| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mai sa-mi vindecati si voi sufletul cu cateva sfaturi.Am nevoie de voi. Va rog sa-mi faceti un bine si sa-mi raspundeti.Va rog sa-mi dati un sfat si sa ma indrumati cum sa ma comport in aceasta situatie!
Prietenul meu a plecat pentru doua luni la lucru in alta tara.
Stiu ca nu are voie cu telefonul acolo, stiu! Dar nu-mi doresc decat sa-mi dea un beep sau un sms dimineata inainte sa plece macar. Nu suport sa vorbim doar seara prin doua mesaje iar apoi sa se culce.Stiu ca are si pauza de masa, ar putea si atunci sa-mi dea macar un beep. Nu? Oare lui nu ii e dor? Nu stiu ce are. O fi orgoliu asta? Eu i-am zis ca am nevoie de atentie.Ieri nu m-a cautat deloc, decat seara mi-a trimis un mesaj ca a ajuns de la lucru si apoi a zis ca se culca. Mi-a zis si ca ma iubeste. Eu eram putin afectata, ranita ca nu vorbisem cu el toata ziua. Dar nu i-am reprosat nimic.Doar i-am vorbit asa mai sec.Atat. Iar apoi tot el zice : vad ca esti suparata, sper sa-ti treaca. noapte buna. Dar cum dracu sa nu-si dea seama de ce sunt suparata?straight faceDeci dupa ce ca nu mi-a dat deloc atentie, tot el e orgoliosul. Eu nu vreau sa-l deranjez de la lucru, asa ca astept si eu sa-mi dea el mesaj dimineata cand pleaca, sau un beep/mesaj in pauza lui de masa. Dar el nimic.Numai seara ma cauta. Odata i-am reprosat ca nu-mi da atentie, iar a doua zi mi-a trimis mesaj dimineata si mi-a dat un beep pe parcursul zilei.Si am fost foarte fericita. Dar doar o zi a tinut "fericirea" asta. Ce sa fac, eu cum sa ma comport cu el? Nu mai vreau sa-i reprosez nimic, ca degeaba vad. E de ajuns ca i-am reprosat o data atunci.Multumesc din suflet daca ati avut rabdare sa cititi.Va iubesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Stiu ca ti-e greu si ti se rupe inima in piept,dar trebuie sa fii mai barbata!
Viata la munca in strainatate e groaznica si iubitul tau e inconjurat de reavointa,priviri strambe si munca,munca, munca!
Gandeste-te cam ce e in sufletul lui cand tu ii vorbesti tafnos sau pari "suparata"...El stie ca pentru a rezista acolo, are nevoie de multa vointa si o tarie de fier si se poate baza numai pe el.Pentru ca tu nu-l ajuti,ii slabesti hotararea si dinamismul.
Are de facut o munca de barbat,traieste intre barbati,trebuie sa fie concentrat mereu la scopul lui,cuvintele calde si ravasite din suflet il scot din starea in care TREBUIE sa fie!
Cum sa plece el hotarat la munca dimineata cu glasul tau molatic in urechi soptindu-i ca-l iubesti? Mai poate rezista in soare sau in frig ca un barbat? Fiindca orice semn de slabiciune se pedepseste,strainii nu-si fac favoruri nici lor...
De asta zic eu,lasa-l mai incetisor,asteapta sa se obisnuiasca cu programul lui,sa vada cat rezista si cum zilele trec,vei vedea ca singur iti va spune cat ii lipsesti!
Cu conditia ca tu sa fii mereu cea care il incurajeaza,care ii e alaturi,nu cea care il bazaie s-o sune sau s-o beep-aie!
Fii fata intelegatoare si vei vedea cat de recunoscator iti va fi! Numai cine nu a trait printre straini nu poate intelege disperarea si singuratatea in adevarata ei dimensiune,nu-l mai chinui!
Doua luni vor trece relativ repede,fa-ti un jurnal si scrie in el toate cate ai vrea sa i le spui si cand va veni,poti sa i-l dai.Te va ajuta in orele grele cand te sufoci de amar si te-nabusa plansul pentru un beep care nu vine.
Hai,fii tu fata buna si intelege, ajuta-l si pe el si pe tine!
Sa treceti cu bine peste incercarea asta!
Si, iubiti-va mult!

