| Miki280 a întrebat:

Am luat antibiotic doxiciclina in perioada 5-15 februarie, menstruatia mi-a venit pe 17 februarie iar pe 20 februarie am inceput un nou blister de anticonceptionale desorelle.
Sambata seara (24 februarie) am avut contact cu risc mare, au trecut 9 zile de la antibiotic dar am luat doar 5 pastile din noul blister. Doresc sa stiu daca exista posibilitatea unei sarcini si daca da, daca pot lua pastila de a doua zi. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prima pastila de pe noul blister s-a administrat in mod corect, adica in ziua urmatoare pauzei de 7 zile conform indicatiei prezentate in prospect si anume : '' Urmatorul ciclu de administrare a 21 de comprimate filmate trebuie sa inceapa in urmatoarea zi dupa pauza - ziua a 8-a (la 4 saptamani dupa administrarea primului comprimat filmat, in aceeasi zi a saptamanii).'' inseamna ca in organismul tau dupa trecerea a 9 zile de la terminarea tratamentului cu antibiotice, protectia contraceptiva a revenit la valoarea maxima de circa 100%. In situatia descrisa de tine, se poate afirma fara nicio teama ca NU a existat nici cea mai mica posibilitate/probabilitate de a se putea forma o sarcina. Folosirea pastilei de a 2-a zi in cazul in care se folosesc pastilele AC, ar reprezenta o grava si crasa IRESPONSABILITATE. Multa sanatate!

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

Nu, nu poti lua pastila de a doua zi daca iei deja AC. In mod normal nu ar trebui sa se intample nimic. Ar trebui sa fii fost protejata.