| anonim_4396 a întrebat:

Buna,va rog frumos sa ma ajutati! Am o relatie cu un baiat de 3 ani,dar inainte sa fiu cu el, am fost cu varul lui, adica var mai indepartat, el a fost 1 barbat din viata mea.Eu aveam 16 ani si m-am lasat convinsa de el cu minciuni frumoase.Acum am 19 ani si vad viata altfel si imi dau seama de cat am gresit.Actualul meu prieten stia de ce s-a intamplat cu varul lui inca din a 2 a zi de relatie, si ma acceptat asa.El ma iubeste mult dar il doare ca nu a fost 1 din viata mea, si il doare ca a fost varul lui, dar eu il consider pe actualul 1 din viata mea deoarece il iubesc foarte mult, si ce s-a intamplat cu varul lui a fost o greseala.Acum un an m-a pus sa ii povestesc tot ce s-a intamplat intre mine si varul lui si i-am povestit, ma iertat si a spus ca o sa o luam de la zero[el era in Italia pe vremea aia pentru o luna]. Acum dupa un an s jumatate a inceput iar si mi-a spus ca inca il doare, ca el trebuie sa treaca cu capul in jos prin fata lu varul lui.Si pe mine ma doare situatia asta, deoarece eram mica si m-am lasat convinsa de vorbe frumoase.Si acum iar m-a pus sa ii povestesc tot trecutul meu su tot ce ii ascuns, dar de fapt nu ii ascund nimic.Din contra, de cand sunt cu el, am stat numai acasa.nu am iesit cu prietenele in oras,am iesit doar cu el,am fost cuminte, facebook nu am, niciun baiat nu are nr meu de telefon, nici macar colegii.Id-ul de mess e ceva de genul iubita lui si am scris numele.Toate astea sa fie fericit sa fiu cuminte pentru el, dar degeaba pentru ca ma judeca prea rau.Cum pot sa rezolv aceasta situatie,mi sa luat sa sufar, il iubesc cu adevarat, Va rog mult ajutati-ma! a fost o greseala dar o regret cu adevarat, si eu sufar dar incerc sa uit.Cum sa ma mai port cu el? Il iubesc mult si nu vrea sa inteleaga ca a fost o greseala intr-o perioada a varstei de 16 ani cand totul era roz.ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Eu zic ca nu te merita, tu chiar ai de gand sa ii suporti toanele toata viata, este prea exagerat, daca ar fi avut o prietena din aia care a fost cu 100 inaintea,ar fi pus-o sa ii povesteasca de fiecare in parte,eu zic sa ai o discutie mai dura cu el si il pui sa aleaga,ori se potoleste si nu mai aminteste de subiect nicidata ori e liber sa caute pe altcineva,ceea ce face el se numeste gelozie si asta in timp va devenii din ce in ce mai stresanta,o sa vina un moment cand te va face sa suferi foarte tare,cel mai bine ar fi sa ai o discutie serioasa in care sa nu mai cedezi nici un pic, sa fii ferma si sa ii pui in vedere ca ori inceteaza definitiv cu gelozia prosteasca ori va despartiti, acum tu stii cum e mai bine pentru tine, eu doar ti-am sugerat cum vad eu lucrurile, iti urez succes si sper sa reusesti sa rezolvi problema intr-un mod fericit

47 răspunsuri:
| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

I-ai putea cere scuze, apoi sa discuti cu el despre acest subiect si sa-l intrebi cum ar vrea el sa fii tu, si...s-ar putea sa te intrebe cum ai vrea tu sa fie el. Tu ii vei raspunde ca este perfect asa cum este si ca il iubesti foarte mult pentru asta. Iti ceri scuze din nou si un lucru fffff important sa fii sincera cand vbesti cu el happy mult noroc. sper ca te-am ajutat...

