| Alex29061992 a întrebat:

Buna ziua TPU! Revin si eu aici cu o întrebare si va rog fara hate etc, îmi recunosc toate greșelile de pe acum.
Am avut/am o relatie de 7 ani cu o fata, eu 27 ea 24 ani, suntem amândoi in străinătate, locuim împreună etc, ea e genul de fata care nu se da tare in vânt cu curățenia mâncarea etc, eu o ajut, nu zic nu, gătesc si chiar sunt bun la asta, la capitolul curățenie mai trebuie sa lucrez, la capitolul sex stam prost (primul an a fost perfect după din când in când, spune ca o doare etc). Toate au fost bune pana am gafat-o eu, pot sa zic ca am înșelat-o (datorita sexului) si mi-a fost rușine/frica sa ma întorc la ea dar in final am făcut-o după o perioadă de timp, totul a decurs la normal etc dar capitolul sex la fel (am avut 8 luni fara) nu am mai înșelat-o (ma refer la întâlnire) ci doar am vorbit cu o fata, nu am sters mesajele etc ea a aflat a zis sa ne despărțim etc... Timp de 3 săptămâni m-am rugat de ea sa îmi mai dea o șansă, ca mi-am învățat lectia si ca m-am trezit la realitate (si credeți-ma ca in momentul asta nici macar pe strada la o fata nu mai am curaj sa ma uit) m-am tot rugat sa ne împăcam si ea tot zicea ca nu e gata si sa rămânem doar colegi de apartament ceea ce eu nu am fost de acord, ca ma iubește doar ca nu se mai simte fericita lângă mine, pana la urma am acceptat decizia mi-am făcut bagajul si in momentul când am dat sa plec pe ușă (ca vorba aia eu am greșit), mi-a zis ca am o luna sa ii dovedesc ca m-am schimbat daca nu se va muta ea (țin sa precizez ca ea a facut calcule si trebuia sa se chinuie puțin sa supraviețuiască singură in casa).
Acum am câteva întrebări
1. Credeti ca ea a oferit aceasta șansă datoria faptului ca ma iubeste foarte mult si ii e greu fara mine?
2. Credeți ca a făcut asta doar ca sa strângă bani sa se poată muta singură?
3. Sau vrea sa îmi arate ca vrea doar ca sa ma distrugă după o luna gen sa îmi facă 1 surpriza si sa o găsesc cu altul?

Am precizat ca am gresit si îmi recunosc vina.

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ți-a mai acordat o lună, eu zic că ține la tine. E o lună decisivă. Deci varianta 1.

| lpavel a răspuns:

Frate nu te supara, stiu ca te va durea ce-ti spun, dar fata aia te foloseste la maxim! Tu se pare ca o iubesti prea mult si nu vezi asta! Esti intr-o relatie infecta, desparte-te de ea si uit-o cat mai repede, e spre binele si linistea ta! Cum am ajuns la concluzia asta? Pai sa nu faceti sex 8 luni de zile, asta nu se cheama relatie ci interes sau orice dar relatie sigur nu!
Ea nu prea gateste? Nu prea face curat... Toate aceste mici lucruri spun ca nu doar ca nu te iubeste, nici nu te respecta! Crede-ma, cand va da de bani sau de unul care are numai cu 2 lei mai mult ca tine va pleca fara sa se uite in urma!
Cat despre greseala ta, pai cum dracu sa nu gresesti? 8 luni sunt 8 luni! Cum ai rezistat sa stai atat cu ea fara nimic? Intr-o relatie sexul are un rol important! Crezi ca ea in acest timp nu avea nevoi? Mai bine se satisfacea singura decat sa fie cu tine!
Cum am zis uita de ea cat mai repede! Imi pare rau ca exista persoane pe interes si fac persoane bune sa sufere. Sper ca viata sa-i intoarca favoarea odata!

| Alex29061992 explică (pentru lpavel):

Sunt sigur 100 % cat am fost impreuna nu a făcut nimic cu altcineva, a avut niste probleme jos a fost la doctor si după un timpul actului sexual avea dureri si eu ma opream ca o respect si nu-mi place sa sufere, si 8 luni, ala a fost motivul pentru care m-am dus la alta, dar doar pentru ceea ce mi-a lipsit, cat despre iubit, când mi-a zis ca se desparte de mine a început sa plângă si sa îmi spună ca ea ma iubește doar ca e nefericita de o perioadă de vreme, ca nu i am.dat importanță etc si normal ca nu prea i-am dat daca nici ea nu îmi dădea din anumite contexte

| lpavel a răspuns (pentru Alex29061992):

