| ionutzking a întrebat:

Cititi si ajutati-ma va rog happy

Deci vreau sa ma ajutati ca in acest caz is praf
Vreau sa ma apuc de sala dar ma retine ceva... Ce? Gelozia.
Viata mea.Am locuit 15 ani la oras si anul trecut m-am mutat la tara.Foarte suparat si dezamagit ca imi va fi dor de prieteni si ca nu am sa gasesc o fata pe care sa o iubesc.
Acum m-am obisnuit am uitat complet de prieteni de la oras si am ajuns sa ma indragostesc mai tare decat m-am indragostit vreo data.Am prieteni de 2 ori mai de treaba.Am 7-8 luni cu actuala iubita. Nu mi-am imaginat ca am sa iubesc asa tare. Ma iubeste asa tare incat a acceptat sa isi inceapa viata sexuala cu mine. Acum nu stiu mereu o sun, o caut si incerc sa iau legatura cu ea. Is ffff gelos de cand sunt. Daca m-as inscrie la sala ar trebui sa plec seara acasa si eu fac naveta ca invatam in oras... dar in autobuz e fostul ei iubit. Si nu stiu nu ma simt eu bine desi am incredere in ea si mi-a dovedit ca nu m-ar insela. Mereu vreau sa plec si sa vin cu ea ori unde s-ar duce sunt ff gelos. ce pot face crying?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ionut, iti pot spune ceva din viata: daca nu te controlezi si nu renunti repede si complet la gelozie, viata ta va fi tare grea.
Gelozia e boala grea, nu are leac daca o lasi sa creasca. Starpeste-o de la radacina, impune-ti cu toata forta sa nu gandesti asa, gandeste-te cum ar fi daca partenera ta ar avea aceleasi ganduri legate de tine.
Esti tanar, iti iubesti partenera, ai un suflte curat. Nu lasa gelozia sa te murdareasca, sa va macine relatia, sa te trabsforme pe tine in rob si pe iubita ta in victima. La o adica, du-te la un psiholog. Am mare respect pentru psihologii buni. Ei pot sa ne ajute in momente dificile si tu treci printr-unul.

10 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Nu vei putea fi intotdeauna cu persoana pe care o iubesti. Va trebuie sa decizi sa ai incredere.

| r8driver a răspuns:

Daca nu esti gelos, anseamna k nu iubesti...
Si daca tu spui k ea te iubeste...si spui k ai ancredere an ea de ce te mai plangi.

ca s-a fii sigur ancearca si urmaresteo doua trei zile si atunci sti daca te minte sau nu.
Daca nu ai timp tu, pune pe altcinevga...foaete simplu.

Succes.

| roxana_9288 a răspuns:

Ionut, daca aveti7-8 luni impreuna va cunoateti cat de cat. Va iubiti si aveti incredere unul in altul. Celalalt e fostul, tu esti actualul si asta conteaza.
Daca faci sala vei arata si mai bine si uitandu-se la patratelele tale nu ii va mai trebui chiar nimic, glumesc si nu in chestia asta.
Trebuie sa ai incredere in tine si mai ales in ea. E bine sa fi gelos dar cu limita. Daca i pana acolo, vorbeste cu ea si spune-i ce te supara. Poate ea va rade de faza cu fostulhappy
you never know...
succeshappy

| ionutzking explică:

Am mai avut o data probleme din cauza geloziei.
Mai ales ca parintii mei au ambi probleme cu inima.
La gelozie ma ia cu inima si nu mai pot...si nu e prima data...

| claudiu89 a răspuns:

Eu zic sa ai incredere totala in prietena ta pana la proba contrarie, adica ce vrei de fapt? vrei sa te convingi ca te inseala, sau ce?

adica, daca nu iti este loiala, ce ai face? ai bate-o? te-ar iubi mai mult?

Daca te dezamageste ii cazul sa-ti gasesti alta...asta-i viata. cu parere de rau.

| sy46 a răspuns:

Sa inveti sa-ti controlezi gelozia... Ce altceva? Si restul sentimentelor. Atata timp cat o fata tine intr-adevar la tine, n-ai de ce sa-ti faci astfel de griji.Intelege ca si pe ea ar deranja-o sa o suni din 5 in 5 minute.Si din moment ce s-au despartit, au facut-o spre binele amandurora, ea nu-l mai vrea pe el, nu te mai gandi la trecut pentru ca tot ce conteaza si pentru ea ii prezentu'

| alexandra_3253 a răspuns:

Nu mai fi atat de gelos k nu e bine ai sa vezi la un moment dat k gelozia e o prostie. daca ti-a dovedit k te iubeste dc iti mai faci griji? ...aci ce crezi ca e mai bine pentru tine... dar daca tu vrei sa te duci la sala fa-o... fa ce e mai bine pentru amandoi... vb amandoi sh hotarati-va...sa ma anunti ce ai facut, ok? pwpyky

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei asta-i acum, poti sa-l intalnesti oriunde, du-te la sala, ai nevoie este spre binele tau, viata voastra merge mai departe, n-ai ce sa-i reprosezi, este normal sa fii gelos pentru ca o iubesti, dar nu trece la extreme, potoleste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai lasam prostiile astea tineresti precum gelozia.Iti dau locul meu din oras pentru locul tau de la tara. Vrei?

| giovani a răspuns:

Bai ionut trebuie sa mai lasi gelozie pentru ca nu-i bine din cauza asta poti so pierzi pe ea e foarte pacat