| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa i spun mamei mele ca am un iubit? Daca da, cum sa i spun? (am aproape 15 ani) rolling eyes Nu e nu stiu cat de stricta, dar nici nu ma lasa de capul meu happy e o femeie ok mama, dar totusi mi-e rusine sa i zic. nu neaparat rusine, mai mult teama. Multumesc

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E ormal sa-ti fie foarte rusine, fiindca este rusinos ca la varsta ta sa ai iubit. Spune-i ceva de genul: mama, mi-e foarte rusine, dar am un anturaj gresit si uite ce fac. Mama te va iubi si te va accepta in continuare si te va ajuta.

| 7639781254 a răspuns (pentru Brigaela):

N-a zis ca are un anturaj gresit. Si nu cred ca face o crima daca are un iubit la 15 ani, atata timp cat nu face sex cu el. Un iubit la 15 ani nu inseamna distrugerea copilariei daca fata e serioasa si stie exact unde sa se limiteze.

| Brigaela a răspuns (pentru 7639781254):

Iubit are o semnificatie, inseamna ca este o legatura serioasa, construita, veche, in care exista anumite intimitati. Nu e un prieten cu care sa iesi in parc ziua si care sa-ti aduca o floare.
La 15 ani, daca ar avea un anturaj bun, ar fi extrem de rusinata sa aiba relatii, deci daca se rusineaza doar de mama, inseamna ca anturajul o incurajeaza sau cel putin nu o corijeaza. Nu e un anturaj bun. Prietenii adevarati te ajuta sa iei decizii bune si un iubit la 15 ani nu e o decizie buna.
Deja observi ca aceasta relatie ii strica bucuriile copilariei, o pune intr-o situatie in care se rusineaza de parinti, ba chiar le ascunde ceva, ceea ce este foarte grav. Gandeste-te prin ce trece un copil care sta la masa cu parintii lui, mananca din mancarea lor stiind ca le ascunde ceva foarte foarte important. Isi distruge inocenta si copilaria.

| 7639781254 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu stiu exact cum reusesti, dar faci totul sa para prea dramatic. Poate sa le spune parintilor si sa suporte consecintele (daca vor exista) sau pur si simplu sa nu le spuna. A avea un iubit la 15 ani nu e acelasi lucru ca a avea un iubit la 25 de ani, de acord. Totusi, nu cred ca isi distruge inocenta si copilaria daca se tine de mana si se saruta cu un baiat in parc. Toata lumea se indragosteste la 15-16 ani. Si tu te-ai indragostit, dar nu iti amintesti. happy

| Brigaela a răspuns (pentru 7639781254):

Eu imi amintesc perfect prima iubire. Am avut un prieten de la 17 la 21 de ani, dar nu a fost iubit si nu l-am numit niciodata asa, desi am avut sentimente puternice pentru el, dar genul de sentimente adolescentine, inflacarate, dar destul de putin profunde. Nu pot sa zic ca a fost o iubire adevarata, ci doar o indragosteala chiar mi-a trecut destul de repede si pentru care, din pacate, nu am simtit nevoia sa sacrific nimic.

| 7639781254 a răspuns (pentru Brigaela):

Exact despre asta vorbesc si eu: "indragosteala". Poti sa fii sigura ca nu e nimic serios la 15 ani...la ei e vorba despre sentimente reale, dar nu profunde.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Daaa...ar trebui inchisa in casa si pusa sa citeasca 5 carti pe zi pentru a-si spala pacatele. Groaznic ce a putut face! Ar trebui sa se faca o lege sa bage la puscarie adolescentii care se indragostesc! Groaznic ce pot face copii astia, groaznic!

| Doηηa a răspuns:

Sfatul meu este sa nu-i spui, esti prea mica si nu o sa inteleaga, crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Fa-ti curaj si spune-i.
Totusi esti putin cam micuta pentru un iubit de la aceasta varsta, nu crezi?
De ce nu mai copilaresti putin macar pana la 18 ani?
Ai tot timpul din lume sa ai si iubit.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai iubit de la 14 ani si mamei tale i-ai ascuns chestia asta, te pomenesti ca v-ati dat si la sexuiala. Sa sti de la mine ca mama ta ar trebuie sa-ti fie cea mai buna prietena si confidenta, trebuia sa-i spui de mult timp asta dar nici acum nu este prea tarziu

| Abracadabraash a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am facut nimic deplasat, (gen sex ) stai linistit!

| anonim_4396 explică (pentru Abracadabraash):

Felicitari kiss sper ca ai inteles si restul raspunsului meu, asa... ca de la Mos Martin laughing

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Eu, in locul mamei tale, te-as trimite la colt daca as afla.

| Fulbaster a răspuns:

Parintii te vor iubi orice ai face, deci mai bine le-ai spune cat mai repede, ca sa nu afle de altundeva.

| NickName01 a răspuns:

Da, expreienta ei de viata te va salva din multe drame ale compromisurilor pe care tu din nestiinta ai risca sa le faci...

| NickName01 a răspuns:

Cu alte cuvinte, bineinteles, ea iti va da de inteles ceva de genul... happy

Sunt mai mult tentati sa insele cei care deja au primit de la "iubitele" lor dovada dezonorarii!

Dacă ele i-au dovedit că nu au coloană vertebrala şi s-au supus poftelor lor, ei au toate motivele din lume să caute altceva, mai demn, mai puternic! Un barbat are nevoie langa el de o femeie puternică, nu de o cârpă...

Moral ar fi să nu lase în urmă o victimă, dar pe un om care nu ţine cont de sufletul lui sau de Dumnezeu cine îl va împiedica să facă asta?

Din păcate, iniţierea "curviei" şi abandonarea "victimei"este de cele mai multe ori DIRECŢIA spre care se îndreaptă relaţiile în care nu s-a respectat moralitatea până la căsătorie…

Şi chiar dacă vă cunoaşteţi de 1 an de 3 sau 5 ani, respectarea demnităţii este la fel de necesară. Cunosc prea multe cazuri de tineri care au stat 5 ani, 7 ani împreună iar apoi s-au despărţit cu mare seninătate din partea unuia şi mare surpriză şi traumă din partea "celuilalt" (fata, în majoritatea cazurilor).

DE FAPT, după ceea ce am scrim mai sus, chiar "desfrânarea" duce la colapsul despărţirii, la pierderea "atuurilor", la stingerea aurei de demnitate, onoare, şi MOTIV SPECIAL de respect (necunoscut de cei care nu vor să recunoască că doar ONOAREA poate primi respect. Doar ea…)

| Abracadabraash a răspuns (pentru NickName01):

Multumesc e sfaturi happy Ma vor ajuta, pe viitor

| Ąℓзאą a răspuns:

Iubita esti in aceeasi situatie ca mine si mie mi-e la fel dar pana la urma i-am spus cu toate astea la cunoscut a fost de acord cu el dar el ai tot zicea sa ies cu el la un suc si ea zicea ca nu ma lasa sa ma duc...