| Ionu42 a întrebat:

Am o problema de ceva timp! Lichid preejaculator in exces! Ma excit foarte rapid! Va rog frumos sa ma ajutati! sad Poate fi de la masturbare?

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

La ce raportezi excesul?! Ai vorbit cu altul, ti-a aratat cat iese la el?!
Oamenii sunt foarte diferiti intre ei, poate fi de la multe!
Fa sport, alearga in aer liber si nu consuma mancaruri picante, junk food, snacksuri si prajeli, si nu te mai panica de la atata!
Era bine sa scrii si anii si ce si cat ai facut inainte, in afara de masturbare!

| Ionu42 explică (pentru PsihoSex):

Am o oarecare frica! M-am inchis in mine! sad 22 de ani am! sad

| TimSem a răspuns (pentru Ionu42):

Frica pentru ce? Ca te masturbezi? Ca curge lichid in "exces"? Daca de asta iti e teama, atunci nu vad motive suficient de mari ca sa iti fie teama.
Lichidul tau e mult - foarte bine. Asa e organismul tau. Bucura-te! Eu, de exemplu, am multa sperma. Cati barbati, atatea lucruri diferite, particulare. Fii pe pace!
Te exciti repede. E si varsta. Inseamna ca ai un potential sexual mare. Bucura-te! Lucrul asta o sa se diminueze. Si eu ma excit repede si uneori ma termin repede. Dar... in loc sa ma uit la partea, sa zicem asa, negativa, ma uit ca pot sa am mai multe ejaculari, deci mai multa placere. Si tot asa...
Pe mine m-a fascinat intotdeauna secretia mare de lichid (poate pentru ca la mine nu e atat de bogata) happy

| Ionu42 explică (pentru TimSem):

Incerc sa inteleg! Chiar ma framanta chestia asta. sad Sper sa fie ok cu timpul o sa incerc sa fac mai mult sport!

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Mancaruri picante? ROFLMAO! Esti obsedat, baiatule.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteels ca-i de la masturbarea excesiva si de la obsesia cu excitarea si sexul.
Ocupa-ti creieruls i trupul cu alte activitati, ca sa nu mai faci ejaculezis au sa te umezesti toata ziua, ca nu-i normal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejaculator este produs de catre 2 glande specializate situate de o parte si alta a uretrei penisului, fiind numite glande bulbouretrale sau Cowper.
Cele 2 glande Cowper intra in actiune si incep sa produca lichid preejaculator din momentul in care apare un anumit factor excitant care provoaca intrarea penisului in erectie. Lichidul preejaculator este produs de glandele bulbouretrale pe intreaga perioada cat sta penisul in erectie, indiferent daca este masturbat (frecat) sau nu. Acesta este modul teoretic/principiul fiziologic dupa care functioneaza aceste glande, insa exista diferente MAJORE de la un barbat la altul in sensul ca :
-- in cazul a circa 14-17% din totalul barbatilor galndele Cowper pur si simplu NU functioneaza si in cazul lor lichidul preejaculator lipseste cu desavarsire
-- in cazul a circa 18-23% din totalul barbatilor, glandele Cowper sunt hiperactive si din acest motiv produc cantitati foarte mari de lichid preejaculator, care in cazul unora pur si simplu picura in mod efectiv si vizibil din uretra,
-- insa in cazul majoritatii barbatilor, adica cei circa 60-67% dintre ei, cantitatea de lichid preejaculator este produs in cantitate medie.
Cele 3 situatii descrise reprezinta stari fiziologice de natura genetica, care NU sunt nici conditionate si cu tat mai putin influentate de activitatea de autosatisfacere prin masturbare sau de intensitatea cu care este traita viata sexuala si/sau de numarul mai mic sau mai mare de acte sexuale intretinute.
Ignora raspunsul eronat si aberant dat de una dintre utilizatoare. In rest multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Problema este de la masturbare. Lasa-te de masturbare si nu vei mai avea exces de lichid preejaculator.

| Donsavas a răspuns:

Da,este de la masturbare.

| Anca32 a răspuns:

Cauza este exact aceea ca masturbarea permanenta face ca să ți se întâmple asta. Ar fi bine sa mai raresti acest lucru ca să nu ai probleme după. Obișnuință cu acest lucru face ca lichidul sa creeze o confuzie la aparatul tău genital și o ia razna secreta după prea mult

| VirginelCocalarBun a răspuns:

Ai incercat sa si inchizi pornosagurile? Bai, daca tot nu merge incearca sa si indepartezi lent mana dreapa din zona generala a cracilor.