| Rebecca a întrebat:

Ce parere aveti despre inceperea vietii sexuale devreme? (13 - 16 ani) Voi la ce varsta ati facut'o?

Răspuns Câştigător
| Pacala a răspuns:

E o idiotenie sa iti incepi viata sexuala la varste de genul asta. Dupa cum se vede si in intrebarile de pe TPU, adolescentii habar nu au de metode contraceptive (pilule, prezervativ, pilula de a doua zi), habar nu au ca pot lua zeci de boli cu transmitere sexuala (pentru ca nu folosesc prezervativ), tremura sufletu`n ei de frica unei posibile sarcini (pentru ca nu sunt responsabili, astfel incat sa se protejeze) si termina o relatie in 2 luni - un an, pentru ca sunt imaturi si, pe deasupra, nici nu stiu sa isi aleaga iubitul/iubita. Deci, chiar daca unii par maturi fizic suficient pentru a face sex, cam nici unul nu e matur psihic/mental ca sa faca pasul asta. Deci, e o lipsa de responsabilitate inceperea vietii sexuale la 13-16 ani. Ca sa nu mai punem la socoteala ca sexul cu un minor care nu a implinit 15 ani (baiat sau fata) se pedepseste cu inchisoarea in Romania (indiferent daca relatia sexuala e sau nu cu acordul minorului). Viata sexuala se incepe pe la 17 - 19 ani, in functie de cat de pregatiti sunt partenerii (cat sunt de informati pe tema riscului de sarcina si de boli, cat de capabili sunt sa isi protejeze partenerul, etc). Eu am inceput la 18 si`s bine mersi din punctul asta de vedere, iar relatii mai scurte de 3 ani n-am avut happy

| Gomez_Selena's_1992 a răspuns (pentru Pacala):

CU siguranta e cel mai bun raspuns...

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu in generala, trageam sa ajung la cel mai bun liceu de aici din toate puterile, n-aveam timp de baiati & co. Aveam multe lucruri de reusit si toate pe plan scolar, multe ambitii de indeplinit.Singurul baiat cu care schimbam mai mult de 10 fraze era Stef si asta cand aveam timp.Atunci aveam puterea sa ma iau la intrecere cu oricine imi contesta talentele la eseurile libere, pierdeam nopti intregi cautand ideea si o gaseam cand priveam un om oarecare.Cand am ajuns la liceu si am vazut ce curva erau si inca sunt fetele mi-am dorit sa pun capul pe perna ca fata si sa ma trezesc baiat.Normal,au fost baieti care i-am placut si care mi-au placut, am fost chiar impreuna dar nu am uitat scopul:cariera. Ei erau doar niste experimentari.Am vazut cum e sa ai o relatie si nu mi-a placut. Ce surprizalaughingNu am facut-o pana acum.De ce atata graba?oh go on

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu sunt de acord cu inceperea vietii sexuale asa devreme.Corpul fetelor nici nu este dezvoltat suficient! Si asa cum spunea un medic, user aici pe site, cancerul de col uterin are incidenta mai mare la cele care au inceput sa faca sex de mici! Nu inteleg de ce este o asa mare graba? Trebuie sa faci sex cand esti pregatit si fizic si sufleteste, ideal ar fi sa faci asta fiind majora si indragostita!

| Alisa a răspuns:

Mi se pare o prostie. Stiu ca inainte de inceperea vietii sexuale trebuie sa ai o relatie de mai lunga durata pana la pasul acela. Ce relatie poti sa ai tu copil de 13-16 ani, incat sa faci pasul urmator? Viata sexuala se incepe dupa 18 ani, atunci cand esti in stare sa iti asumi responsabilitatile ce vin, atunci cand ai gasit persoana potrivita si cel imi important cand te simti pregatit/a din toate punctele de vedere.
Pana la varsta aceea preocuparea principala ar trebui sa fie scoala, sa inveti pentru viitorul tau nu sa ti-l distrugi in relatii. Si chiar dupa ce vei avea o relatie trebuie sa inveti.
Numai bine!

| Romancutza a răspuns:

Eu inca nu mia-m inceput-o, dar o voi face cand voi fi pregetita fizic si mental.Nu cred ca exista o varsta care trebuie sa o faci. Ai grija de tine si de ce faci!kiss

| baru a răspuns:

