| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi perioada optimă in care sa îmi încep viata sexuala? Precizez ca sunt fată si dorinta mea este sa aflu daca se merite sa te dezvirginezi de la 17 sau 18 ani. Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Accepti sa te dezvirginezi doar in momentul in care simti ca esti pregatita din toate punctele de vedere sa faci respectiva incercare Trebuie sa fii pregatita atat fizic cat si psihic si mental.

| asdfq a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Psihic si mental e aceeasi chestie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru asdfq):

Psihicul uman defineste personalitatea fiecarui individ ca unitate comportamentala dotata cu perceptie, intelectivitate si afectivitate. Caracteristica fundamentala a psihicului este constienta de sine care este functia cea mai complexa si cel mai greu de inteles/priceput. Pe cand notiunea de mental inseamna ceva privitor la mentalitate persoanei respective, privind aspectele legate de ea, de colectivitate, de etica si moralitate. Potrivit parerii mele sunt 2 notiuni care definesc lucruri complet diferite. big grin

| asdfq a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sinele incadreaza ''mentalitate persoanei respective, privind aspectele legate de ea, de colectivitate, de etica si moralitate.'' potrivit ideii tale cum ca ''Caracteristica fundamentala a psihicului este constienta de sine'' pentru ca totii termenii insirati de tine acolo definesc persoana.
iar in psihologie, personalitatea este definita ca elementul stabil al conduitei unei persoane sau ceea ce o caracterizeaza si o diferentiaza de alte persoane. Aceasta imbina atat trasaturi generale, cat şi trasaturi particulare.
Perceptia este un fenomen psihic cognitiv primar si constituie in sintetizarea informatiei primite de creier de la celulele receptoare ale corpului. In nici un caz nu poti sa pui perceptia la element al personalitatii[ daca tot te-ai bagat in discutie din perspectiva psihologiei ca stiinta]
Intelect au toti oamenii. Intelectul este un bun innascut deci o caracteristica generala. Aici si la afectivitatea ai nimerit. oarecum Intrucat afectivitatea influenteaza comportamentul si temperamentul.
p.s. daca tot te pasioneaza psihologia studiaza mai profund si nu te increde in informatiile de pe internet. Asta a fost destul de antrenant. Multumesc. Seara faina

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Te poti dezvirgina, atunci cand te simti pregatita din toate punctele de vedere: fizic, psihic si sexual.

| SG1995 a răspuns:

Din punct de vedere biologic nu e nicio diferență dacă dacă faci sex acum sau după căsătorie. Din punctul meu de vedere ar trebui nici să fii prea cinică gen mi-o trag azi și mâine regret, dar nici prea visătoare că ai să cazi în deziluzie, deci să nu ai așteptări mari, dar nici să-ți calci pe demnitate, fă-o când te simți okay.