| Alisa7109 a întrebat:

ce inseamna si in ce consta masturbarea?

Răspuns Câştigător
| Detecandy a răspuns:

Masturbarea consta in atingerea, mangaierea sau frecarea usoara a organelor genitale, indiferent ca apartin fetei sau baiatului si este un comportament extrem de intalnit la copii, adolescenti sau adulti.
Un barbat se va masturba frecandu-si penisul, mangaindu-si scrotul sau atingand alte parti ale corpului sau. O femeie se va masturba prin mangaierea vulvei, prin frecarea clitorisului, iar uneori prin introducerea degetelor in vagin. Masturbarea este cel mai adesea insotita de o fantazare intensa ( concentrare asupra unor ganduri sexy ).

4 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Autosatisfacere...adica faci sex singur/a( daca esti fata introduci un obiect, cel mai des degetul in vagin si te satisfaci...) cel mai simplu ca sa intelegihappy

| anonymus a răspuns:

Bah redard/ule/o, google it.

| andralada a răspuns:

Masturbatie este autocunoastere nu autosatisfactie atunci cand ii atunci organele genitale si introduci vibrotoarii laughing ma rog eu nu as putea sa fac asa ceva mai ales daca esti virgina :-& este ceva naspa zic eu dar ma rog sper ca acum stii si nu este periculoasa stai fara grija dar daca nu o reduci treptata poate aduce la obseserie asa mi-a zis un psiholog cand l-am intrebat

| perusA a răspuns:

) Ce este masturbarea?

Masturbarea se poate defini ca o actiune a bărbatului sau a femeii de a-si atinge si manipula organele genitale in scopul producerii de plăcere sexuală. Sfărsitul acestui act este punctul in care persoana respectiva atinge o stare de plăcere foarte intensă, numita orgasm. Lucrul acesta implică eliminarea de lichid seminal (spermă in cazul bărbatilor, si atat miscări ale vaginului cat si a altor părti genitale in cazul femeilor. Masturbarea este un act de auto-satisfacere sexuală.