| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Care sunt simptomele ovulatie, menstruatie & sarcini. Cum poti diferenția simptomele de sarcina fata de cele ale ovulatie /menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate afirma ca procesul de ovulatie NU prezinta niciun fel de stari sau simptome evidente. In privinta simptomelor adevarate de sarcina reala, aceste se pot manifesta in cazul a circa 50% din femeile insarcinate si pot sa existe, sau se si manifeste cel mai devreme numai dupa ce sarcina a implinit varsta de minim 5-6 saptamani. Iar in privinta menstruatiei se poate spune ca este un proces fiziologic absolut normal care se produce de regula ciclic la terminarea fiecarui ciclu menstrual in cazul in care ovulul a ramas nefecundat.

1 răspuns:
| Panda03022017 a răspuns:

Simptomele ovulatiei:
1. E posibil sa ai mici dureri in zona ovarului in care este eliberata ovula
2. Scurgerile vaginale sunt foarte lipicioase, alunecoase subtiri, transparente si se numeste mucus cervical fertil (special pentru a crea un spatiu perfect pentru ca spermatozoizii sa,, înoate,, mai usor spre ovula
3. Poti avea o dorință mai mare de sex

Simptomele menstruatiei:
1. Schimbari de dispozitie
2. Poti sa devii nervoasă fara motiv, sau sa plângi la fel fara motiv
3. Dureri abdominale
4. Intarirea/marirea sanilor
5. Cresterea poftei de mancare, in special de dulciuri
6. Dureri de spate

Simptomele sarcinii:
1. Pofta de anumite alimente
2. Scurgeri vaginale rozalii inaintea perioadei in care ar trebui sa iti vina menstruatia, datorita faptului ca spermatozoidul a fecundat ovula
3. Intarzierea menstruatiei
4. Greturi

Ps. Foarte mult depinde de fiecare femeie in parte, eu am scris simptomele la general. Cu sarcina este un subiect mai delicat, unele au simptome din primele saptamani iar altele isi dau seama abia in luna a 3-a asa ca nu te poti ghida exact