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru ĦαvɘƑȕη):

Neam mai certat pe tema asta si acum un an, si mi-am cerut scuze, iertare, 2 saptamani m-am rugat de el si mi-a spus ca ma iarta si ca va uita dar acum iar a inceput aceeasi poveste.Si simt caeu nu mai pot sa ma rog de el,vreau un baiat care sa ma accepte pentru ce sunt,nu pentru trecutul meu, el nu ma pretuieste, eu am fost foarte cuminte in tot timpul de cand sunt cu el dar degeaba, nici macar cu fetele nu ieseam, doar sa ne fie bine. OFFF

| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Eu zic sa il lasi sau sa il faci sa aleaga dintre a fi cu tine si a fi singur.

| Felys a răspuns:

Mai dar ce te tot trage la raspundere pentru ce a fost inainte,el chiar usa de biserica a fost, ia sa se mai potoleasca cu chestiile astea, cand el te intreaba de trecut, intreaba-l si tu pe el cu cate s-a culcat, ce atata filozofie cu o chestie veche

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Mi-a spus ca il doare ca nu am fost virgina, dar nu inteleg de ce imi face chestia asta la 3 ani dupa relatie, prima oara mi-a reprosat la 1 an si jumate acum din nou..si eu i-am povestit de ce am facut de la inceput de tot, m-a accetat atunci.nu e corect ce imi face

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Off ce greu imi este.Mai ales pentru ca am fost cuminte, nu am iesit din casa fara el, fb nu am si etc.I-am spus ieri sa isi gaseasca pe alta virgina si gata, Si mi-a spus ca el ma vrea pe mine, dar k il doare ca nu am fost virgia, ca aude altii baietii cand se lauda.Si ca se simte prost ca a fost varul lui 1din viata mea, si ca trebuie sa treaca cu capul in jos pe langa el.Si eu ma simt ca o carpa in fata lui cand imi spune ata pentru ca ma oare, si atunci eram la o varsta cand nu gandeam

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Daca te iubeste sa nu te mai umileasca,sa lase aceste ganduri in spate,sa evolueze,astfel de chestii se purtau in alte vremuri demult apuse, acum lucrurile s-au mai schimbat, sa revina in actualitate, doar nu o sa te puna la zid toata viata, toti oamenii gresesc dar asta nu insemna ca trebuie sa sufere o viata pentru o greseala a copilariei

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Si cum sa ii explic asta? el e obsedat de acest lucru..crede mereu k ii ascund ceva, dar eu sunt numai acasa..nu inteleg de ce crede asta.Eu am fost cinstita cu el de la inceput, din a 2 a zi..atunci nu trebuia sa accepte

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Eu cred ca tu ai facut tot ce a fost omeneste posibil,si din pacate tot tu suferi,se pare ca gelozia este totusi o boala,nu contest ca te iubeste cu adevarat altfel nu statea cu tine,dar il macina gelozia si innconstient iti face si tie rau,poate nu ar fi chiar o idee rea sa mergeti la un psiholog impreuna, eu stiu, poate va ajuta cumva sa va deschideti sufletul, ia propune-i, poate ar ajuta, succes

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Iam sp s isi gasasca pe alta sa fie fericit..si imi spune ca eu nu lupt sa fim fericiti..eu nu stiu ce s ii mia fac, imi zice ca nu il iubesc dk ii spun sa isi gaseasca alta fata, dar am si eu suflet.mi sa luat

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Se pare ca oricum ai da-o tot nu e multumit,vesnic iti gaseste nod in papura,asta nu e viata,nu are sens sa ii suporti toanele toata viata,nu te merita,esti prea buna pentru el,chiar daca acum te doare,chiar daca vei suferii sa te desparti de el,poate in timp asta va fi lucrul cel mai bun,omul asta te va chinui in continuare si pana la urma pentru ce sa suporti tu magariile lui,esti tanara,nu ai nici o obligatie fata de el,exista si alti barbati pe lume care vor aprecia calitatile tale asa cum el nu a stiut sa o faca,cred ca meriti mult mai mult decat iti ofera el, discuta si cu mama ta, spune-i cum stau lucrurile si cerei sfatul, eu nu cred ca are sens sa stai in tensiune o viata pentru o greseala a coplariei, numai bine iti doresc

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Ma mult, m-ai ajutat enorm de mult.o sa vad ce urmeaza si o sa iau atitudine :*:*.o sa te mai tin la curent sa ma sfatuiesti dk vrei:*:*

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Oricand cu cea mai mare placere

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

S-a despartit de mine..io i-am spus ca bine sa caute alta fata..si mi-a spus ca ma va iubi mereu..si eu i-am sp k bine..si dk a vazut k nu lupt s ma fiu q el.a stat ce a stat...si ma intrebare daca mai vreau sa incercam o data ca ma iubeste mult..cum sa ma port cu el?

