| AndreeaAmalia177 a întrebat:

Buna ziua, am facut sex neprotejat cu iubitul meu iar el a ejaculat în interior, dupa jumatate de ora am luat Escapelle, iar mai tarziu am avut cateva ameteli..problema este ca am mai luat în trecut Escapelle si am avut o sângerare, iar acum nu, doar acele ameteli..si cateva scurgeri vaginale albe..este posibil sa nu își faca efectul?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

ESte posibil sa iti faca extrem de rau la sanatate, fiindca pastila de a doua zi este recomandata o singura data in viata ta sa o iei, tu deja le iei ca pe bomboane...deci vei avea efecte secundare grave, iar pe termen lung vor apare chisturi ovariene, fibroame uterine sau tumori ori cancere.
Cu asa ceva nu se joaca nimeni!

De ce nu folositi prezrevativul ala, ca nu va musca pe nici unul? Dar nu-ti declanseaza boli grave hormonale grave in corp si nici tumori ori cancere.

| andei89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum spui prostia asta? De acestă pastilă da, într-adevăr, nu trebuie să se abuzeze. Se poate lua fără probleme de mai multe ori ÎN VIAȚĂ, dar cu sfatul mediciului, mai ales dacă ai depășit o doză pe an. Este recomandat să fie luată de câte ori este nevoie. Auzi, o dată în viață.
Și nu, nu vei avea nimic! Mai ales dacă stai sub observațiile medicului!
Nu mai încurajați răutatea și ce citiți de pe internet, ci mersul la medic!winking

| Violleta2022 a răspuns (pentru andei89):

Nu ai citit tu cat am citit eu studii medicale despre asta si cercetatorii care testeaza aceste "bombe hormonale" spun acum, dupa 20 de ani la lansarea lor, ca-s extrem de periculoase, deregland hormonal tot corpul, declansand tumori si cancere.

| andei89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te contrazic, dar cu un medic bun, așa ceva poate fi ținut sub control!winking

| Violleta2022 a răspuns (pentru andei89):

Romanii sunt in urma cu stirile medicale!
Ei inca prescriu anticonceptionale Yazz si Yasmin, desi America, Canada si Australia le-au interzis de acum 10 ani, dupa ce au murit mii de femei.
Nu le pasa medicilor romani de sanatatea proastelor, care nu vor sa se protejeze.
Foarte bine, cu cat iau mai multe pastile de a doua zi, cu atat sunt mai bolnave si viziteaza mai des medicii.
Asta este mentalitatea din ziua de azi, dar este al naibii de rau ca nu puneti mana sa cititi studii medicale adevarate, facute in occident, unde se cheltuie enorm si acum se trage semnal de alarma ca nu-i bine sa le iei deloc, dar daca este musai atunci 1 data in viata ta, este mai mult de suficient.

Invatati sa folositi PREZERVATIVUL ca romanii sunt cosidrati prostii europei, fiindca nu au educatie sexuala dar nici nu vor sa foloseasca protectie cu prezrevativ, de parca-i musca de puta, in loc sa va ganditi ca va apara de toate bolile si problemele care pot apare din nepurtarea lui.

| andei89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici gândirea ta nu este una corectă, dar nici greșită. Dar fiecare alege cum și cu cine și-o pune. A cere un sfat este foarte bine. Trebuie să găsim soluții, nu să aruncăm cu pietre.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andei89):

Nu a aruncat nimeni cu pietere, doar am explicat o situatie clara al unui subiect care-l cunsoc foarte bine fiindca l-am studiat ani foarte multi.
Nu sunt copilas si nici barbat sa vorbesc din auzite, dimpotriva.

Ti-as da un sfat tie, sa mergi mai departe si raspunde doar la intrebarile pe care le cunsoti bine raspunsul, ca problemele femeisti si in special cele hormonale, nu sunt pentru copii.

| andei89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Așa, este doamna ginecolog!winking

| andei89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu încurajez mersul la medic, face to face. Nicidecum sfaturile date de niște mediocrii (mă bag și eu în oala) de la internet. Un medic știe mai bine ca noi, având în vedere că asta face și știe mai bine ca noiwinking

| andei89 a răspuns (pentru andei89):

De pe internet*

| Violleta2022 a răspuns (pentru andei89):

Atunci aplica sfatul tie, ca esti un mediocru in sfaturi de acest gen, fiindca tu insuti esti la incpeut de relatii si nua ai habar de nimic!

| andei89 a răspuns (pentru andei89):

Așa este, dragilor! Nu mergeți la medic, ascultați sfaturi de la niște oameni ce nu sunt atestați în domeniul medicinii.

Un adevăr domn, la "început de relații" își va conduce iubita la medic, nu pe internet, mai ales că și eu, ca bărbat, punându-mă în situația respectivă) am o bună bucată din vină.
Dacă nu ai întâlnit bărbați de genul, ci doar băieți, chiar mi-ar plăcea să ieșim la o cafea, să-5
ți explic mai multe, draga mea. Îți mulțumesc!winking

| andei89 a răspuns (pentru andei89):

Mi-am răspuns mie, văd că mi-ai dai cu ignor. Draga mea, nu ești singura femeie de pe pământ și nici eu nu-s chiar cel mai neștiutor. Am și eu ceva experiențe, la 32 de ani.

| Goete a răspuns:

Escapelle ucide - face modificari Hormonale si are efecte secundare laa fel ca orice medicament.
Nu e gandit pentru a-l lua ca bomboana dupa fiecare partifda de sex.

| VoidEternal a răspuns:

Erai la ovulatie? Exista riscul sa se fi produs deja?

| AndreeaAmalia177 explică (pentru VoidEternal):

Nu stiu daca eram la ovulatie..ciclul sa încheiat pe 11 decembrie, nu stiu cum se calculeaza toate astea. unde am calculat mi-a dat ca trebuie sa fiu la ovulatie pe 24 si pe alt calculator mi-a aratat 20

| andei89 a răspuns:

Pastila își va face efectul! Mai ales că ai luat-o foarte repede și asta este foarte bine! Nu, nu vei rămâne însărcinată! Dacă cumva mai iei pastila de a doua zi, și vomiți după jumătate de oră, repetă procesul și mai ia pastila încă o dată. Amețeala este de la pastilă, care este foarte puternică și care îți anulează ovulația. Ciclul s-ar putea să-ți întârzie sau să-ți vină mai repede. O să fie totul bine, bine că ai luat pastiluța la timp! Însă pe viitor, protejați-vă sau roagă-l să nu mai ejaculeze în tine. Toate cele bune, sper să fii bine!