Aha, pai n-ai mentionat ca avea probleme de sanatate! Asta schimba total lucrurile...
Pai atunci parerea mea e ca tine cumva la tine, adica exista ceva dar exista si putin interes... Bine asta se poate schimba in bine cu timpul, nimic nu poate fi sigur, in cazul asta doar timpul decide pentru voi.
Cat despre surpriza sau sa te distruga? nu cred, cred ca a vrut putin sa te pedepseasca, sa te sperie iar cand a vazut ca totul o ia in serios s-a speriat ea mai tare laughing
Oricum pentru toate problemele voastre solutia e conversatia! Adica sa vorbiti despre toate cate va apasa, ce va place, ce nu etc. Dar atentie mare sa nu se ajunga la cearta! Trebuie sa vorbiti despre toate astea cand sunteti calmi, iar daca unul din voi se incinge, renuntati sau amanati discutia! Asta e secretul pentru o relatie de lunga durata!
Explica-i si tu, ca esti barbat ai nevoi de aceea ai inselat-o si ca ai facut-o numai cu trupul nu si cu inima. Poate pe moment n-o sa creada asta dar cel putin ii va da de gandit. Deci faceti-va timp pentru a discuta problemele si atunci totul va reveni cum a fost odata sau nu, cine stie... depinde cum vor decurge conversatiile. Bafta!

| Sofer a răspuns:

Eu o lăsăm de mult în locul tău. Asa greu ii este sa facă sex? Poate nu se mai simte atrasa de tine.

| Alex29061992 explică (pentru Sofer):

Cum am precizat mai sus simțea dureri si preferam sa ma opresc decât sa continui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca voi doi trebuie sa vorbițihappy nici tu nu ai procedat corect ca te ai dus la altele, dar nici ea nu inteleg de ce nu se culca cu tine. Adică poate nu o atragi, nu știu. Eu cred ca intr o relație contează foarte foarte mult atracția asta sexuală. Dacă nu te simți bine cu partenerul in pat, dacă nu simți nevoia sa faci dragoste cu el/ea nu o sa țină. Trebuie sa vorbiți pe tema asta mult. Oricum ai gafato grav, sa știi. E urat sa te duci la altele. cred ca ea chiar suferă chiar dacă nu îți arată. Dacă o iubești, spune i in fata ce te a determinat sa faci asta și nu o mai înșela. Dacă simți ca ești atras de altcineva, desparte te de ea

| Alex29061992 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt atras de nimeni! daca eram atras nu mai luptam atat pentru noi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex29061992):

Atunci explica i, iubește o, vorbește cu ea. ii e greu sa treacă peste singura

| Alex29061992 explică (pentru anonim_4396):

I-am explicat de n ori. i si demonstrez asta, prin vorbe fapte etc. crede-ma 3 saptamani cat am fost despartiti in fiecare zi o rugam sa imi mai dea o sansa ca mi-am invatat lectia etc, mi-a oferit sansa dar se comporta ca si cum as fi aproximativ nimic...eu ii vorbesc frumos ea sec, eu dau sa o pup etc ea se fereste

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex29061992):

Dacă ți a zis ca îți oferă o luna sa i demonstrezi înseamnă ca nu vrea sa pleci de lângă ea. Dar ii e greu sa te mai accepte. Asa ma simteam și eu când am aflat niște chestii despre iubitul meu, nu am mai putut sa l sărut, nu suportam sa ma atingă, nu mai voiam sa ma culc cu el. Și a început ea vorbească cu mine, sa ma lămurească cu niște chestii, sa fie lângă mine și usor "m-am vindecat". Asa și tu. Rămâi lângă ea, nu i mai da motive de supărare, iubește o, spune i asta. O sa i treacă, dar mai greu. Tu doar fi acolo

| Alex29061992 explică (pentru anonim_4396):

Pai sunt langa ea, si vorbesc cu ea etc. doar ca ma simt naspa cand ii fac de mancare, nu mananca, si neglijeaza casa etc. adica vorba aia ai ce ai cu mine.
o inteleg perfect sa fie asa, dar macar sa vad si eu putin interes din partea ei, ca lupt dar din cate vad pare ca lupt degeaba(dupa felul in care vorbeste si felul in care se comporta cu mine) ca amandoi am zis sa o luam de la 0.deci amandoi sa facem anumite impulsuri, cat despre culcat, abia ne culcam cand eram impreuna deci nu am pretentia acum

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex29061992):