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Ii pui impaci conditii, te impaci cu el cu conditia sa nu mai aminteasca in veci situatia care il macina, sa uite definitiv de acea intamplare, si sa lase gelozia ca nu are motive, sa aiba incredere totala in tine ca sa puteti fi fericiti, cred ca de asta ai si tu nevoie si el desi nu isi da seama

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

M-a rugat sa il ajut sa uite de durerea asta..si sa fiu alatui de el pentru ca le ma iubeste

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Pana la urma lucrurile se aranjaza, ma bucur pentru voi, iar pe viitor daca cumva incearca sa aduca in discutie iar vechia poveste, i-o tai rapid, ii spui ca ti-a promis ca nu mai pomeneste si ca lasa in urma vechea problema ca sa puteti fi fericiti

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Mi-e foarte frica ca va mai face inca o data crize de gelozie, si el mi-a spus ca ii e frica ca daca mai face odata nu imi va mai pasa de el, pentru ca acum a fost a doua oara cand face asa, si deja incepusem sa imi pierd interesul si el a observat asta! Si m-a intrebat daca sunt dispusa sa fiu cu el cu pretul ca ii va aduce iar aminte(asta a fost intrebare pusa in timpul certei)si i-am spus ca pana acum am putut, si nu stiu daca o sa mai pot.Imi e frica ca atunci cand il va vedea pe varul lui va incepe iar, si eu nu mai pot suporta inca o cearta asemanatoare. Aveam de gand sa dau la fara frecventa pentru el la facultate, dar acum constientizez ca nu mai trebuie sa renunt la nimic pentru el.

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Retine,cea mai importanta esti tu,restul nu conteaza,nu ai absolut nici o obligatie fata de el,sa ii suporti scenele aiurea,e fata ca tine in veci nu va mai gasi,si cred ca stie asta,dar tot nu se potoleste,deci nu merita respectul si afectiunea ta,intr-un cuvant esti prea buna pentru el,orice vei intreprinde de acum incolo sa te pui pe tine pe primul loc,nu sa faci in asa fel sa ii convina lui,vrei sa iesi cu prietenele,nu esti obligata s ii ceri lui voie,nu te intretine el,ai parinti,vrei sa faci o facultate calumea,nu trebuie sa ii ceri lui acordul,esti stapana pe tine si nu are absolut nici un drept sa iti ceara socoteala, poate ar fi bine sa te porti cu el cu indiferenta si usor usor sa te indepartezi pentru binele tau, oricum o sa planga el mult si bine dupa tine, fetele din ziua de azi umbla cu cate unul in fiecare saptamana si tie iti scoate ochii pentru o chestie demult apusa, nu ii mai acorda atata importanta, tu si numai tu esti importanta

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Asa imi zice el, ca eu nu o sa mai gasesc baiat ca el! deoarece el ma plimbat si ca nimeni nu o sa ma mai trateze ca pe o printesa! Dar el de fapt nu stie ca fete k mine nu mai exista sa mai stea in serios cu un baiat! El se simte k poate avea oriknd pe alta deoarece are bani si se ocupa cu masini! Toate prietenele mele si toate cunostiintele mele se mira cum pot fi atat de proasta si cuminte! Eu sunt cuminte cu el, imi schimb nr de tel lunar, id de mess am genu iubita lui, am decat 2 colegi in lista atata, restul numai fete, in oras nu ies..nu stiu ce vrea mai mult de la mine! II spun mereu tot ce fac, si el tot crede ca il mint mereu..nu mai suport situaita asta! si daca mai face odata nu o sa mai suport eu, si ai dreptate o sa ma indepartez incetul cu incetul! Am fost acum 3 saptamani in oras fara sa stie ca ma chmat mami, si lui nu i-am mai spus deoarece era in Italia, si m-a adus acasamami cu un prieten de al ei, si m-a vazut tatal lui, si i-a spus lu prietenul meu ca era unul tanar, si mi-a facut un scandal ca nu i-am spus..si eu stiam ca o sa reactioneze urat si de aceea nu vroiam sa ii spun, si i-am spus ca era mami cu un unchi, dar pana la urma i-am spus ca am fost in oras.Si credea ca l-am inselat sau ca am iesit la un suc cu prietenul lu mami, si m-a pus sa ma duc la om la serviciu sa ii fac poze lui si la masina ca sa i le arate lu taicaso sa ii confirme daca e ala cu care m-a vazut! Poate voi gasi si eu un baiat care sa ma aprecieze, dar nu stiu daca voi mai putea pune eu suflet, deoarece am pus prea mult suflet in relatia asta!

