| anonim_4396 a întrebat:

Buna,va rog frumos sa ma ajutati! Am o relatie cu un baiat de 3 ani,dar inainte sa fiu cu el, am fost cu varul lui, adica var mai indepartat, el a fost 1 barbat din viata mea.Eu aveam 16 ani si m-am lasat convinsa de el cu minciuni frumoase.Acum am 19 ani si vad viata altfel si imi dau seama de cat am gresit.Actualul meu prieten stia de ce s-a intamplat cu varul lui inca din a 2 a zi de relatie, si ma acceptat asa.El ma iubeste mult dar il doare ca nu a fost 1 din viata mea, si il doare ca a fost varul lui, dar eu il consider pe actualul 1 din viata mea deoarece il iubesc foarte mult, si ce s-a intamplat cu varul lui a fost o greseala.Acum un an m-a pus sa ii povestesc tot ce s-a intamplat intre mine si varul lui si i-am povestit, ma iertat si a spus ca o sa o luam de la zero[el era in Italia pe vremea aia pentru o luna]. Acum dupa un an s jumatate a inceput iar si mi-a spus ca inca il doare, ca el trebuie sa treaca cu capul in jos prin fata lu varul lui.Si pe mine ma doare situatia asta, deoarece eram mica si m-am lasat convinsa de vorbe frumoase.Si acum iar m-a pus sa ii povestesc tot trecutul meu su tot ce ii ascuns, dar de fapt nu ii ascund nimic.Din contra, de cand sunt cu el, am stat numai acasa.nu am iesit cu prietenele in oras,am iesit doar cu el,am fost cuminte, facebook nu am, niciun baiat nu are nr meu de telefon, nici macar colegii.Id-ul de mess e ceva de genul iubita lui si am scris numele.Toate astea sa fie fericit sa fiu cuminte pentru el, dar degeaba pentru ca ma judeca prea rau.Cum pot sa rezolv aceasta situatie,mi sa luat sa sufar, il iubesc cu adevarat, Va rog mult ajutati-ma! a fost o greseala dar o regret cu adevarat, si eu sufar dar incerc sa uit.Cum sa ma mai port cu el?

Răspuns Câştigător
| afrodita3333 a răspuns:

La el totul e bazat pe orgoliu se pare.Nu iti prevad o viata prea frumoasa cu el daca este asa de obsedat de chestia asta.Tu trebuie sa fii asa cum iti place tie, nu trebuie sa faci lucrurile pentru el nici pentru nimeni alcineva.Eu una nu as putea suporta in locul tau toata obsesia si controlul asta.Stiu ca e greu dupa 3 ani dar toate au un final la un moment dat.Trebuie sa te gandesti serios la ce vrei sa faci in viata. Vrei sa fii o sotie/prietena ascultatoare sau vrei sa fii pe propriile picoare? Tu te cunosti cel mai bine si poti decide cea ce e bine pentru tine.Eu in locul tau as incheia aceasta poveste cat mai este totul bine sau a-si lua o pauza.Noroc!

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru afrodita3333):

Ai mare dreptate, iti multumesc pentru sfat! a fosy o greseala pe care am facut-o in copilarie, si i-am demonstrat ca eu pe el il iubesc.Chiar atatde mare a fost greseala mea ca sa imi ia capul? de ce nu poate fi mandru ca eu pe el il iubesc? de ce nu poate fi mandru de mine ca sunt cuminte? mi sa luat de orgoliul lui.Varul lui nu ii spune nimic, el are viata lui..in loc sa fie mandru ca sunt a lui, el imi face zilele amare

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru afrodita3333):

Mersi mult pentru sfat:*:**:*

10 răspunsuri:
| Marry410 a răspuns:

Pfaaaa.fata, daca iubesti e gravisimowinking, pai tu ai cam incercat in toate modurile sa-l faci sa vada ca esti cumintica, tot ce trebuie sa-i spui ar fi asta : "Uite daca ma iubesti ma vei crede si punct, dca nu?!"..Stiu ca-l iubesti, dar poate el nu e pentru tine daca te face sa suferi, sper ca te-am ajutat. Bafta:*

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Marry410):

Off...ms pentru sfat.dar el nu intelege ca eram mica, am gresit..si maine vrea sa vorbim pe mess sa ii povestesc tot trecutul meu, exact ca un an jumatate..pentru ca acum se repeta povesteadesi anul trecut a spus ca ma iarta! daca maine se desparte de mine crezi ca ma mai cauta? deoarece el este gelos dar data trecuta cand s-a despartit de mine tot el m-a cautat sa imi spuna sa ne impacam iar acum a luat-o de la zero...

| anabahebak a răspuns:

Cred ca ar fi fost mai bine sa nu fii stiut ce s-a intamplat intre tine si varul lui...

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru anabahebak):

Nu aveam cum sa ii ascund asta, pana la urma tot afla, si mai bine am fost cinstita de la inceput..si dp 3 ani se trezeste ca ill doare..nu e logic..nu imi trebuie sa imi taie capul

| afrodita3333 a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Probabil ca de fiecare data cand il vede pe respectivul isi aminteste de ce ai facut tu.Eu sper sa ai curajul sa iei o decizie ferma.Trebue sa fii cu cineva care te place pentru ce esti si te accepta nu cu cineva care vrea sa te schimbe.El probabil te vede ca pe o proprietate stiind ca orice ar face tu nu faci nimic si il vei astepta acasa cuminte.Mersi pentru funtita!winking

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru afrodita3333):

Nu pprea il vede..asta e faza..si mi-a facut chestia asta anul trecut fiind plecat in strainatate si acum iar tot cand e in strainatate..ma face s ma simt k o carpa..si ma crede mereu mincionoasa. orice i-as zice..nu ma crede nimic

| Lavy12345678910 a răspuns:

Spune-i ca daca te iubeste cu adevarat sa nu te mai judece ca iti pare rau. Daca va continua, imi pare rau sa-ti spun, dar nu te iubeste si nu poate trece peste orgoliul lui. Deci nu mai are rost sa continui cu el. Succes.

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Lavy12345678910):

Pfff...e naspa cand iubirea nu poate trece peste orgoliu.El ma iubeste dar sa obisnuit ca la fiecarecearta eu sa il caut chiar daca eram chiar daca nu de vina, dar cred ca o sa ma despart de el ca sa vad daca ma iubeste. Dacama iubeste cu adv ma va cauta daca nu.o sa imi vad de viata mea