Dar de ce nu va culcati amândoi? Ai încercat sa vorbești cu ea? Poate asa e firea ei, poate nu simte nevoia. Sau poate e o problema și trebuie sa comunicați mai mult. Cât despre neglijența casei iar trebuie sa vorbești cu ea, sa i spui mâine "uite vreau sa vorbim sa lămurim anumite probleme din viața noastră" și începi sa vorbești cu ea despre lucrurile astea. Altfel o sa fiți stresați și nu Rezolvați mare lucru. Pt ca o sa obosești și tu sa stai după ea asahappy

| Alex29061992 explică (pentru anonim_4396):

Pai aici voiam sa ajung/! La un momentdat o sa obosesc sa fug după ea si o sa accept decizia si mai devreme sau mai târziu o sa ii para rău! De culcat, ea spune ca nu simte nevoia sa se culce, ca nu simte nimic ( la capitolul mărime stau destil de bine ) ca simte durere etc. Dar la început ( când ne-am cunoscut ) făceam. unde apucam, scări de bloc etc, si cum am început sa stam împreună cum s-a stricat totul, eu încet încet încep sa obosesc, si deja încep sa ma gândesc Ca viitor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex29061992):

E ciudat ca la început se culca cu tine și acum nu. Ori nu o mai atragi, ori are pe altcineva, ori s-a plictisit și vrea ceva nou. Altfel nu mi explic dacă zici ca înainte era activa. nu vreau sa te influențez in vreun fel rău. Dar cel mai bine vorbești cu ea și ii spui ca tu încerci sa fi lângă ea și dacă vrea sa reparați relația asta trebuie sa lupte și ea. O înțelegi ca e suparata și rănită, are tot dreptul, dar trebuie sa se schimbe și ea in anumite privințe. Dacă doar unul lupta, iar altul e orgolios nu se repara nimic. Si nu poți sa stai cu cineva cu care te culci o data pe lunahappy sincer. Nu e frustrant? Nu e de viitor, părerea mea. Nu vreau sa țin cu tine, dar in cazul de fata ești și ți bărbat poate de aceea ai înșelat-o. Ai greșit făcând asta, dar și ea e problemahappy trebuie sa lămurești cu ea altfel nu faci nimic. sincer

| Alex29061992 explică (pentru anonim_4396):

Dreptate mare ai, si sincer doar pentru sex am înșelat o nimic altceva, cat despre înșelat nu cred, ca îmi dădeam eu seama, si da e foarte frustrant si de multe ori nu ii dădeam atenție doar datorita faptului ca nu faceam nimic in pat, daca acum la 27 ani nu fac nimic, ce am sa fac când ajung la 40? Si oricât de supărata e, vreau sa vad si eu putina afecțiune si din partea ei, am zis ca o luam de la 0, atunci de la 0 sa fie

| tzionut a răspuns:

Ai si raspunsul meu. Indiferent de circumstante, o relatie fara sex nu rezista. Nu poate normal, se poate oral, masturbare reciproca, anal, sunt solutii...
8 luni fara sex...si te mai miri de ce ai inselat partenera. Omule suntem fiinte sexuale. Explica mandrei ca daca nu primesti sex de la ea, va trebui sa primesti de la cineva. Nu esti calugar budist, si nici pustnic.
Nu domnul meu ti-a oferit aceasta sansa pentru ca sa obisnuit cu prostul si asa te are la mana. Ii gatesti, aduci bani, sta mai comod decat singura, si cand mai ai pretentii la sex iti baga placa cu inselatul si iti scoate ochii.
Sfatul meu, discuta cu mandra foarte serios ce are de gand. Nu are sens sa te chinui, oricat de mult ai tine la ea.

| Alex29061992 explică (pentru tzionut):

Imi recunosc greseala de inselat! si imi pare rau, dar am inselat doar datorita sexului atat!
acum de 1 saptamana suntem "la modul ne intalnim chit ca stam impreuna etc" sa ii dovedesc ca m-am schimbat.
ii fac de mancare, i-am luat si 70 trandafiri ursulet etc. fara sa ii cer nimic in schimb, i-am facut de mancare nu a mancat mancarea mea ci a facut o pizza inghetata, am intrebat o de ce? a zis ca oricum se strica...
am lasat vasele 2 zile in chiuveta sa vad daca se atinge de ele. nici macar nu le-a clintit ci doar a pus altele peste, a zis ca ba a fost obosita ba nu prea a avut ca a mancat prea mult.
rufele le-am spalat eu si le am pus la uscat...ea nici macar nu le-a strans de pe sarma.
la modul comportament intr-adevar ma mai imbratiseaza, imi mai da un pup pe obraz si atat nimic mai mult.si eu cand dau sa o pup pe buze cateodata ma pupa cateodata se fereste

| Alex29061992 explică:

Am uitat sa precizez ca aproape in fiecare vineri când ieșeam de la munca ii cumpăram un buchet de flori, o ciocolata, ii pregăteam surprize etc