| DauFundaBro a întrebat:

as dori un sfat de la dumneavoastra, pe data de 30 noiembrie eu cat si iubita mea am fost de acord sa si înceapă viata sexuală, fiind virgină, tot timpul a fost protejat, chit că a fost protejat nu am ejaculat in ea, as dori sa stiu ce as putea face pentru ca ii întârzie menstruatia de 7 zile deja, noi am facut pe 30 si ei normal ar trebui sa i vina pe 5, si nu a venit nici acum, fiind in 13, i am spus sa faca si test de sarcina, a facut 2 teste de sarcina, unul pe 9, si unul pe 11 amândouă fiind negative, totuși ce ar putea face pentru problema cu menstruatia? Precizez, are 17 ani.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu avea cum sa ramana insarcinata in perioada nefertila si apoi protejat.
Cel mai probabil are ciclul neregulat si de aceea nu vine.
In orice caz, un test corectd e sarcian se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Orice test de sarcina facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, chiar daca este fata insarcinata.
deci, testele facute pana acum sunt bani aruncati pe apa, pentru ac este mult prea devreme pentru a se face un test de sarcina.

Scrie-mi aici cand i-a venit ciclul fetei in utimile 3-4 luni, datele respective, sa vad daca este perfect regulat, sau neregulat!

| DauFundaBro explică (pentru Violleta2022):

O sa revin mai tarziu cu datele, si lunile din urmă, si nu ai cum sa rămâi însărcinată daca ai fost virgină nu? Gen primul contact sexual?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DauFundaBro):

Cat a fost virgina, evident ca nu a avut cum sa ramana gravida, dar odata ce a avut sex, nu mai este virgina, iar sanse de sarcina sunt intotdaeuna, daca exista si sex vaginal.
Totusi, odata ce nu v-ati jucat deloc in vagin, fara prezervativ si absolut toate partidele au fost protejate de la cap la coada, nu sunt sanse sa ramana gravida.
Faptul ca nu-i vine ciclul acum, probabil se datoraeza faptului ca, fata nu are ciclul regulat.

| DauFundaBro explică (pentru Violleta2022):

Cică mereu il avea pe data de 5 cam asa, oricum o sa revin eu cu ultimele 3 4 luni sa ti zic.

| DauFundaBro explică (pentru Violleta2022):

Va spun datele pe ultimele luni de menstruatie : septembrie 7-13, octombrie 3-9, noiembrie 5-10, si in decembrie nu a mai venit de 8 zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DauFundaBro):

07.09 -02.10 = 26 zile, 03.10 - 04.11 = 33 zile. Fiindca ai prezentat si precizat momentul de incepere doar pentru 2 cicluri menstruale complete in loc de minim 6-7, este imposibil sa poata fi stabilita in mod cert si sigur care este de fapt caracteristica de ansamblu. Insa chiar si asa reiese si este cat se poate de evident caracterul de ciclu NEREGULAT datorita faptului ca in cazul ciclurilor mentionate exista o diferenta de lungime de 7 zile : 26zile si 33 zile. Datorita acestui fapt rezulta ca raspunsul meu oferit initial, este CORECT. Ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi DEREGLATA si din acest motiv se poate aprecia ca in mod sigur si actualul ciclu menstrual suprapus peste intervalul 05.11 - 12.12 = 38 zile, se inscrie in ''tiparul'' tipic si cel mai probabil cel de ansamblu al ultimilor ani. Din acest motiv nimeni nu poate anticipa care va fi lungimea acestui ciclu si nici momentul de pornire a menstruatiei. Fiindca ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, nu se poate stabili perioada fertila, insa in mod sigur NU se putea forma o sarcina fiindca pe toata durata sexului de dezvirginare a fost folosita o protectie sigura. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru DauFundaBro):

7 sept - 3 oct = 27 zile
3 oct - 5 noi = 33 zile
5 noi - nu i-a mai venit de 39 de zile
Dupa cum vezi, nu este nimic regulat in ciclul ei!
Un ciclu "regulat" se succede (vine) intotdeauna la acelasi numar de zile.
In cazul fetei, odata a venit la 27 zile, alta data la 33 de zile, deci are ciclul de tip NEREGULAT.
Un ciclu neregulat nu poate calcula data urmatoarei menstre, nu poate estima ovulatia si nici perioada fertila.
In cazul asta, este indicat sa aveti sex NUMAI protejat, pentru a evita o posibila sarcina.
Ma repet, daca nu a existat joaca fara prezervativ, chiar si pentru 1 secunda, cand ti-ai pus penisul la intrarea in vaginul ei, atunci nu exista risc de sarcina.
Un test de sarcina ar corect si relevant, facut DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil iubita ta se confrunta de mai mult timp cu un ciclul menstrual mai mult sau mai putin dereglat insa constant neregulat. In astfel de cazuri activitatea ovarelor este perturbata din cauza functionarii defectuoase a glandelor endocrine, ceea ce provoaca dereglarea activitatii hormonale si asta deregleaza ciclul menstrual in ansamblu. Este posibil ca ovarele sa-i fie afectate de sindromul ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv acestea sa nu poata sa dezvolte, maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp bine stabilit. Ca urmare ciclul menstrual devine mai mult sau mai putin NEREGULAT cu lungimi imposibile de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. O alta caracteristica importanta a ciclului menstrual NEREGULAT este si IMPREVIZIBILITATEA, care se manifesta prin lungimile care sunt diferite de la un ciclu la altul, iar diferentele sa fie uneori chiar foarte mari, de mai multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu mai produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a putea fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar strict medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute cei 2 medici, ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, vor fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca pe cat este posibl sa-ti regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu poate sa ramana gravida. Intarzierea de care vorbesti este din cauza schimbarilor hormonale care au loc in organismul ei in urma primului act sexual care l-a avut cu tine. Pentru linistea voastra sa faca un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul act sexual.