Salut. Fetele din ziua de azi, si nu numai. si baietii, sunt mai dezvoltati, atat fizic, cat si intelectual. De acea viata sexuala se poate incepe mai devreme, ca si acum 50 de ani. La 13, ani, cam repede zic eu, dar la 16, fara probleme. Cea ce este interesant, este ca sexul ajuta, pentru a te dezvolta si pentru a gandi normal. Faca parte din functionarea corpului. Nu trebuie luat ca pe o prostie. Pa

| valy a răspuns:

Nu mi se pare un lucru bun.deoarece la aceasta varsta corpul nu este pregatit suficient pentru inceperea vietii sexuale.plus ca daca apare vreo sarcina nedorita. fata in special este marcata pe tot restul vietii.plus ca daca iti incepi ca fata viata sexuala de la 13 ani. si tot schimbi partenerul.pana te vei casatori. e posibil sa fii considera o fata usoara. o parasuta.si mai ales daca ai norocul ca barbatul pe care il iubesti sa aiba organul mai mic.si sa nu iti provoace placere.cum a fost obisnuita respectiva pana acum numai bine nu o sa fie.

| AdelinaC a răspuns:

Mie se pare o proste si un modernism prost inteles.Fizicul unei persoane este complet dezvoltat dupa 19 ani. Daca iti incepi viata sexuala mai devreme este posibil ori sa regreti mai tarziu, ori sa ramai cu urmari(fizice si psihice)in plus este si riscant pentru ca daca ramai insarcinata de la 13-16 ani e posibil sa pierzi sarcina(pentru ca uterul nu este capabil sa tine o sarcina inca).
Multi sunt de parere ca dupa ce ti-a venit menstruatia poti sa iti incepi viata sexuala(ca tiganii)dar este o prostie.Eu mereu am comparat faza asta cu stomacul la bebelusi si uite cum.Asa cum copilul cand se naste cu toate ca are stomac si poate sa digere, el nu bea decat lapte, altceva ii face rau(adica nu poti sa-i dai friptura unui bebe ce 3 saptamani ca il omori)asa si fetele.Chiar daca avem uter care incepe sa se dezvolte si apare ciclul menstrual, nu putem tine o sarcina de la varste mici si inceputul vietii sexuale devreme ne afecteaza.

| Daniel_4881 a răspuns:

Depinde- la baieti se poate incepe si de la 15 la fete mai tarziu un pic 16-17

| CHILIPIR a răspuns:

Undeva la 18 ani

| Annonimu a răspuns:

Sincer sa fiu am 14 ani si mi-am inceput viata sexuala de la 13 ani...

| mester a răspuns:

Corinutzza,

Viaţa sexuală, de obicei, se incepe atunci când persoanele în cauză se simt pregătite. Nu există o vârstă exactă pentru asta, neapărat, dar multe voci spun că ar fi indicat să se înceapă nu prea devreme. Teoretic odată cu începerea vârstei adolescentine, organismul trece prin nişte schimbări psiho-somatice şi atât din punct de vedere fizic, dar şi emoţional, uneori suntem uşor confuzi din această cauză! Greşeala o facem atunci când căutăm răspunsurile la persoanele cele mai la îndemâna, dar nu întotdeauna cele mai avizate, iar situaţia poate avea urmări dramatice. Un prieten-prietenă, cineva de pe net, amicii de la colţ, nu te vor lămuri corect, decât poate in mică măsură şi e riscant! Discuţiile cu părinţii despre sex, ar fi ceva mai constructive, dar uneori, sau mai des, se ocolesc din ruşine sau alte motive. Un cabinet de consiliere, fie psihologic fie medical, te poate lămuri foarte bine şi-ţi va răspunde la întrebările care te frământă!
Totuşi, o să-ţi mai spun că a incepe viaţa sexuală, este şi un act de responsabilitatea din partea ambilor parteneri. Confortul emoţional, igiena, măsurile de prevenţie a unei sarcini sau a bolilor cu transmietere sexuală, trebuie cunoscute ca factori omniprezenţi în sexualitate, de care trebuie ţinut seama!