9 răspunsuri:
| Kafeeaua a răspuns:

Uite, nu este vina lui.
aman2 aveti aceeasi vina.
poate el nu acorda cata atentie trebuie.
dar si tu trebuie sa-l intelegi deoarece mi se pare ca prea disperi sa vrb cu el.
Poate nu are credit.
Incearca sa ii spui ca ai nevoie de mai multa atentie si ti`o va da!
Poate el nu realizeaza ca tu estisupartha pe el.
Sper sa nu te superi... dar sesizeaza si uh ca nu e numai vina lui!

| sltlp a răspuns:

Ma, ai stu dreptate, dar are si el. El s-a dus acolo sa munceasca, nu ca sa vorbeasca la telefon. Plus ca banii castigati ii da apoi pe minute(e foarte scump). Apoi, afara, se munceste in general, nu gluma, nu se sta la taclale ca pe santier la romani. Acolo dupa o zi de munca, chiar esti obosit. Asta este parerea mea.

| goodbyee a răspuns (pentru sltlp):

Sunt constienta ca munceste. Si am specificat, nu vreau sa-l deranjez de la lucru.Dar speram macar ca in pauza lui de masa sa-si aminteasca si de mine si sa-mi dea un beep, sa stiu ca el e bine.Nu am pretentia sa dea banii pe credit si sa-mi trimita numai sms-uri.Chiar nu. Sau dimineata inainte sa plece, nici atunci oare nu-si amineste sa-mi dea un beep? Eu mereu ma trezesc cu gandul la el.Eu ii dau beep diminetile asa cand ma trezesc, dar parca m-am saturat sa dau numai eu prima.M-am saturat sa fac numai eu pasul asta.Mai astept si de la el. Nu cred ca l-am presat cu vreo ceva.Dar in fine.

| nesuferit a răspuns:

Goodbyee, Dupa ce vii rupt in gura de oboseala de la munca nu-ti mai arde de romantisme si povesti de dragoste, trust me been there.
Eu iti recomand sa ai rabdare cu el, sau doar nu crezi ca lui nu-i este dor de tine.Dar na asta e ne e prea bine in tara asta si mai plecam afara>
Good luck

| goodbyee a răspuns (pentru nesuferit):

Nu i-am cerut sa vina cu romantisme la mine.Serios.Eu imi doresc doar putina atentie atat.Nu sa vina seara si sa-mi zica ca se culca.Pe mine ma tot framanta gandul, ce face el in pauza de masa? Bine stiu ca mananca.Dar oare nu-si aminteste de mine deloc? Un beep ca sa dea ii rapste doar cateva secunde din pauza.Nu merit nici atat oare? Si cred ca sunt destul de rabdatoare si intelegatoare cu el.Eu vreau sa tin legatura cu el, sa stiu ca e bine.Nici eu nu pot vorbi la telefon cand sunt la cursuri.Dar intr-o pauza, imi fac eu timp sa-i scriu un mesaj ceva sau sa-i dau un beep.Sau dimineata cand ma trezesc.Dar stii, dupa cum am mai explicat mai jos, m-am saturat sa-l bag eu prima in seama.

| BDorin a răspuns:

Lasa-l linistit cateva zile. nu il mai "stresa" si isi va aminti de tine

| alexandra225 a răspuns:

Genul asta de problema am si eu: prietenul meu munceste de dimineata pana seara la 7, insa eu nu pot sa spun ca am rabdare cu el. L-am amenintat ca ne despartim daca nu imi da atentie si el cat o fi de obosit a inceput sa vorbeasca romantic si mai o jumatate de ora pe seara. Sfatul meu nu este sa faci la fel pentru ca nu stiu cum sta relatia voastra insa ai putea sa-i pui niste intrebari genu: "Cat de importanta sunt eu pentru tine?", "Ce ai face daca ai ramane fara mine?" sa-l tragi un pic de limba asa poate isi pune un semn de intrebare si va fi mai atent la tine, insa si eu tot la fel iti zic ai rabdare. Succes sa ne povestesti ce s-a intamplat.

| anny3anyy a răspuns:

Cu reprosurile nu rezolvi nimic,trebuie sa ii spui ce te nemultumeste intr-un mod placut. nu astepta de la el sa ghiceasca de ce esti tu suparata, baietii sunt mai indiferenti un pic, nu dau importanta la toate detaliile.si cand ii spui ceva si el nu e atent(cum se intampla de cele mai multe ori)nu trece un minut si daca il intrebi ce i-ai spus nu va sti.asa cred ca a fost si in acea zi in care te-a facut fericita.doar atunci si-a amintit. in weekend vb mai mult? ii poti spune atunci, chiar daca i-ai mai spus odata, aminteste-i ca ai nevoie de mai multa atentie ca te ajuta sa treci mai usor peste acea zi plina de dor si ce mai simti tuwinking stii tu vorba dulce mult aduce happy pa pa!

| JohnnyWest a răspuns:

Daca cu adevarat te iubeste si va ramane cu tine asteaptal sa revina ca 2 luni nu e o perioada asa lunga si cu siguranta cand se va intoarce primul gand va fi la tine asa ca stai linistita si nu te mai agita totul va fi bine, promit eu. PEACE