| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt criteriile după care (ți-ai ales) îți alegi partenerul/ partenera?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Nu am o lista si mi-e prea lene sa ma gandesc acum la una.
Sa aiba "acel ceva", in afara de restul.
Sa ma simta, sa vada in interiorul meu prin ochii mei iar eu la fel.

39 răspunsuri:
| Plato a răspuns (pentru mentholinks):

Ce intelegi prin "cat de cat ok"?

| Holiday a răspuns:

Bai frate, lasati vrajeala si tu si Ray.
Ordinea e asa:
1. O vezi pe una
2.O evaluazi din punct de vedere al aspectului
3.O cataloghezi: bunaciune, frumoasa, frumusica, acceptabila, cam nasoala, nasoala, uratanie. (ma rog, fiecare isi denumeste categoriile cum vrea, dar logica e aceeasi)
4. Daca e din primele 3 (poate 4 categorii) si esti la vanatoare incepi sa faci demersurile necesare pentru a-ti atinge obiectivul sau obiectivele, dupa caz. Pe celelalte le ignori indiferent ca ar scrie pe fruntea unora dintre ele IQ 300.
5. Daca demersurile dau roade ajungi sa o cunosti cat de cat dpdv intelectual, al preferintelor, al nazuintelor, etc.
6. In momentul asta o introduci in alta categorie de tipul: nu merita nici de plictiseala, merge o data, mi-ar placea sa petrec ceva timp cu ea, mi-as dori sa incerc o relatie, posibil sa ma indragostesc de ea, e femeia visurilor mele si vreau sa-mi petrec viata alaturi de ea.
7. In functie de noua categorie actionezi in consecinta.

E relativ simplu.

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Daca va intrebati cum cei care fac parte din "cam nasol", "nasol", "uratanie" ajung sa aiba parteneri, e simplu.
Cu cat demersurile necesare ale unuia/uneia nu dau roade cu cineva din primele 3-4 categorii, cu atat "acceptabil/a" se extinde catre "nasol/oala" si chiar catre "uratenie". Devine mai permisiv. Daca are putin noroc gaseste unul/una "nasol/oala", dar inteligenta, iar apoi ne spune noua ca in primul rand conteaza inteligenta in alegerea partenerului, ca frumusetea e trecatoare, ca bla, bla, bla...
Dar noi stim ca de fapt n-a avut acces la o bunaciune inteligenta si s-a ales cu o nasoala inteligenta. Asta in cazul fericit totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Dacã te iei dupã criteriile alea nu prea cred cã e simplu. Preselectia o fac ele, trimitând semnale, contând linbajul non-Verbal si privirile. Poate una (bunoacã) sa ai noroc prost si sa te vadã la fel, si sa fie simplu daca nu distrugi tot interesul comportândute ca o maimuta dansatoare, cum poate la fel de bine si una dragutã sa te considere urât.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aspectul fizic conteaza cel mai mult, de ce sa mint? Apoi sa nu fie proasta si sa tina la mine.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Daca va intrebati cum cei care fac parte din "cam nasol", "nasol", "uratanie" ajung sa aiba parteneri, e simplu.
Cu cat demersurile necesare ale unuia/uneia nu dau roade cu cineva din primele 3-4 categorii, cu atat "acceptabil/a" se extinde catre "nasol/oala" si chiar catre "uratenie". Devine mai permisiv.

dar uni nu devin permisi si frustrati, complexati si cred ca sufletul conteaza doar, bine ar fi de ar deveni mai permisivi

| Adry05 a răspuns:

Caracterul, inteligenta, potrivirea dintre caractere.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Buna. Pai din perspectiva mea de fata, daca imi doresc o realatie frumoasa si de lunga durata, eu sunt atenta la acestea:
-In primul rand, sa-si doreasca si el o relatie serioasa.
-Felul cum vorbeste, cum se comporta, deoarece asta reflecta mult educatia lui.
-Modul cum gandeste, cum rezolva problemele.
-Sa nu fie egoist sau orgolios deoarece asta ar distruge mult relatia.
-Sa fie atent cu mine si sa nu ma raneasca cu buna stiinta.
-Sa-mi ofere afectiune.
-Sa fiu prioritara pentru el, sa nu ma neglijeze.
-Sa fie dispus sa-mi suporte toate starile si apucaturile.
-Orice problema ar aparea, sa-si doreasca sa trecem peste ea impreuna, sa nu aruncam relatia la gunoi pentru orice tampenie.
-Sa fie alaturi de mine.
-Sa avem caractere asemanatoare, deoarece asta ne ajuta sa ne intelegem bine, iar intelegerea e un lucru foarte important intr-o relatie.
-Sa ma respecte si sa aiba incredere in mine din moment ce ii ofer motive.
-Sa nu ma loveasca.
-Sa vorbeasca orice cu mine, sa fie deschis la orice subiect.
-Sa-i fie frica sa nu ma piarda.
Si cred ca ar mai fi o multime, dar ma opresc aici.
In mica masura as putea spune ca, conteaza si aspectul fizic, deoarece trebuie sa existe o anumita atractie, dar asta e un aspect mai putin important. Tot ceea ce conteaza e sa te simti iubit si apreciat intr-o relatie, atat ca baiat, cat si ca fata.

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Deloc fizicul?