| TTdsIulia a întrebat:

Rog seriozitate la ceea ce voi urma sa zic. dau funda si voturi la toti cei care dau sfaturi bune, este vorba despre prietena mea cea mai buna Raluca careia ii place foarte tare un baiat, au fost impreuna 1 an iar apoi s-au despartit din motive necunoscute, ea tine in continuare f f tare la el " Robert " dar nu stie ce sa mai faca. specific ca este ceva timp de cand s-au despartit dar el prin gesturi si cuvinte arata clar ca nu a trecut peste, de ex cand o vede se uita lung la ea iar apoi nu isi ia privirea nici cand trece sau ii zambeste intr-un mod diferit, face glume, e deschis. El este un baiat foarte serios, de fapt genul de baiat care se preocupa foarte mult de viitorul lui si Raluca are impresia ca nu mai au nici o sansa sa fie din nou impreuna. Voi ce credeti ca trebuie ea sa faca? Mai mentionez ca el nu prea se baga in seama pe mess daca nu incepe ea, dar uneori ii este de ajuns un " buna " si se deschide, alte ori da dovada de indiferenta. Raluca l-a iubit si il iubeste foarte tare, si-a scris printr-o compunere destul de lunga viata. momentele in care erau impreuna, trairile, sentimentele dar s-a descurajat in momentul in care Robert si-a facut o prietena cu care nu a stat mult.
Acum el este singur la fel ca si ea, dupa parerea mea se iubesc dar nici unul nu face primul pas. ce sa imi sfatuiesc prietena? va rog mult raspundeti!

Răspuns Câştigător
| BubuUu_3067 a răspuns:

Buna. Eu zic ca cel mai bine ar fi ca prietena ta sa incerce sa aiba o conversatie cat decat linistita si neaparat intre 4 chi cu fostul ei iubit. Asa sigur vor ajunge la un punct comun. Prietena ta ar fi bine sa il intrebe pe Robert daca mai vrea ceva cu ea sau daca e timida sa ii puna anumite intrebari incat sa poata sa`si dea seama de reactiile si de ceea ce gandeste el. Daca ea de obicei intra pe el atunci cand sunt aman2 pe mess Sa o mai faca inca o data si sa lase orgoliul de`o parte.Baietii au un orgoliu imens, nici nu ne putem imagina cat de orgoliosi pot fi aceste finte.Nu cred ca ar mai avea nevoie si de orgoliul ei pe de`asupra.Sa intre pe mess si atunci cand e si el sa de`a in vb cu el si sa ii propuna sa se intalneasca undeva. Nu cred ca va refuza. Nici gand. Ganditi`va aman2 la partea plina a paharului, la gesturile care le face el cand o vede si altele.Sa fie indrazneata ca numai asa are de castigat. Poate el crede ca nu il mai place sau ca va refuza de asta se retrage si nu ii spune nimic de genu "hai la o plimbare/ce zici iesim la un suc?". Asta este parerea mea si cred ca va merge. Asa prietena ta isi va da seama ce vrea fostul ei iubit. Pentru ca pe mess el poate raspunde doar asa sa nu o supere pe ea sau altele dar fata in fata ii vede si reactia. Sper Ca te-am ajutat. de fapt v-am ajutat :*

Aveti grija de voi love struck`!

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Poți vorbii tu cu acest Robert personal, ca inițiativă a ta și vezi ce îți răspunde. Că bănuiesc că și tu îl cunoști.

| harciog a răspuns:

Singurul sfat pe care il poti da este sa nu intervina cu nimic ci sa astepte sa se intimple natural, natural...

| andru8700 a răspuns:

Foarte dificil, este o situatie foarte delicata.Inseamna ca sunt incapatanati si unul si altul,deoarece nu vor sa faca primul pas, daca te intelegi bine cu Robert ii poti spune tu. Daca s-a despartit de acea fata inseamna ca inca o mai iubeste pe Raluca, si s-a pus cu ea numai pentru a o uita.El inca o iubeste mult.Sufera amandoi. Vorbeste tu cu el, chiar daca prietena ta nu este de acord, nu o lasa sa sufere.Fa ce este mai bine pentru ea. Vorbeste tu cu Robert.

| ciufulixx a răspuns:

Heyhappy...uite ce e daca nu risti nu castigi. spune-i asa prietenei tale.eu zic ca ar trebui sa se impace e cclar ca amandoi se iubesc reciproc.ori nu vor sa faca primul pas ori nu vor sa se piarda unul p altul in sensul de amici deoarece se gandesc ca "celalalt nu-l iubeste"vb cu ea si spune-i.o sa fie totul kk bafta:*:

| TTdsIulia explică:

