| mymistery a întrebat:

Ce sfat imi dati? Povestea pe scurt e urmatoarea: am avut o relatie in vara trecuta, dupa o luna si jumatate el n-a mai dat niciun semn desi eu l-am cautat. Am vorbit acum vreo 4 luni si mi-a spus sa nu-l mai caut ca are prietena. Acum am aflat de la o prietena comuna ca de fapt nu are o iubita, ci doar partenera pentru sex fara alte implicatii si ca si-a dat seama ca a gresit in relatia noastra, ca nu am avut o aventura si ca a avut si el sentimente pentru mine.

Sa-l caut dupa toate astea sau sa astept un semn de la el?

16 răspunsuri:
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Buna!happy
Eu consider ca nu merita,deparece daca "simtea ceva" pentru tine, isi dadea seama inainte, si nu te facea sa astepti atat.Si daca va impacati nu ai nici o garantie ca el nu o fa "fie" si cu cealalta, sau ca nu o sa vrea dupa prima saptamana de relatie sa faca lucrul ala.
Acum, tu trebuie sa faci ce crezi tu ca este mai bine pentru tine si ce iti spune inima dar si ratiunea.Multa bafta!kiss

| mymistery explică (pentru SingleStarOnTheSky):

Buna! Vezi tu cealalata e pentru sex sau mai corect a fost ca acum nu stiu daca e cu cineva. El s-a retras atunci ma gandesc din teama, am inteles ca asa a incheiat si relatiile anterioare ma refer la cele serioase si asta pentru ca are el niste probleme cu el, intrebari fara raspuns. Eu stiu ce vrea si-si doreste inima si sufletul meu si as vrea sa nu-mi mai fie teama de un refuz sau de eventuala lui tacere. Multumesc! :*

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru mymistery):

Cu placere!kiss
Daca tu vrei sa incerci eu iti sugerez sa incerci sa ii spui sa il faci sa inteleaga.Un NU te ajuta, deoarece te face mai puternica si mai increzatoare.Asa ca nu iti fie frica!
Dar nu intotdeauna este usor sa scapi de obiceiuri.Si chiar daca scapi, tentatia va fi foarte mare...si obiceiul va face parte din tine.
Sper ca ma insel, si ca el este o exceptie desi nu cred.Multa bafta!

| mymistery explică (pentru SingleStarOnTheSky):

I-am mai spus o data si a inteles clar inainte de a a-mi spune ca e cu cineva si chiar si apoi i-am zis sa-mi mai de-a o sansa daca am contat si n-a mai spus nimic, nici macar la sms n-a mai raspuns. Si eu as vrea sa fie altfel el, da timpul imi va arata ce si cum. Multumesc din nou, esti o draguta! :*

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru mymistery):

Oricand!kiss
Ai dreptate, cel mai bine este sa lasi timpul sa decida, sa dezgroape raspunsul.
Insa cred ca ar trebui sa incerci sa ii fi alaturi...la inceput doar ca prieteni, asa poate ca el va afla raspunsul la cateva intrebari pe care le are, dar si tu si sa intelegi care iti va fi drumul.happy

| mymistery explică (pentru SingleStarOnTheSky):

Draga cum ai vrea sa-i fiu alaturi si ca amica sau prietena cand noi nu mai comunicam deloc? El nu mi-a mai raspuns la sms-uri nici macar la cele de sarbatori, nu mi-a spus nici "La multi ani" de ziua mea, la telefon nici nu mai spun. Intrebarile pe care si le pune n-au legatura cu mine, ci cu el.

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru mymistery):

