| mymistery a întrebat:

Ce sfat imi dati? Povestea pe scurt e urmatoarea: am avut o relatie in vara trecuta, dupa o luna si jumatate el n-a mai dat niciun semn desi eu l-am cautat. Am vorbit acum vreo 4 luni si mi-a spus sa nu-l mai caut ca are prietena. Acum am aflat de la o prietena comuna ca de fapt nu are o iubita, ci doar partenera pentru sex fara alte implicatii si ca si-a dat seama ca a gresit in relatia noastra, ca nu am avut o aventura si ca a avut si el sentimente pentru mine.

Sa-l caut dupa toate astea sau sa astept un semn de la el?
P.S. Mentionez ca nu sunt o adolescenta si am trecut de mult de perioada aia.

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

E randul lui sa te caute, sa-si ceara scuze!

| mymistery explică (pentru fabiola):

Si daca orgoliul lui este prea mare? Si in plus este si incapatanat...

| fabiola a răspuns (pentru mymistery):

Cand iubesti cu adevarat nu ai nici orgolii, nici ambitii!

| SarahMaria a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu el, dar asa ca prieteni, sa va amintiti putin de povestea voastra da ca amicii, si vezi si tu cum reactioneaza si daca o sa fie totul ok de ce sa nu te impaci cu el? oricine mai merita o a doua sansa!

| mymistery explică (pentru SarahMaria):

Cand am mai incercat sa vorbesc cu el dupa ce mi-a spus ca e cu cineva mi-a raspuns la 2-3 mesaje si apoi nimic. In situatia asta cum ai vrea sa discutam ca amicii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci mai departe, sansele ca sa refaci o relatie bolnava sunt minime.

| CiprianTPU a răspuns:

Daca el nu iti spune ca ii pare rau si ca te vrea inapoi, atunci ar trebui sa o faci tu, dar cu o singura conditie : pune toate lucrurile petrecute intre voi doi cap la cap, trage o concluzie si apoi vezi daca se merita sau nu sa intri intr-o relatie din nou cu el. Probabil e prea orgolios si nu vrea sa se milogeasca la tine, asa sunt unii barbati mai cu nasul pe sus. Daca el nu te cauta si nu iti da nici un semn de viata inseamna ca nu te mai vrea inapoi.

| mymistery explică (pentru CiprianTPU):

Eu una am facut ce ai spus tu adica mi-am cerut iertare si i-am spus ca il vreau inapoi si a spus ca vom vorbi iar apoi sa nu-l mai caut ca e cu prietena despre care am aflat acum ca de fapt a fost pentru ca nu stiu daca mai e doar partenera pentru sex. Orgolios este si chiar daca eu am lasat de la mine el n-a lasta de la el. De cautat ce sa mai spun: nu mi-a mai raspuns la sms si nu mi-a dat nici macar un "La multi ani" de ziua mea. Dar vezi tu, eu am trecut peste astea.

| CiprianTPU a răspuns (pentru mymistery):

Tu ai trecut peste toate lucrurile astea care te-au deranjat pentru ca il iubesti. Sunt sigur ca il iubesti foarte mult, doar asa treci cu vederea anumite chestii. Nu stiu ce gandeste el, dar cunosc destul de bine situatia asta, in care fostul partener te ignora. Iti dau un sfat prietenesc, am trecut si eu prin multe dezamagiri, am experienta si stiu ce vorbesc. Daca el nu te cauta, nu iti da nici un semn de viata, atunci inseamna ca nu te vrea inapoi, nu te iubeste. Un baiat care te iubeste nu sta nepasator si se face ca ploua. Daca te iubea facea tot posibilul ca voi sa reveniti la ce a fost odata. Iar daca se impaca acum cu tine, sper sa nu o faca doar pentru sex, cam la asta ma duce gandul. Asta ar fi singurul motiv pentru care s-ar impaca cu tine daca nu te-ar iubi. Tu ai lasat multe de la tine si nu e bine, dar ce sa faci sentimentele te fac sa procedezi in felul asta, totul se intampla impotriva vointei tale. Daca el nu face nimic pentru tine, nu te merita, punct. Cauta pe altcineva, un baiat care sa te iubeasca si sa te merite pentru cea ce esti tu nu pentru sex si atat. Parerea mea este ca ar trebui sa renunti la el, daca nu iti da nici un semn ca te vrea inapoi.

| mymistery explică (pentru CiprianTPU):

Chiar il iubesc foarte mult...De gasit un alt barbat e cam greu, n-am posibilitatea sa cunosc pe cineva. Asa ca in situatia asta o sa las sa treaca timpul si implicit viata facand aceeasi rutina zilnica; problema e ca ma apuca gandurile legate de singuratate. Dar asta este... Sa nu crezi ca vreau sa ma impac cu el pentru ca n-am unde si cum sa cunosc un alt barbat, vreau pentru ca repet il iubesc. Multumesc pentru sfaturi!