Specific ca varsta fetei este de 15 ani iar baiatul 16

| Kruger2 a răspuns:

Eu sunt de parere ca ar trebui ca ea sa incerce. Stii cum e, incercarea moarte n-are. Iar daca este cum spui tu si el este inca indragostit de ea, nu vad de ce relatia cu pricina nu si-ar reveni. Eu unul, am facut acest pas cu o fosta prietena si inca sunt cu ea. Poate sa ii explice ceea ce simte pentru el, iar el, daca se bucura la orice atentie pe care ea i-o acorda, cred ca va accepta sa isi redeschida sufletul. happy

| andr33Andr3 a răspuns:

Pai ar trebui sa ii spuna ca inca tine la el si atunci cred ca isi va exprima si el sentimentelehappy

| meduzzza a răspuns:

Daca Robert este singur si o iubeste pe Raluca, si Ralica il iubeste pe Robert, ar fi foarte frumos ca sa fie impreuna.Eu cred daca se iubesc asa mult sa-si dea orgoliu si mandria la o parte amandoi, si sa spuna lucrurilor pe nume. Ca cel mai rau lucru e sa suferi din dragoste.

| Karoline005 a răspuns:

Eu o sfatui ca sa se intilneasca odata undeva, doar ei doi si sa vorbeasca intre 4 ochi, deschis. Poate ca sau despertit din cauze foarte minime si poate mai pot fi impreuna!

| MariaaDrb a răspuns:

Sfaturi? iti dau eu unul spune-i pretenei tale ca cum se uita dupa ea si fa-o sa inteleaga ce e mai bine, intreab-o cauza despartiri si spune-i ca nu merita sa se desparteasca din cauza asta si spune-i sa fie din nou cu el daca il iubeste fiindca "Robert " tine la ea si nu merita sa se stea departe unul de celalalt. Spune-i asa: "robert te iubeste, si ar trebui sa faci tu primul pas, vreau sa spun sa mergi la el si sa ii spui din nou ca vrei sa fi cu el "

| Maria_8264 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa fii in orice moment alaturi de prietena ta, pentru ca asemenea sentimente nu lovesc usor. Referitor la Robert, comportamentul lui este destul de bizar, insa acele priviri lungi si acele zambete dulci care i le ofera Ralucai chiar il tradeaza. E clar ca pentru el nu a fost orice fel de relatie pe care probabil a avut-o in trecut. poate ea l-a marcat si astfel nu a mai putut sa si-o scoata din cap. In orice caz, lucrurile acestea sunt atat de grele, incat putini le inteleg. Daca spui ca Robert este genul serios, cu siguranta prietena ta a avut ' acel ceva ' cu care l-a cucerit pe baiat. Si pana la urma, daca l-a cucerit odata, de ce nu ar mai putea sa o faca din nou? Ii trebuie doar un impuls, ei, dar si lui.
Eu zic ca ar trebui sa discute cu el, dar iti dai seama ca este atat de greu deoarece, cum ai zis si tu, el nu se deschide de fiecare data, in majoritatea timpului fiind indiferent. Ii trebuie doar putina initiativa si un moment bun, cand o sa fie singuri, pentru ca sincer, nu mi se pare chiar asa de stralucita ideea cu intalnirea. Exista sanse sa o refuze, asa ca trebuie intotdeauna sa fie un al doilea plan.
Parerea mea este sa ii spui prietenei tale sa mai astepte putin, si sa spere. sa viseze din tot sufletul, pentru ca exista cineva care ne indeplineste toate aceste dorinte, chiar daca nu acum. Si pun pariu ca Robert e un baiat tare deosebit daca au reusit sa stea un an impreuna, ca pana la urma nu e chiar asa de usor.
Dragostea a avut mereu cai nebanuite. Sper ca Raluca sa le descopere alaturi de Robert! :*

| LoveYou4Everrr a răspuns:

Ce romantic...happy. Eu te sfatuiesc sa-l intrebi pe el daca ii mai place de raluca,si sa-i promiti ca nu vei zice asta nimanui! Daca zice da,poveteste-i si tu cat de mult ii place ralucai de el, cat de mult tine la el, cat de mult se gandeste la el. Atuci o sa-si deama seama ca sunt sortiti sa fie impreuna si poate o s-o intrebe
iar daca vrea sa fie cu el. Succes!

| Tweety_5554 a răspuns:

Ar trebui sa o sfatuiesti pe Raluca sa faca ea primul pas.Dac ii este frica, nu are de ce deoarece acel baiat este serios si va lua in considerare ce spune ea>Succes Ralucaiwinking