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Mama dar asta e bolnav rau de gelozie,vai de femeia care il va suporta toata viata,oricum el asa va face mereu,sta sa iti controleze absolut orice miscare,fata,axeaza-te mai mult pe scoala si fa-ti o cariera si da-l in masa cu figurile si banii lui,cu asa oameni nu e bine sa ai de-a face,am mai auzit povesti cu oameni gelosi si de la asta se ajunge la violenta, divorturi, copii care cresc fara unul din parinti, scapa naibii de el cat mai poti, nu are lecuire din pacate

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Off ai dreptate.o sa fac cum mi-ai spus tu.o sa ma indepartez de el incetul cu incetul! nu vreau sa imi distrug viata pentru el..dk ma iubeste cu adv va lupta pentru mine!

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Succes la scoala in primul rand si restul se va aranja de la sine, ca va fi el sau altul, o sa iti gasesti pana la urma jumatatea

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Avenit azi acasa si sa purtat frumos cu mine, dar din cand in cand ma mai intreba daca chiar il iubesc, sa nu il mai mint! el s-a suparat k m-a intrebat de cate ori s-a intamplat(intelegi tu)si i-am povestit ca de 2 ori, dar el acum zice ca eu mint ca i-am spus ca de 3 ori, ca de la chestia asta a inceput iar

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

E bolnav de gelozie,si din cate stiu asta e boala lunga,nu contest ca te iubeste dar te si ranaeste in acelasi timp,iubirea insemna si incredere iar el clar nu are incredere in tine deloc,asa vrei sa fi șicanata toata viata,sa nu te creada niciodata indiferent ce i-ai zice,este foarte obositor sa fi obligata sa te disculpi mereu si sa nu fi crezuta, cand stii bine ca ai dreptate, pana la urma o sa te saturi si cat de mult il iubesti o sa vezi ca o sa ti se faca sila la un moment dat, o sa ti se faca lehaminte sa ii tot dai explicatii care oricum in mintea lui de om bolnav nu le va crede, nu stiu ce femeie ar putea suporta gelozia unui astfel de om o viata intreaga

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Azi m-a rugat sa ii castig increderea, ca ii e greu, asta e ultima sansa pe care eu mai dau in sufletul meu, pentru ca ai dreptate, in sufletul meu a3 a sansa nu eu mai pot da, chiar incep sa ma satur, ii e frica rau ca il parasesc pentru altul, dar crede-ma ca am dat cu flit la multi baieti pntru ca il iubesc, si unii dintre ei chiar mi-au spus ca ce norocos e prietenul meu ca are o prietena ca mine, ca mai rar fete cuminti ca mine.De exemplu ma mai claxoneaza prietenii lui, si apoi imi spune de fata cu el, ca de ce nu te uiti la masini care te claxoneaza, ca esti cuminte rau,, toate astea pentru el

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Daca nici pana acum nu i-ai castigat increderea...adica tot tu sa oferi dar el...ce face sa merite sa il respecti atat,in fine, incearca, asta ca sa fii tu cu sufletul impacat, dar va veni o zi in care el iar isi va da in petec si atunci incheie si tu acest capitol din viata ta care te macina si pe tine si pe el pana la urma, parca nu merge nici dragoste de asta cu nabadai asa, mult succes

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Daca nici pana acum nu i-ai castigat increderea...adica tot tu sa oferi dar el...ce face sa merite sa il respecti atat,in fine,incearca, asta ca sa fii tu cu sufletul impacat, dar va veni o zi in care el iar isi va da in petec si atunci incheie si tu acest capitol din viata ta care te macina si pe tine si pe el pana la urma, parca nu merge nici dragoste de asta cu nabadai asa, mult succes

