| Bloock a întrebat:

Bună ziua!
1. Cat timp trăiesc spermatozoizii in lichidul preejaculator?
2. Cat timp după menstruație(ciclu) este perioada infertila?
3. Dacă faci sex neprotejat(cu/fără ejaculare) după 3 zile de la ciclu poți rămâne gravida?

P.s dacă ai chef de bășcălie sau răspunsuri fără legătură de subiectul acesta te rog sa ignori postarea, mulțumesc! happy

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. traiesc pana la prima urinare, cand se elimina odata cu urina.
2. depinzand de ciclul fetei, primele 6-8 zile pot fii infertile, incepand cu prima zi a menstruatiei.
3. da, sunt sanse, depinzand de cate zile are fata ciclul.

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

7 zile are de obicei prietena mea ciclul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bloock):

7 zile menstra + 3 zile dupa ciclu, deja sunt 10 zile, deci a intrat in perioada fertila, daca ciclul ei este de 28 zile.

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

E de 31

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bloock):

Numai daca este ciclul de tip REGULAT si se succede INTOTDEAUNA la acelasi numar de zile, atunci ziua 15-16 este ovulatia si cum ovulul poate trai in mediul vaginal 4-5 zile, inseamna ca din ziua 10-a fata intra in perioada fertila, care tine dupa ovulatie inca 48 de ore, ac sa fim siguri ca s-a incheiat.

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

Este de tip regulat.
Este de 31 de zile.
Pe aplicația ei de menstruatie ii spune ca ovulatie este pe 18 martie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bloock):

Aplicatia aia functioneaza numai daca ciclul femeii se succede exact la acelasi numar de zile, luna de luna.
Depinzand evident, de cate zile tine sangerarea.

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

M-am tot repetat de câteva ori, îl are regulat de 31 zile +/- 1

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bloock):

Evident ca nu intelegi ce intreb!
Eu tot intreb cate zile tine sangerarea la ea, si tu-mi spui la ce perioada este frecventa cilului mentrual.
Vezi, de aceea este bine sa vina femeia sa intrebe, fiindca tu nu ai habar ce inseamna una sau alta.

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

7 zile, am mai zis
Atat tine

| sofisis a răspuns:

Spermatozoizii ajunsi in vagin supravietuiesc in jur de 3 zile.
Cei ejaculati afara cateva minute.
Nu exista perioade infertile.
Da, poti ramane si daca faci cand esti la menstruatie. Au fost cazuri

| mi25 a răspuns:

1. In afara vaginului traiesc 20-60 de minute, dar capacitatea de fecundare scade supa cateva minute. Totul depinde de mediul in care se gasesc.
2. Perioada infertila de la prima zi de menstruatie difera in functie de durata ciclului menstrual. Perioada fertila se calculeaza dupa metoda calendarului, daca ciclul este regulat. Se calculeaza cand va avea loc prima zi de menstruaie viitoare. De la aceasta data se vine inapoi 19 zile si se gaseste data primei zile fertile. Apoi se vine de la prima zi a menstruatiei viitoare 12 zile si se afla ultima zi a perioadei fertile.

| mi25 a răspuns:

3. Daca ai ciclul menstrual de 21 de zile, poti ramane, deoarece spermatozoizii pot trai pana la 3 zile cei care dezvolta baieti.

| SharpEagle a răspuns:

1. Intrebi cat traiesc, de fapt, in vagin, nu? Intre 3-5 zile, dar depinde si de perioada ei de fertilitate. Cu cat mai aproape de perioada, cu atat mai prietenos mediul.
2. Cam o saptamana. https://www.conceptionadvice.com/......-Cycle.jpg
Deci, dupa menstruatie, in primele 2-3 zile, da, ar putea fertiliza...Cel mai safe este in a doua parte, in a doua jumatate, inainte de menstruatia urmatoare.
3. Raspunsul dat mai sus.

| Bloock explică (pentru SharpEagle):

1. Nu în vagin ci cât timp trăiesc spermatozoizii după ejaculare în lichidul preejaculator bărbătesc
2. Sa înțeleg ca după menstruație este perioada fertila in care poate rămâne insarcinata? (Înainte cu 7 zile de ovulatie)

| SharpEagle a răspuns (pentru Bloock):

1. Nu inteleg de ce-i spui "preejaculator", din moment ce este post ejaculator. E lichidul spermatic, da-l incolo de lichid. Mor repede, la nivel de minute, 10-20. Depinde si de temperatura, daca se usuca repede lichidul sau daca e absorbit in suprafata samd.
2. Femeia poate ramane insarcinata in urmatoarele aprox 10 zile de la incetarea menstruatiei, cu un maxim fertil la jumatatea intervalului si sanse mai mici la inceput si sfarsit de interval. Dar depinde si de varsta partenerilor, de starea de sanatate, calitatea spermei samd.

| 19Mary19 a răspuns:

Știu persoane care au rămas însărcinate la 3 zile de ciclu menstrual, persoane care nu aveau un ciclu regulat.

| Bloock explică (pentru 19Mary19):

Prietena mea îl are regulat de 31zile +/-1
Pe aplicația ei de menstruație ii spune ca ovulația ar avea loc pe 18, peste o săptămână mai exact.