viata,indiferent de ce ai face tu.
Pentru simplu fapt ca ii esti o persoana draga,asta nu inseamna ca poti avea o relatie cu ea.
Apoi gandeste-te ca orice relatie la un moment dat se termina,si tu avand o relatie cu fata respectiva o sa termini nu doar o relatie amoroasa ci si o relatie de prietenie.
Mai bine un prieten in plus decat un dusman.
Femei gandeste-te ca sunt pe toate drumurile,poti gasi ceva mai bun.
Incearca sa te acomodezi cu ideea ca nu o sa fie cu tine niciodata si tu daca o sa incerci in continuare sa te dai la ea o sa rupeti si relatia de prietenie.
Poti ramane la fel de bun prieten cu ea in continuare,doar ia-ti gandul de la mai mult.
Tin sa mentionez ca in cazul meu inca sunt prieten foarte bun cu fata respectiva si au trecut foarte multi ani de atunci, stiu absolut tot ce tine de ea si ne intelegem foarte bine ca prieteni.
Probabil daca as fi avut o relatie atunci, in momentul acesta nu ar fi fost la fel.

5 răspunsuri:
| mihaibr11 a răspuns:

Salut! Intre un baiat si o fata nu poate exista amicitie adevarata, iar tu, trebuie sa incerci sa-i explici clar ceea ce simti, apoi lasa-i un timp de gandire, cred ca va fi bine. Succes

| InvisibleGirl a răspuns:

Buna Alex!
Daca ea tine la tine si tu ti la ea, atunci singurul lucru care va mai sta in cale este faptul ca ei ii este teama sa inceapa o relatie cu tine.Probabil se gandeste ca nu va merge relatia si risca sa isi piarda iubitul si prietenul cel mai bun si nu vrea asta.Poate are nevoie de tine foarte mult si ii este teama sa te piarda. Sfatul meu este sa continui sa ii fi prieten si in acelasi timp sa ii arati ca o iubesti. Poti purta si cu ea o discutie, spunandu-i ca orice ar fi nu o sa te piarda!

| adanda a răspuns:

De ce nu-i spui ce simti? spune-i ca daca nu simte nimic mai mult pentru tine sa nu te mai tina in bratethinking si din astea, daca nu poate mai mult sa fiti doar prieteni :d cred ca ar fi mai bine si pentru tinethinking

| Olix a răspuns:

Tu crezi ca e chiar asa de usor? mai ales sa ii spuna. ii e frica ca o sa ii dea un raspuns negativ si o sa se simta mai naspa mai bine incearca sa fiti doar prieteni foarte buni si atat. nimic mai mult.

| adanda a răspuns (pentru Olix):

Pai sh daca sta asa nu o sa afle nimic? nu e neaparat asa... adevaru e ca poate sa o piarda ca prietena da voi credeti ca o s-o poate uita daca o vede mereu sh il trateaza ca pe un "prieten"?