| Gabriella24 a întrebat:

Voi [fete si baieti] cum treceti peste o despartire asa mai dureroasa? Sunt foarte cuioasa cu trec fetele dar si baieti peste o despartire. De curand m-am despartit de prietenul meu si nu pot spune ca sufar [sunt o persoana puternica] dar nu mi'l pot scoate din cap... orice fac ma gandesc la el ma momente petrecute impreuna si simt ca si el inca se gandeste la mine. Dar vreau sa stiu cum isi scot alti fostul sau fosta prieten sau prietena. Dau funda pentru raspunsul cel mai inteligent si complex :*!

Răspuns Câştigător
| mihaelaa18 a răspuns:

Bunakiss,off sa stii ca iti inteleg durerea pentru ca prin asta trec si eu in acest momentsad,si eu m-am despartit acum o saptamana de prietenul meu si nici eu inca nu mi-am revenit din starea astasad,si eu ma gandesc la el in fiecare zi, dar tot mie imi fac rausad.
Stiu cat este de greu si cat de mult doare, dar trebuie sa treci mai departe si sa incerci sa il uiti.Incearca sa nu te mai gandesti la el,sa stergi totul ce tine legat de el id,numarul de tel,pozele,mesajele,chiar daca iti este greu trebuie sa faci acest lucru pentru ca daca le vei tine iti vei face si mai mult rausad.
Incearca sa iti gasesti o activitate,un hobby care iti place tie si sa il practici pentru a reusi sa mai uiti,sa te uiti la tv,sa iesi pe afara cu prietenii,sa citesti o carte,sa desenezi,sa eviti sa asculta muzica trista pentru ca ea mai mult te va intrista,asculta muzica mai vesela care sa te binedispuna,si orice alta activitate care te va face usor usor sa treci peste aceasta durere.
De uitat nu vei uita imediat,vei uita in timp,dar este nevoie de rabdare si de multa vointa din partea ta ca sa reusesti sa faci acest lucru.
Niciodata sa nu iti pierzi speranta,ea este singura care ne ajuta sa privim viata cu alti ochi,trebuie sa te gandesti ca mai sunt in lume baieti care pot fi de n ori mai buni decat fostul.
Incearca sa te mai linistesti,sterge-ti lacrimile, zambeste si mergi mai departe, sterge acest capitol dureros din viata ta si fa-i loc unui nou capitol care poate fi mai bun decat a fost acesta.
Baftakiss

6 răspunsuri:
| Izabella97777 a răspuns:

Pai eu pot spune ca prima iubire nu am uitat-o si nici n-o voi uita prea curand(e o vorba: prima iubire nu se uita niciodata)eu peste despartirea de el nu am trecut nici acum si e mt timp dar privesc inainte si ma gandesc la el de cate ori mi-e greu si ma simt mai bine...depinde cat ai iubit acea persoana cu cat ai iubit-o mai mult cu atat o voi uita mai greu, dar daca zici ca est o pers puternica iti vei gasi un prieten pe care sa-l iubesti si cand va despartiti nu vei suferi prea mult, stiind ca mai exista baieti.ca sa treci cat mai repede peste o despartire care te poate duce intr-o depresie e bine sa stergi orice urma si legatura lasata de fostul(nr de tel,id de mess,poze, cadouri, orice-ti aduce aminte de el)dar daca vrei sa mai pastrezi inca vie amintirea lui ar fi bine sa-l ti in sufletul tau atat k un prieten la care te gandesti cand iti e greu. sper ca te-am ajutatkiss

| CraciunMarius2012 a răspuns:

Pai ce pot spune n-am experimentat niciodata dar am vazut multe filme de felul asta si cred ca ca sa uiti de el trebuie doar sa te imbati si tink ai uitat tot laughing

| Gabriella24 explică (pentru CraciunMarius2012):

Da multumesc de sfat laughing). Daca nu asi lua pastilee asi beaa laughing) glumescc! laughing)

| CraciunMarius2012 a răspuns:

Deci funda vine la mine? tongue

| AryanaCos a răspuns:

Draga Roxana,o despartire nu este usoara mai ales daca sentimentele tale au fost puternice Ce iti pot spune este ca incet ai sa uiti,incearca sa iesi sa nu stai izolata cu gandul la el este cel mai rau lucru care l-ai putea face iesi cu fetele, prietenele tale oriunde numai sa nu stai singura si gandeste-te la faptele rele care le-a facut el, iti vei spune in sinea ta ca nu te-a meritat.Cultiva-ti un simt al umorului care sa te protejeze de nopti intunecate. Simtul umorului te va apara. Si daca din cind in cind vei putea ride din toata inima, din profunzimile tale - acest lucru iti va darui o prospetime, o vitalitate deosebita, o energie noua cu care poti urni muntii din locwinkingFata frumoasa si iesi, bucurate ca esti libera sa faci tot ce iti doresti Bafta:*

| 22052001 a răspuns:

Pai ce pot spune e ca e dureroasa pentru ca cel pe care l-ai iubit/a ti-a fost mai aproape decat ti-a fost o prietena dea ta tea iubit foarte mult si a tinut la tine. fundita?