| Moramora97 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa va adresez o întrebare, pentru ca sunt foarte panicată!
Am făcut duș cu prietenul meu (cabină de duș) și el a atins penisul lui de vulva mea, fără penetrari și presupun ca nu a existat ejaculare, asta s-a întâmplat seara și dimineața mi-a venit menstra, dar acum sunt foarte îngrijorată...Am auzit ca poți rămâne insarcinta și in timpul menstrei, și acum ar trebui sa fie perioada fertilă, dar nu am pierderi vaginale ca de obicei, sau "mucus", și am o mare frică ca poate când m-a atins era lichid seminal și cumva a reușit sa ajungă in vaginul meu, sunt foarte speriată, am nevoie de o parere va rog!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare ciclu menstrual indiferent de caracteristicile sale, are 2 perioade INFERTILE distincte situate la inceperea si la sfarsitul ciclului. Cele 2 perioade INFERTILE sunt despartite de catre cele 4-5 zile ale PERIODEI FERTILE. Astfel reiese ca prima perioada cea de INFERTILITATE RELATIVA este cea situata intre prima zi a menstruatiei si prima zi a PERIOADEI FERTILE. In aceasata prima perioada infertila se apreciaza ca formarea sarcinii poate deveni posibila doar in anumite situatii foarte rar intalnite si din acest motiv intr-o probabilitate totusi foarte mica de circa 3-5% insa numai in cazul in care sperma este ejaculata mereu in vagin. De asemene exista si cea de-a 2-a perioada infertila a ciclului menstrual cea situata intre terminarea perioadei fertile si prima zi a urmatoarei menstruatii, denumita PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE, perioada in care formarea sarcinii este in proportie de peste 99, 9% IMPOSIBILA indiferent de modul in care este intretinut actul sexual. Formarea sarcinii devine posibila sa se realizeze/produca numai in cazul in care sperma autentica ajunge si intra in vagin in 1 sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE. In restul zilelor teoretic este IMPOSIBIL sa ia nastere o sarcina. Fiindca in cazul tau cele relatate s-au intamplat in mod sigur in afara perioadei fertile, se poate aprecia ca formarea sarcinii devine cu totul IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Moramora97 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar dacă a fost ovulatie anticipata?

| Moramora97 explică (pentru corbulalbrosu):

Știu ca ovulația poate fi anticipată, și dacă cumva s-a întâmplat? O fost doar atingeri între organe și posibil sa fi fost și lichid seminal dar in cantități foarte mici, eram in picioare și nu stiu dacă ar fi reușit sa ajungă in vagin...chiar nu stiu ce sa ma gândesc...Mai ales ca eu am ciclu de 23 de zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Moramora97):

In cazul ciclului menstrual care are lungimea constanta de 23 de zile, PERIOADA FERTILA se suprapune peste cea de-a : 5, 6, 7, 8 +9 +10-a zi a ciclului menstrual, numarate fata de prima zi a menstruatiei trecute. Procesul de formare, dezvoltare si maturizare a OVULULUI este dirijat strict hormonal si are loc INTOTDEAUNA si INVARIABIL cu 14 zile inainte de ziua de terminare a ciclului menstrual. In cazul prezentat, doar daca dusul a avut loc in cea de-a 8-a sau a 9-a zi a ciclului, numai atunci si doar printr-un miracol ar putea exista o extrem de mica posibilitate si/sau probabilitate de a ajunge SPERMA autentica si viabila in vagin si astfel sa se formeze o sarcina.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu există posibilitatea de apariţie a unei sarcini.

| Moramora97 explică (pentru Necunoscut112):

Sigur? Chiar nu știu la ce sa ma gândesc...