| alexanonimu a întrebat:

Ce medic trebuie sa consult sau psiholog intr.o problema gen : stau cu fata in pat totul k erectie si cand sa ma apuc si eu de dat hainele jos sau cand incep sa o dezbrac pe ea se duce erectia mea de tot ca si cum (mai scoala motu) nici o sansa, la ce trebuie sa merg doctor sau psiholog?

Răspuns Câştigător
| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Daca ti s-a intamplat o data sau de doua ori sau eu stiu dupa un ''chef'' in care ai consumat mult alcool sau nu ai mancat in ziua aia cum trebuie sau treci printr-o perioada de stres sau nu-ti place partenera sau fumezi mult sau e frig in camera respectiva sau ai emotii in legatura cu actul actul sexual, etc e ceva normal sa mai dai gresuri.Stai linistit e ceva normal.Nu suntem roboti.

Daca de fiecare data ti se intampla asta sau ai probleme de erectie e cazul sa consulti, un psiholog, un urolog si dupa cauza un consilier specializat in probleme de sexualitate si de cuplu.
E posibil sa ai disfunctie erectila.

Sfatul meu:
-lasa tigara ACUM.De multe ori am considerat ca oricat de mult te-ai stradui sa te lasi de fumat nu o sa reusesti daca nu o sa ai un motiv intemeiat.Probleme cu dantura, probleme respiratorii, probleme cu inima, probleme de reproducere, etc.In cazul asta motivul ar fi de a satisface o femeie.Mi se pare un motiv destul de intemeiat.Asa ca daca fumezi te rog eu lasa tigara ACUMwinking
-apuca-te de sport.Pe langa faptul ca o sa arati mai bine, vei scapa de stres, vei avea un ten mai curat si luminos, vei deveni mai sanatos si organismul va functiona ok in special sistemul respirator si circulator.Ambele sisteme sunt solicitate intr-un act sexual.De fapt toate sistemele si cel nervos tot.Cum spuneam avand o circulatie buna vei avea si o erectie buna.
-incepe sa ai o alimentatie mai sanatoasa si echilibrata.E timpul sa te dai pe salate, verdeturi, fructe si legume.Probabil o sa spui ca nu o sa devii o ''leguma'' dupa stilul asta alimentar.Tin sa te contrazic.''Leguma'' devii datorita mancarii din ziua de azi din comert, gen fast food, prajeli, arsuri, etc
-da drumul la centrala atunci cand esti cu fata.Fa un dus fierbinte inainte de actul sexual.Iti va incalzi tot corpul si iata o circulatie mai buna.
Luati-o usor cu preludii(nici n-ai idee cat de mult conteaza sa existe preludiu-una e sa pornesti masina si sa pleci direct la drum si alta e sa o lasi un 5-10 minute sa se incalzeasca,cam asa si la om),cu muzica,cu un mic pahar de vin rosu(vin rosu de ala de la tara de la bunici nu pastiloasele astea din comert/deschizi dopul si miroase a farmacie),incuiati camera,inchideti telefoanele, etc, etc, etc
Sunt mai multe de spus, dar per ansamblu cam astea sunt mai importante.

| alexanonimu explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Nu beau, nu fumez - am 17 ani in tineretea mea eram fan masturbare si ma gandesc sa fie si asta o cauza;

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru alexanonimu):

N-are nici o legatura faptul ca te-ai masturbat in ''tinerete'' cu notiunea de a duce la bun sfarsit un act sexual.
Inseamna ca la tine problema e de natura psihica. Poate nu-ti place fata cu adevarat te-ai gandit?
Fiind probabil la inceputul vietii sexuale va trebui sa treci si prin astfel de momente pana capeti incredere mai multa in tine si atunci lucrurile se vor indrepta.
Urmeaza sfaturile mele de mai sus si n-are cum sa nu functioneze chestia.
Daca spui ca a fost in erectie si apoi ai pierdut erectia in mod sigur e de natura psihica.Lucreaza la asta.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mihaelazet8 a răspuns:

La doctor

| Mihaelazet8 a răspuns:

La un urolog