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Ma mult!:*:*o sa iti mai las mesaje cu ce patesc, dk vrei sa ma mai sfatuiesti

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Oricand cu placere daca pot si sunt in stare

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

A inceput sa mi se ia de el,parca relatia nu mai are acelasi farmec, acelasi gust, el se poarta frumos cu mine, desi ne mai ciondanim rareori ne impacam ff repede, dar parca nu imi mai pasa, eu acum am baculsi ma straduiesc sa ma concentrez pe el

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Of,,si tu esti in emotii,si eu,cu fimea,sunt cu nervii la maxim, da-i naibii de baieti, bacul e importatant, succes, iti tin pumnii

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Mersi mult, si pentru fata ta la fel..bafta..la ce da bacul>>?

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Ea e la profil limbi straine, da la engleza desigur, romana, istorie si geografie, la pedagogic in ct este

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Bafta,suntem pline de emotii.o inteleg! acum am inteles de ce mi-ai dat rasupunsuir asa bune, probabil de la experienta ta de viata... poate peste cativa ani o sa rad de ce am patit!

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Din pacate fimea nu prea comunica cu mine si face numai greseli si ea,se ia dupa prietene care nici alea nu prea au experienta,in fine,nu am cum sa ii impun vointa mea,si nici nu pretind asa ceva, pana la urma stii cum e, pana nu dai cu capul de pragul de sus nu crezi, asa ca fiecare trebuie sa se convinga singur, si apoi va asculta si sfatul altora

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Ai dreptate! mersi mult pentru ajutor, deocamdata ma inteleg bine q el, dar daca va mai incepe ma despart de el orikt las iubi!

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Buna,scuze ca te deranjez! dar am nevoie de un sfat, prietenul meu e iar suparacios, am fost cu el la cumparaturi sa imi cupar o rochie, si azi o prietena a venit sa vada rochia si s-a suparat, si mi-a spus ca nu mai vine la cumparaturi niciodata cu mine!

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Eu de 19 ani de cand sunt casatorita merg singura la cumparaturi, al meu sot uraste sa il tarasc prin magazine, nu are rabdare si nu ii place, asa ca nu este obligatoriu sa mearga cu tine, femeile se pricep mai bine la cumparaturi decat barbatii

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Ai dreptate! mersi mult de ajutor, mi-ar placea o mama ca tine!

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Buna! peste o luna am bacul si ma simt sin ce in ce mai depreseiva! si nu stiu cum sa ma calmez, ma enerveaza orice la oricine! acum stau singura in camera si ma napadesc amintirile cat de proasta am fost l 16 ani, cat am gresit, prietenul asta al meu m-a facut sa ma simt atat de vinovata, ca am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma duc la un psiholog! ce sa fac sa imi revin?:*:*

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Este normal sa ai emotii,sa ai tot felul de stari,vad ca si ficamea este extrem de nervoasa,nici eu nu stau chiar bine cu autocontrolul,nu putem decat sa incercam sa ne stapanim emotiile si sa speram ca totul va fi bine,nu e momentul acum de mers la psiholog,ala doar iti ia banii,trebuie sa te concentrezi efectiv pe invatat,prietenul sa il cam eviti pe cat posibil si sa fi cu mintea numai la materiile pentru examen,vor trece toate aceste probleme dupa examen si iti vei revenii, iti tin pumnii si crede-ma ca prin ce treci tu trece o generatie intreaga de elevi si parinti, asta nu insemna ca trebuie sa ajungem cu totii la psihologi, trebuie doar sa ne inurajam singuri si sa traim cu speranta ca la finalul acestei mai incercari lucrurile vor sta cum ne dorim noi, succes

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Este normal sa ai emotii,sa ai tot felul de stari,vad ca si ficamea este extrem de nervoasa,nici eu nu stau chiar bine cu autocontrolul,nu putem decat sa incercam sa ne stapanim emotiile si sa speram ca totul va fi bine,nu e momentul acum de mers la psiholog,ala doar iti ia banii,trebuie sa te concentrezi efectiv pe invatat,prietenul sa il cam eviti pe cat posibil si sa fi cu mintea numai la materiile pentru examen,vor trece toate aceste probleme dupa examen si iti vei revenii, iti tin pumnii si crede-ma ca prin ce treci tu trece o generatie intreaga de elevi si parinti, asta nu insemna ca trebuie sa ajungem cu totii la psihologi, trebuie doar sa ne inurajam singuri si sa traim cu speranta ca la finalul acestei mari incercari lucrurile vor sta cum ne dorim noi, succes

