| Kattth a întrebat:

Ce parere aveti despre cuvintele spuse la nervi oamenilor apropiati? Prietenul meu mereu imi spune tot felul de lucururi care ma dor cand ne certam, dar apoi isi cere mereu scuze si imi spune ca asa reactioneaza el cand e nervos...Sa iau in calcul ce zice atunci sau sa ignor?

Răspuns Câştigător
| Demonull a răspuns:

Mda.si eu eram genul care stia doar sa reproseze si sa zica lucruri aiurea la nervi intre timp pot spune ca m-am maturizat si am „dezertat" laughingdin tabara celor care reproseaza in tabara celor care primesc reprosuri uneori nejustificate dar mna..nu este ceva placut dar m-a facut sa inteleg mai multe si oarecum sa nu mai fiu mereu cel care se enerveaza si se consuma..pe scurt am devenit o persoana calma cu o oarecare nesimtire, evit certurile cu orice fel de persoana si zambesc la reprosuri si altele spuse la nervi.
Daca te consumi la ce spune prietenul tau tot timpul iti pot spune ca iti pierzi TIMPUL din viata ta..si scumpo, acest timp este foarte pretios incat lucrurile de genul acesta nu merita decat un zambet sec altele sunt momentele importante care merita atentie si neuroni omorati happy

17 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Si eu mai spuneam lucruri urate persoanelor apropiate, dar acum ma abtin pentru ca ma simteam foarte urat dupa, aveam un nod in gat, parca as fi dat intr-un caine amarat apoi el se uita la mine trist...
nu sunt vorbe spuse cu rautate, pur si simplu o ia gura inainte

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Tot ce spui la nervi este adevarat. Pentru ca nu spui mereu ceea ce te deranjeaza la persoana respectiva, in general nu spui ceea ce gandesti cu adevarat. Si la nervi ii vin in minte toate lucrurile pe care nu le-a putut spune pana in acel moment, deci faza ca asa reactioneaza el e doar o scuza.

| Nu a răspuns:

Vorba cu "cuvintele la nervi" e facuta pentru fraiere credule. Nimeni nu-ti zice "la nervi" ceva ce nu gandea, respectiv nu gandeste deja.

| Kattth explică (pentru Nu):

Depinde. Eu cand ma certam cu el chiar spuneam tot felul de aberatii. Nici nu mai tineam minte la cateva minute ce i-am zis. Depinde de persoana. Eu nu stiu daca el vorbeste serios in momentele alea, dar eu ii spuneam lucruri mult mai grave pe care nu le consideram adevarate.
De exemplu nu mi-as dori sa moara sau nu mi-as fi dorit sa nu il intalnesc. happy

| Nu a răspuns (pentru Kattth):

Lasa interpretarile astea, e clar ca nu-ti doresti sa moara, sa nu o luam mot-a-mot, ideea era ca iti doreai sa pateasca ceva rau, sa dispara de langa tine daca i-ai zis asta.

| neutrino a răspuns:

De cele mai multe ori, la nervi se spune adevarul, acel adevar pe care nu ai curajul sa-l spui in conditii normale.

| sublime89 a răspuns:

Aici e cu 2 taisuri treaba. Unii oameni sunt sinceri la nervi, si doar atunci se scapa si spun cu adevarat ce cred. Altii se enerveaza si spun lucruri pe care de fapt nici ei nu le cred.

| Danysan a răspuns:

La nervi o persoana iti spune ceea ce gandeste cu adevarat legat de tine asa ca e destul de trist dar adevarat. Daca isi cere scuze inseaman ca tine la tine dar ca are prb de comportament -asta poate fi luata si ca o sinceritate asa mai dureroasa. Ideea e ca daca te neultumeste ceva la iubita poti sa i-o spui si pe un at ton fara sa tipi cum fac unii disperat isau disperate uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii?
Eu, mai demult, mereu cand ma certam cu iubitul meu, ii spuneam lucruri ingrozitoare. Si nu pentru ca voiam,ci pentru ca nu constientizam, simteam ca innebunesc si ca fac 'buum' si aruncam cu vorbe asa anapoda, ca sa ma descarc.
Trebuie sa gasiti o solutie. Vorbeste cu el si spune-i ca te deranjeaza cand se intampla asta,pentru ca te doare. De exemplu, puteti incerca sa faceti asa: cand va certati si sunteti foarte tensionati, opriti-va, inchide-ti telefonul si vorbiti dupa cateva ore, cand va calmati!
Asa evitati sa va aruncati vorbe urate, care nu ar trebui spuse si sa purtati o discutie civilizata!

Te pup :*

| Raiiiisa a răspuns:

Da,cred ca fiecaruia i s-a intamplat sa spuna lucruri urate la nervi, dar cand asta se intampla regulat si din orice nimic, deja e o problema...adica devine deranjant.
Daca spune lucruri aberante si neadevarate, atunci ignora-le.Dar totusi explica-i ca nu face bine si nu il mai ierta atat de usor.
Daca el are nervi, arata-i ca si tu ai asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Keith a răspuns:

La nervii persoana iubita spune mereu cuvinte dure pe care nu le constientizeaza pe moment si regreta enorm dupa, pentru ca, cuvintele spuse la nervi sunt adevaruri pe care nu ti le-ar spune niciodata cand e bine dispus.Stiu asta din proprie experienta.Bafta!

| vinusipaharu a răspuns:

Oamenii au momente de slabiciune, iarta-l, sunt sigur ca nu o zice cu rautate, doar la nervi.

| NickName10 a răspuns:

Nu-i permite magarului prea multe... Daca astazi face asa, peste 10 ani de casnicie (asta daca impacheteaza el intre timp relatia- asa cum se intampla in 95% din situatiile in care viata intima s-a inceput inainte de "cununii"), ce-o sa faca dupa 10 ani, o sa te traga dupa el de par prin casa, pe jos...
Chiar nu aveti pic de respect fata de voi... De asta nici din afara nu vine! sad

| Kattth explică (pentru NickName10):

Hai sa nu generaliza. Pana acum eu eram aia care criza si tipa la el, dadea in el etc. Nu sunt genul de femeie tinuta sub papuc si nici nu i-as permite sa dea in mine oricat l-as iubii.

| iamyours95 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Spune-i ca te deranjeaza, roaga-l sa incerce sa se controleze. Cred ca nu e normal ca in cazul in care sustine ca are sentimente pentru tine sa fie in stare sa-ti vorbeasca urat, sub pretextul ca are nervi. Cine stie, poate in viitor face si lucruri mai grave sub acelasi pretext. Te sfatuiesc sa incerci sa-i indrepti defectul asta.pup

| DoinitaE a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iei in calcul..chear e adevarat, cuvintele spuse la nervi sunt in mare parte corecte, sunt ceea ce nu a putut poate sa spuna in alte conditii..si parerea mea este ca ii cam gasesti scuze.