| Nextone a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru, simt ca nu mai pot.Am 21 de ani, el 31.Am avut o relatie de 7 luni care s-a sfarsit concret astazi, desi ea se cam stinsese de aproape doua luni. Abia acum incep sa realizez ce se intampla.A fost o iubire enorma din partea mea, ceva ce nu am mai simtit de la prima iubire, de la vreo 16 ani.Mi-a dovedit in timpul relatiei ca ma iubeste, eram mereu impreuna.Eu mi-am schimbat total mediul,cercul de prieteni, programul, etc, de cand am inceput sa fiu cu el.Desi,in mediul lui nu ma prea simteam in largul meu.De un timp el s-a schimbat,avand multe probleme pe cap a inceput sa ma respinga, ca de altfel pe toate persoanele din jurul lui.A inceput sa imi spuna ca vrea sa fie singur, ca nu se mai gandeste la relatie, ca nu mai are chef de nimeni.Eu am incercat sa il ajut, sa vorbesc, sa il las si in pace sa nu il stresez, etc.In aceste doua luni in care relatia s-a racit tot mai tare, indiferent de ce faceam am tot lungit-o.Azi mi-a zis ca s-a tot gandit,ca are o stare proasta si vrea sa fie lasat in pace,ca nu se mai gandeste la relatie si nu e corect fata de mine sa nu imi acorde atenite iar eu nu sunt de vina cu nimic.Mi-e foarte greu sa trec peste,a fost foarte frumos la inceput si mi-e greu sa renunt, dar se vede ca nu mai vrea.El m-a sfatuit sa nu mai fiu asa sensibila si sa nu mai dramatizez ca o sa imi revin, dar eu inca nu realizez ca s-a terminat si as fi vrut sa ma lase sa ii fiu alaturi, dar nu m-a lasat si am inceput sa fiu ca o povara.Acum mi-am pierdut aproape toti prietenii,ma rog,e prea mult spus prieteneii,grupul cu care ieseam si ma simteam foarte bine,mi-e dor de ei,imi era dor de ei si in timpul relatiei,dar nu am pastrat legatura deoarece inainte sa fiu cu acest baiat, am avut o relatie in acel grup, iar ei atunci s-au suparat pe mine, desi dupa mi-au spus ca nu au nimic cu mine.Cum sa fac sa reiau legatura cu acel grup? deoarece am nevoie de ei si nu am renuntat la ei, pur si simplu m-au respins din cauza acelei situatii pe care, eu am creat-o dar am facut ce am simtit, am decis sa renunt la tot pentru relatie si am gresit.Cum sa fac sa il uit pe el? Mi-e foarte greu, va rog mult sa imi dati niste sfaturi, am nevoie sa vorbesc cu cineva.

5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

E vorba de sapte luni! Sunt oameni care divorteaza dupa nspe ani de casnicie. Primele luni de relatie, nici nu se prea pun, ca-n alea mai mult e un fel de acomodare. Abia atunci vezi daca te potrivesti cu partenerul si-ncepi sa-l cunosti cat de cat. Voi se pare ca n-ati reusit sa treceti de prima faza a unei relatii. El si-a dat probabil seama ca nu esti ceea ce-si doreste, prin urmare n-are rost sa-ti mai bati capul.

| BMicha3l a răspuns:

Prin ceva de genul am trecut si eu.dar mult mai complicat. si acum ma gandesc la aceea persoana, dar sentimentele nu mai sunt asa de mari. Sfatul meu este sa iti gasesti o ocupatie ceva..sa nu te mai gandesti la el. cu toate ca nu cred ca o sa poti sa il uiti. De ex sa vb cu prietenii..sa iesi sa te distrezi..cred ca ai nevoie de cineva sa treci peste si prin cineva ma refer la prietenii..sa vb cu cineva dar nu despre el pentru ca nu are rost. Sper ca te-am ajutat.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Salut. Cunosc perfect situatia in care esti tu. Candva, mi-am indepartat si eu cercul de prieteni pentru un baiat. Prietenii lui au devenit prietenii mei, iar cand ne-am despartit am ramas complet singura. Am realizat atunci ca e cea mai mare greseala sa renunti la cei din jurul tau pentru un iubit. Poti sa-i cauti sau poti sa incerci sa te integrezi in alt grup. Eu am ales a 2-a varianta, pentru ca relatiile cu aceia se racisera complet; nu mai era nimic de reparat dupa 3 ani de zile. Dar tu iti stii mai bine grupul anterior, stii daca te vor primi din nou printre ei, incercarea moarte n-are, daca sunt maturi, vor intelege.
In privinta lui, stiu ca ai impresia ca e un capat de lume si ca nimic nu are sens fara el. Dar are dreptate, daca nu-ti mai ofera atentia de care ai nevoie, prezenta lui doar te va rani. Gandeste-te ca se intampla toate cu un motiv si poate iti este altcineva sortit, cu mult deasupra lui. Pe mine acest gand m-a ajutat sa merg mai departe.
Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, lasa-mi un mesaj privat si mai tinem legatura.
Ai grija de tine!

| Florinx123 a răspuns:

Prietenii trebuie sa-i suni..mereu te vei intoarce la ei si daca nu te accepta inseamna ca nu au fost / sunt prietenii tai cu adevarat, in accest caz iti poti face alti prieteni.
Cu timpul o sa devina mai usor. Iesi din casa, distreaza-te si asa o sa il uiti.