| IrinaMihaela15 a întrebat:

Vreau să încep prin a spune că am o alergie ciudată la prezervative și lubrifiant, iar acum ceva timp (cam acum 3 luni) am folosit lubrifiant și m-a usturat zona intimă, ulterior am început să am simptome de candidoză așa că mi-am dat cu cremă dar de fiecare dată când încerc să fac sex mă ustura în interior. Știe cineva ce problema am și cum pot s-o tratez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai varsta in jur de 17 ani, te poti prezenta la un cabinet ginecologic pentru a-ti fi consultata ''pasarica'', de una singura, adica neinsotita de o persoana adulta. Posibilitatea de a exista o anumita infectie a aparatului genital se poate determina in mod precis doar prin analizarea in laborator a secretiei vaginale. Orice infectie a aparatului uro-genital care nu este tratata in mod corespunzator printr-un tratament adecvat, se poate croniciza si poate provoca complicatii ulterioare foarte neplacute. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie genitala, probabil agravata de o alergie la prezervativ sau lubrifiant si extrem de prost tratata. Trebuie sa mergi imediat la ginecolog (era optim pentru sanatatea ta sa o faci in primele 48 de ore de la aparitia primului simptom)

| mihai69 a răspuns:

Păi văd că știi care e problema - alergia.
O tratezi cum recomandă un medic alergolog; pentru sex, există metode alternative de protecție, inclusiv prezervative și lubrifianți pe bază de alte substanțe, antialergice. Întreabă la o farmacie.

| IrinaMihaela15 explică (pentru mihai69):

Mulțumesc pentru răspuns! Nu este tocmai ceea ce voiam dar mulțumesc oricum

| PersonajFictiv a răspuns:

Simplu : mergi la doctor.
Da, stiu, nu asta voiai sa "auzi"dar e cea mai buna si sigura metoda.
Cateodata calea usoara ( cautatul pe net in cazul asta ) nu e tocmai cea mai buna, ba din contra.

| IrinaMihaela15 explică (pentru PersonajFictiv):

Așa este, ai dreptate

| IrinaMihaela15 explică:

Felicitări! Nimănui nu-i pasă de *** ta mică!

| Miha50miha a răspuns:

Deși ai acordat deja fundiță unui răspuns, vreau să îți spun ceea ce ai menționat deja, ești alergica la latex,.iar în ceea ce privește lubrifiantul. posibil sa fii alergica la glicerina. Eu am aceeași problema. Îți recomand să nu mai folosești prezervative din latex, poți recurge la prezervativele Durex real feel, sunt singurele non-latex pe care le poți găsi (celelalte de la Durex provoacă alergii).iar pentru lubrifiant, poți opta pentru unul pe baza de apă, fara arome. Nu recomand Durex