| Delia16_8980 a întrebat:

Ce implica pentru voi, o relatie? Adica fara sex, mangaieri si sarutari! Pe ce se bazeaza pentru voi o relatie? Cum va simtiti cand sunteti implicati intr-o relatie? Cine este capul in relatia ta? Funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

In primul rand pornesc atractie fizica.Cum arata persoana respectiva vezi prima data si consider important aspectul asta. Poate par superficiala, dar nu ar fi in veci cu cineva care nu ma atrage.Am aproape 18 ani,o relatie implica si sexul,iar eu nu vreau sa fac sex in scarba cu prietenul meu.
Indiferent de durata relatiei,respectul este cel mai important. Daca nu ma respecti ca om,n-ai sa ma respecti nici ca partener.

Apoi implica compatibilitate, pe mai multe planuri, in special pe plan intelectual.Am nevoie sa fiu cu un tip cel putin la fel de inteligent ca mine.Importante sunt si pasiunile comune, temperamentele si caracterele asemanatoare.
Intr-o relatie vreau sa nu ma simt constransa, deci e nevoie de incredere.Eu nu sunt geloasa,posesiva,nu intru cu picioarele in intimitatea partenerului meu,deci am pretentia ca el sa-mi respecte spatiul personal.
Comunicarea e de asemenea un aspect important. Vreau sa-mi spuna tot ce vrea,tot ce-l deranjeaza,sa-mi spuna toate prostiile ordinare,sa fim, inainte de iubiti, cei mai buni prieteni. Vreau sa existe sinceritate, de asemenea.

Si nu in ultimul rand-compatibilitate sexuala.
Consider ca e important sa stii ceea ce vrei de la un om dinainte.Am avut o relatie de un an si jumatate care s-a sfarsit urat tocmai din cauza unor aspecte precum-incompatibilitate sexuala, lipsa comunicarii, temperamente diferite.Situatia trebuie, deci analizata intens.

In general ma simt bine atunci cand am o relatie.In momentul de fata, totul e genial.Suntem doar de o luna impreuna, dar il cunosc de destul de mai mult timp.
Faptul ca am fost mai intai foarte buni prieteni s-a dovedit benefic pentru ca deja aveam incredere unul in altul, ne respectam reciproc si tinem intr-o oarecare masura unul la altul.Restul,vine de la sine.
Nu cred ca poate fi vorba de 'capul' unei relatii.Eu tind sa domin,si probabil ca am facut asta in toate relatiile pe care le-am avut, dar nu i-a deranjat lucrul asta pe partenerii mei-chiar ei mi-au spus asta.
Observ totusi ca el mai lasa lucrurile la latitudinea mea, eu fiind mai mare decat el cu aproape 2 ani si am ceva mai multa experienta cu relatiile.Totusi,cel mai important lucru e ca totul e in regula.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Uite ce spun eu: pentru mine nu exista deloc relatie eu sunt servitorul mamei mele si nu plec de langa ea o ajut la orice si fac tot ce imi zice asa e mai bine decat sa fiu cu o curva. Ea in schimb face mancare, curatenie, calca si imi convine.

| RXN a răspuns:

@Misogin,si eu sunt sexista,uneori ma simt ca si cand m-am nascut in corpul gresit si judec femeile, uitand ca si eu sunt una din ele, dar tu bati campii intens.Baga-ti mintile-n cap.

| cocolinoung a răspuns:

O relatie este bazata pe sinceritate si respect fata de partenerul tau ATAT SI NIMIC MAI MULT!

| adryenutssa a răspuns:

Parerea mea este ca o relatie nu poate fi fara sarutari, fara celelalte poate exista. O relatie pentru mine se bazeaza pe incredere, respect si iubire. Cand sunt implicata intr-o relatie in care exista iubire, respect si inceredere ma simt foarte fericita. In relatia mea decidem amandoi, nu decat unul singur.