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Io incep sa devin depresiva din cauza la prietenul meu.deoarece m-a facut sa cred ca este o greseala ce merita foarte rau pedepsita.Crezi ca sunt baieti care m-ar aprecia oentru cine sunt? nupentru trecut! ma doare, deoarece din cauza lui nu stiu sa mai vorbesc cu un baiat! deoarece mi-a spus ca mereu o sa ma urmareasca trecutul! la orice ii reprosez, imi spune ca eu sunt cea mincinoasa in relatia noastra! cateodata se vaita ca de ce nu ii spun ce ma deranjeaza! din cuza lui cred ca toti baietii o sa ma priveasca ca pe ultima fata! altele care o face cu mii de baietii nu le pasa, eu simt ca nu o sa imi mai gasesc pe cineva sa ma iubeasca!

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Asta nu iti este prieten,daca el si acum cand se apropie un examen foarte important in loc sa iti fie alaturi si sa te sustine,el te critica,numai prieten nu poate fi numit,este mult prea egoist,nu merita nici macar un salut din partea ta,eu zic sa il scoti din inima ta si sa nu iti mai pese ce trancaneste el,fi convinsa ca poti gasi pe altcineva care chiar sa te aprecieze si care sa nu iti scoata ochii vesnic pentru ceva care pana la urma nu e treaba lui,in fond nu erai cu el si ai gresit cu altul, asta era grav dar in situatia de fata, el nici nu ar trebui sa pomeneasca vreodata, ia da-l dracu si sa caute pe cine o vrea, tu sigur iti vei gasi pe cineva potrivit tie, si el tot un frustrat o sa ramana

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru Felys):

Pff cata dreptate ai. daca mai pomeneste odatadespre asta in discutie.cred ca oricum va mai spune. poate daca ne vom intalni cu ala.cum sa reactionez in acele momente? daca atunci cand il vedem. ncepe cu gelozia?

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Uite,toate șicanele astea care ti le tot face de atata timp nu vor duce decat la indepartarea de el atat fizic cat si psihic,o sa iti treaca si dragostea,si mila la un moment dat de el,si atunci vei fi pregatita sa il saluti din mers,cu cat mai repede vine acel moment cu atat mai bine pentru tine,oricum presimt ca nu mai dureaza mult,daca intrii la facutate acolo vei cunoaste lume noua,alte orizonturi ti se vor deschide,vei cunoaste baieti inteligenti,frumosi,iti vei face prietene printre colegele de facultate si cu siguranta vei avea o alta perspectiva a lucrurilor,asa ca momentan nu iti bate capul cu ce spune sau ce are de gand sa zica el, fii nepasatoare, trateaza-l cu indiferenta, oricum casa cu el nu poti face, ca iti manaca toata tineretea si te tine doar in tensiune

| Felys a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Eu zic ca nu te merita, tu chiar ai de gand sa ii suporti toanele toata viata, este prea exagerat, daca ar fi avut o prietena din aia care a fost cu 100 inaintea,ar fi pus-o sa ii povesteasca de fiecare in parte,eu zic sa ai o discutie mai dura cu el si il pui sa aleaga,ori se potoleste si nu mai aminteste de subiect nicidata ori e liber sa caute pe altcineva,ceea ce face el se numeste gelozie si asta in timp va devenii din ce in ce mai stresanta,o sa vina un moment cand te va face sa suferi foarte tare,cel mai bine ar fi sa ai o discutie serioasa in care sa nu mai cedezi nici un pic, sa fii ferma si sa ii pui in vedere ca ori inceteaza definitiv cu gelozia prosteasca ori va despartiti, acum tu stii cum e mai bine pentru tine, eu doar ti-am sugerat cum vad eu lucrurile, iti urez succes si sper sa reusesti sa rezolvi problema intr-un mod fericit