| sopranaCadaverica a întrebat:

Considerati ca o relatie de amicitie platonica intre o tanara si un tip mai matur poate fi salvata daca intre ei exista deja o foarte apasatoare tensiune sexuala?

Ea simte la fel, desi este obiectiva, cerebrala, se poate controla. Cu toate astea, el pare sa aiba deficit de atentie desi isi doreste sa discute serios, dar consider ca nu prea se poate concentra. Ii vine foarte greu.
Eu nu vreau sa intretin relatii sexuale cu el. Dar as dori sa salvez amicitia, pentru ca e un tip deschis la minte cu care pot vorbi multe lucruri.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Practic tu il vrei in lista ta de prieteni iar el e atras sexual de tine, de ce nu-i spui ca tu vrei doar sa vorbiti atat, nu exista relati platonice intre barbati si femei, poate intre fetite masculine si femei da

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Da, eu i-am spus deja asta. Dar a fost indescriptibila reactia lui din pacate.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Stii cum e? mai bine adevarul chiar daca doare,decat minciuna,parerea mea,trebuie sa intelegi ca suntem fiinte sexuale si ca vrem sex,si eu vreau sex de la toate fetele care ma atrag,nu ca sunt obsedat sexual si ca asa e programat omul, reproducerea este vitala unei speci,faza e ca suntem fiinte rationale,avem abilitatea de a spune NU,dar,asta creaza frustrare,complexe,nervozitate, se creaza o tensiune sexuala, voi puteti avea relati fara sa simti nevoi sexuale, dar, noi nu, repet asta duce doar la frustrare

| mihai69 a răspuns:

Ce vrei să salvezi, de fapt?!? e doar o iluzie, nu e prietenie reală, ci un scenariu jucat de un animal de pradă foarte răbdător.
Plus că nu există sex ȘI prietenie între un bărbat și o fată. E ORI una, ORI alta.

| Andreeush a răspuns:

Atunci de ce îți complici viața?
Asta nu poate fi numită relație de amiciție dacă tu zici că este o "apăsătoare tensiune sexuală" între voi.
Fii serioasă, dacă el e un tip mai matur cum zici tu, fii convinsă că știe ce vrea însă tu încă nu îți dai seama de unele lucruri.

| Plato a răspuns:

Nu vrei, n-o faci, e atat de simplu.
Tanara de la matur trebuie sa primeasca doar sfaturi, nu altceva. Nu exista iubire (amor) intre tanar si matur, e dezgustator din partea ambilor.

| Atlas33 a răspuns:

Depinde acum si de aceasta diferenta de varsta, tanara-matur..nu cred ca el are 60 si tu 20 de ani.Ori daca nu se intampla asa,nu cred ca poate fi vorba decat despre atractie sexuala intre doi oameni ce se plac di punct de vedere estetic,moral si spiritual. Nu vad unde ar fi greseala daca ai da frau liber instictelor primare, si nici o tragedie nu vad sa te lasi coplesita de aceasta tensiune sexuala, pe care o puteti consuma impreuna avand in vedere aceast feeling ce va ajuta sa gravitati unul in jurul celuilalt.Ori cat de tare te vei opune, stii bine ca exista si IN TINE, aceasta dorinta de a te dori in continuare.Va puteti rezuma la o simpla legatura platonica mentala doar, dar nu veti face altceva decat sa va chinuiti sufletele, atata timp cat dorinta si atractia sexuala este reciproca. Dragostea nu are varsta si, tu nu incerca sa te opui cursului firesc al naturii, al iubirii.ti-ai calca pe inima si candva, iti va parea rau.Se intampla adeseori sa spunem DA, atunci cand inima nu este de acord cu ratiunea, sau sa o suprimam, atunci cand tanjeste dupa un dram de fericire.

| bbobo22 a răspuns:

Inteleg ca si tu esti atrasa de el sexual... Daca dorinta este reciproca atunci ce te retine? In acest mod vei ajunge sa te apropii de el si mai mult si sa-l cunosti mult mai bine.

| DevilRock a răspuns:

El vrea sex, acum depinde de tine daca accepti.