Stiu ca nu au legatura cu tine.
Incerc sa gasesc cat mai multe posibilitati de a rezolva problema, dar tot cred ca ar trebui sa iti vezi de viata ta. Daca i-ar fi pasat putin de tine sigur ti-ar fi dat un mesaj de sarbatori sau sa te contacteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey. dupa parerea mea e clar ca totul se reduce foarte mult la tine insuti. chiar daca nu vrei sa te uiti la asta,"relatia" ta cu tipul asta are mai mult legatura cu tine insuti decat cu el. vezi ce trebuie sa schimbi la tine ca am impresia ca nu prea ai constiinta unui om matur.tu chiar ai o parere proasta despre tine? nu te agata in tot felul de ganduri despre el doar ca sa scapi de tine.esti de acord cu faptul ca e anormal sa stai asa multe luni dupa un tip,putea sa fie el si fat-frumos(mai ales in conditiile in care ai fost cu el doar o luna jumate).in plus, e clar ca nu a fost sincer cu tine si ca e un vanitos daca te-a lasat intr-o asemenea situatie. Nu fa greseala sa crezi ca el nu stie exact ce se intampla cu tine. e un neterminat tipul asta.un om adevarat stie sa mentina relatii sincere, mai ales cand e vb de relatii ed dragoste.sunt multe tipe si multi tipi ca asta care speculeaza faptul ca nu ai experienta.trebuie doar sa scoti capul din cutie si sa-l vezi la adevarata lui valoare. E clar ca trebuie sa te schimbi si pe tine insuti,si desi asta iti pare imposibil de realizat,crede-ma, e perfect posibil si o sa te schimbe viata oricum, singura intrebare e cand.probabil problema ta e frica(desi nu vezi asta si probabil nu iti recunosti asta). Asa ca, renunta la ati fi frica de moarte si de orice altceva.Ingrijeste-te! Sa fi frumoasa inseamna doar sa arati cat de bine poti si sigur ai niste cunostinte cu care ai putea sa iesi sa cunosti oameni noi ( si ai iesii cu ei daca nu ti-ar fi frica).Eu cred ca poti sa gasesti tipi cu care sa ai niste povesti de dragoste adevarate, nu doar abureala de la papagalul asta. Tot ce e mai sus e parerea mea.Probabil e un punct de vedere gresit si am scris numai tampenii. whatever happy

| mymistery explică (pentru anonim_4396):

Vrei te rog sa trimiti un mesaj in privat? Eu una fiind junior nu pot face asta, decat sa-ti raspund tie. As putea sa-ti dau mai multe detalii ca sa intelegi mai bine situatia. Numai bine! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru mymistery):

Done

| Aurelian0709 a răspuns:

Părerea mea este sa nu îl mai cauți, mai ales ca ai auzit ca acum este cu una care o tine pentru favoruri sexuale. Eu mas gândi dacă nu a stat și cu tine pentru sex.

| mymistery explică (pentru Aurelian0709):

In cazul nostru a fost vorba si de sentimente. El insa are si unele probleme cu el, e interiorizat si foarte greu isi deschide sufletul fata de cineva si probabil ii este mai usor doar sa-si gaseasca o partenera doar pentru sex. Ce nu inteleg eu e de ce face asta si apoi dupa ce da cu piciorul la sansa unei relatii frumoase cum a fost in cazul nostru se plange ca e singur, ca nu-si gaseste pe cineva si inca multe alte intrebari.

| Maddutza96 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau i-as spune Pa si pusi, asta e doar parerea mea, tu faci ce vrei big grin

| comewithme a răspuns:

In nici un caz. iti vezi de viata ta ))

| RedRoseLavinia a răspuns:

Daca as fi in locul tau nu as mai sta sa sper la reluarea unei relatii cu omul care m-a tratat ca pe un obiect, ci as cauta sa-mi cladesc o relatie cu cineva care merita. Succes! happy

| mymistery explică (pentru RedRoseLavinia):

Este primul de care m-am indragostit cu adevarat din acest motiv mi-ar place sa reluam si in plus si el mi-a spus cat de bine comunicam, ne intelegem si ca-si doreste o femeie ca mine. happy Mi-ar place sa gasesc un barbat cu care sa cladesc o relatie, dar vezi tu mai sunt si alte "probleme": n-am unde sa cunosc pe cineva, nu prea ies decat foarte rar cu o prietena in oras si asta insemnand la o cafea sau rar la teatru, restul sunt maritate si cu copii mici, la servici suntem un colectiv in mare feminin dar colegele sunt cu mult mai in varsta unele pot sa-mi fie mama si in rest chiar n-am unde sa intru in contact cu cineva. Varianta de a cunoaste barbati pe net pica pentru ca am vazut si peste ce poti sa dai si am ramas surprinsa in mod neplacut... Daca vii tu cu alta solutie ti-as fi recunoscatoare! happy