| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecută mi am inceput viata sexuală
Pe data de 19 Ianuarie mi s-a terminat ciclul iar pe 20 Ianuarie s-a întâmplat actul
Prezervativul s-a rupt însă el nu a terminat in mine
Ciclul trebuia sa mi vina pe data de 18 cel tarziu 19 si mi-a întârziat 4 zile
Ar trebui sa mi fac griji in legătura cu o sarcina?
Sunt foarte stresată am stat in stres de atunci si de cateva luni am renunțat la carne si am fost racita de 3 ori intr o luna
Poate sa fie si asta cauza întârzierii ciclului
Va rog ajutați ma cu un raspuns

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este unul "destul" de regulat, avand ciclu dupa ciclu o periodicitate de circa 28-30 de zile, atunci primele 9-10 zile (inclusiv zilele de menstruatie) sunt considerate ca fiind zile din afara perioadei fertile si din acest motiv probabilitatea de a se putea forma o sarcina este extrem de mica de circa 3-5% chiar si in cazul in care sperma ajunge in vagin. Fiindca sexul a fost intretinut in a 6-a zi a ciclului menstrual si deoarece sperma NU a ajuns in vagin se poate considera ca intr-o astfel de situatie posibilitatea de a se naste/forma o sarcina este de maxim 1-3%, adica aproape complet IMPOSIBILA. Pana in acest moment inca nu se poate considera ca menstruatia ar intarzia, deci orice stres este deocamdata inutil. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu erai in perioada fertila, deci nu sunt sanse sa fii insarcinata.
totusi, am un sfat pentru baiat: sa cumpere masuri mai mici la prezrevative, ca sa nu se mai rupa.
Prezervativul se rupe in timpul sexului, cand este prea mare pentru un cuculet mic, se rasucereste pe el in timpul sexului si se rupe.

Raceala si dietele nu intarzie ciclul menstrual. Ai rabdarea, doar dupa 5 sapt de la ultimul ciclu menstrual, poti face un test de sarcina.

| Mariaiuliaa19 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc,am sa vorbesc cu el despre asta

| Emilian65 a răspuns:

Daca totul s-a petrecut asa cum spui tu, nu poti fi gravida.

| Kira5854 a răspuns:

Cate zile ai menstruatia(perioada de "sangerare") si care e numarul de zile al ciclului tau menstrual ( de la prima zi din prima menstruatie, pana la prima zi din urmatoarea menstruatie)?

| Mariaiuliaa19 a răspuns (pentru Kira5854):

5 zile dureaza perioada de sangerare
de obicei intre 28 si 30 de zile, mi-a mai intarziat dar niciodata asa mult

| Kira5854 a răspuns (pentru Mariaiuliaa19):

Urma sa iti spun acelasi lucru pe care l-a spus si corbulalbrosu, nu cred ca mai are rost sa ma repet. Nu te mai stresa, va veni in curand menstruatia happy

| Porcusorul a răspuns:

Relax, 4 zile e vax. Dupa 10-14 zile sa-ti pui semne de intrebare. Dar din ce ai relatat, o sarcina e foaaaaarte putin probabila. Alta data sa folositi prezervative potrivite pentru dimensiunea penisului, eventual unele mai scumpe. Cele mai multe prezervative se rup dupa ce au fost utilizate si la sex oral inainte de actul sexual normal. Asa ca atentie, daca e cazul de asa ceva trebuie schimbat prezervativul.

| Mariaiuliaa19 a răspuns (pentru Porcusorul):

Multumesc de raspuns, sper sa-mi vina zilele astea
incerc sa ma linistesc