| anonim_4396 a întrebat:

Buna,va rog frumos sa ma ajutati! Am o relatie cu un baiat de 3 ani, dar inainte sa fiu cu el, am fost cu varul lui, adica var mai indepartat, el a fost 1 barbat din viata mea.Eu aveam 16 ani si m-am lasat convinsa de el cu minciuni frumoase.Acum am 19 ani si vad viata altfel si imi dau seama de cat am gresit.Actualul meu prieten stia de ce s-a intamplat cu varul lui inca din a 2 a zi de relatie, si ma acceptat asa.El ma iubeste mult dar il doare ca nu a fost 1 din viata mea, si il doare ca a fost varul lui, dar eu il consider pe actualul 1 din viata mea deoarece il iubesc foarte mult, si ce s-a intamplat cu varul lui a fost o greseala.Acum un an m-a pus sa ii povestesc tot ce s-a intamplat intre mine si varul lui si i-am povestit, ma iertat si a spus ca o sa o luam de la zero[el era in Italia pe vremea aia pentru o luna]. Acum dupa un an s jumatate a inceput iar si mi-a spus ca inca il doare, ca el trebuie sa treaca cu capul in jos prin fata lu varul lui.Si pe mine ma doare situatia asta, deoarece eram mica si m-am lasat convinsa de vorbe frumoase.Si acum iar m-a pus sa ii povestesc tot trecutul meu su tot ce ii ascuns, dar de fapt nu ii ascund nimic.Din contra, de cand sunt cu el, am stat numai acasa.nu am iesit cu prietenele in oras,am iesit doar cu el, am fost cuminte, facebook nu am, niciun baiat nu are nr meu de telefon, nici macar colegii.Id-ul de mess e ceva de genul iubita lui si am scris numele.Toate astea sa fie fericit sa fiu cuminte pentru el, dar degeaba pentru ca ma judeca prea rau.Cum pot sa rezolv aceasta situatie, mi sa luat sa sufar, il iubesc cu adevarat, Va rog mult ajutati-ma! a fost o greseala dar o regret cu adevarat, si eu sufar dar incerc sa uit.Cum sa ma mai port cu el? Il iubesc mult si nu vrea sa inteleaga ca a fost o greseala intr-o perioada a varstei de 16 ani cand totul era roz.ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Crisu a răspuns:

Acum, toti cu care vei fi, vor fi primii din viata ta? A fost o greseala, pe care la momentul respectiv nu o credeai greseala, si credeai ca e un lucru bun. Erai un copil si nu-ti dadeai seama ce trebuie sa faci si ca vei regreta. A trecut asta si n-ar mai trebui sa te condamni atat. Pana la urma, asa a fost sa fie si nu poti schimba asta. Poate da, conteaza pentru el acest lucru...ca nu a fost el primul, dar nici atata caz nu ar trebui sa faca. Daca te iubeste, te accepta asa cum esti si nu-ti aduce mereu aminte ce ai facut. Intr-un fel e urat, pentru ca este vorba de varul lui, dar trebuie sa treaca peste asta si sa traiasca in prezent. De ce sa plece capul in fata varului lui? N-are niciun motiv. Pentru varsta ta, cred ca te inchizi prea mult in tine. De ce sa nu iesi cu prietenii? Nu esti o puscariasa! Ar trebui sa iesi si cu altcineva, trebuie sa-ti traiesti viata. Poate acum crezi ca viata ta alaturi de el, este singura viata pe care ti-o doresti, dar mai tarziu vei realiza ca nu este asa. Iesi cu prietenii, vorbeste cu ei...nu-i uita pentru el. happy

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Trecutul mereu ii va da tarcoale dar pentru asta ar trebui sa inteleaga ca a fost o greseala care multi o fac fara sa si dea seama de consecinte, eu cred totusi ca puteti trece si peste asta daca va iubiti si aveti incredere unu in altu

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru mona):

Offf ce dureros e, e naspa cand orgoliul intrece iubirea

| AnonimNeamt a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Ma incearca sa-l uiti e ff bine. daca nu poate intelege ..incearca chiar daca e greu :*:* o sati treacawinking fundita?:X

| AnonimNeamt a răspuns:

Incearca sa-l satisfaci cu orice gasesti tu ceva vad ca esti inteligenta...fa si un *** cu el daca e.fai mancare cacaturi de astea....bft.funda?

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru AnonimNeamt):

Nu vreau sa ii fac ***. vreau doar sa nu mai fie asa obsedat de acest trecut, i-am demonstrat in toate modurile ca sunt cuminte.ce as putea sa mai fac?

| AdeTeUraste a răspuns:

Eu zic sa il lasi balt adica sa-l uiti deoarece el nu intelege ca a fost o greseala si acum nu mai ai nici o legatura cu el sau cu alte prsoane. Sper ca te-am ajutat. fundda`?

| vicutssa31 a răspuns:

Incearca si tuu si spune`i ca itradevar il iubesti pe el iar ce s-` intimplat cu varul lui a fost o greseala si tu o regreti.Si la urma urmei draga mea`. putine fete la 19 ani sunt virgine, iar ce ai incercat tu sa-i demonstrezi prin comportamentul tau e foarte bine si sper si eu ca te va intelege.bafta*

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru vicutssa31):

Ms mult pentru sfat:*:*:* chiar am incercat in acesti 3 ani sa ii demonstrez cail iubesc si ca regret aceea greseala, am fost atatde cumnite cu el, incat prietenele mele se suparau pe mine ca nu ieseam cu ele..si totul am facut entru el