| RAY a întrebat:

Credeti ca persoanele urate care formeaza un cuplu nu simt aceeasi iubire ca un cuplu format din doua persoane frumoase?

23 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Un cuplu urat e format din 2 oameni care sunt constienti ca altceva mai bun nu vor gasi si se complac in relatie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de standardele lor.
Eu am putut sa vad frumusetea si acolo unde nu era, din cauza sentimentelor. Daca ei fac treaba asta, se vor iubi misto.
Daca s-au luat din frustrare/frica de singuratate, atunci va fi o relatie de toata jena, in care vor pierde ambii.

| Drimmero a răspuns:

Pai relatia nu se bazeaza doar pe aspect fizic, adica sentimentele sunt mai deep decat atractia fizica, deci da

| Mosotti a răspuns:

Normal ca nu simt! Nici unu nu iubeste pe celalalt, in cuplul cu frumosi se iubesc reciproc. Ma refer la iubirea aia din atractie, nu la cea matura de mai tarziu cand fizicul nu conteaza.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Desi pers urate nu se iubesc unu pe altul?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu! Fara atractie nu exista iubire din aia la care te referi tu. Se cupleaza din compromis, ca nu au altceva de ales, vor familie, puradei si aia e. Ca se pot intelege foarte bine, este adevarat, si sa mearga relatie f bine, sa fie o prietenie buna cu respect, comunicare, comportament uman, dar nu e iubirea aia de care zici tu.

| RKBlue a răspuns:

Sunt multe persoane "frumoase" impreuna cu persoane "urate".
(defineste urat)
Sunt si mai multi oameni "normali"(average) impreuna cu oameni normali.
Sunt si oameni "urati" impreuna cu oameni "urati".
Pun in ghilimele, caci la cate am vazut nu cred ca exista oameni urati sau frumosi.
Unii sunt urati pentru unii si frumosi pentru altii.Si invers.
Depinde de standarde, de societatea in care creste, de preferinte, etc.
Dar, am vazut destule cupluri(din pacate nu destul-destule) care s-au format datorita personalitatii, rezista de mult timp si multi ar considera ca unul dintre ei e urat si celalalt frumos.
Personalitatea, norocul, increderea, alte 100 de milioane de lucruri te fac atractiv sau nu.
Fizicul te face, dar si personalitatea.
Si din ce am vazut, cand e iubire, e iubire.
Nu conteaza ca sunt "urati" sau "frumosi". Cand te intelegi bine cu persoana cu care te intalnesti, aspectul nu mai e atat de important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde:daca se inteleg bine si au interese comune este posibil sa se si indragosteasca in timp! Dar daca s-au luat pentru simplul fapt se gandeau amandoi in felul urmator:"Mai, oricum sunt urat deci altcineva nu ma va mai lua", atunci e posibil sa nu simta iubire deloc! Oricum n-ai sa vezi asemenea cupluri prea des pentru ca toate fetele vor barbati frumosi, si culmea ii si obtin. Efectiv am fost in clasa cu o tiganca si dupa ce a inceput liceul am vazut-o cu un tip super-frumos si bine-facut! Din pacate nu am observat inversul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred că ai dreptate.
Cuplurile urate vorbesc cu "treci fa incoa ff tuti morți mati", iar persoanele frumoase vorbesc normal cu iubi bubu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu am afirmat nimic

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehe nu e chiar asa, alinturiile iubu bubu pot ascunde niste mizerii demne de un penitenciar. cand un cuplu vrea sa fie fals in fata lumii vorbeste cu cele mai siropoase alinturi

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

De indata ce persoanele respective, fie ele urate sau frumoase formeaza un cuplu, tot iubire este, nu vad nicio diferenta, se accepta asa cum sunt si se bucura de viata impreuna.Toti au dreptul la iubire si persoanele urate si cele frumoase, si se iubesc in egala masura, toti iubim la fel pentru ca vine din suflet.Multa sanatate!

| Mosotti a răspuns (pentru GiorgianaGiorgi):

E pe dracu iubire, e compromis ca n-au incotro. Aaa, ca e respect da, asta e adevarat, aia e iubirea matura, dar nu la asta se refera initiatorul. Se refera la iubirea aia venita din atractia fizica aia de inceput cand moare dupa tine celalalt. Ca si orbii se inteleg si nu inseamna ca a fost atractie, ca nu se vad.
Si aia urati cand vad pe cineva frumos sa vezi cum se uita si chiar se indragostesc de acela la o adica. Si dupa aia auzi "nuuu ma int fizicu domne", pe nimeni nu intereseaza chestii pe care el nu le are, e amageala. Real il intereseaza.

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Mosotti):

Am mai spus-o si inainte si ma repet fizicul te atrage prima data la o persoana si mai tarziu te atrage caracterul, sufletul etc dar totusi nu sunt de acord in totalitate cu tine si anume ce te face sa crezi ca este neaparat compromis? Nu toate cuplurile urate gandesc asa, si pana la urma urmei si cuplul in care sunt 2 persoane frumoase tot se holbeaza la alte persoane care sunt la fel de frumoase daca tot vorbim acum de atractie fizica, toti ne holbam desi unii poate nu recunosc. Iubirea matura apare in timp la fiecare cuplu, si la cei frumosi si la cei urati, eu nu vad nicio diferenta si imi mentin parerea mea personala fara nicio suparare, fiecare crede cum considera el de cuviinta.Sanatate!

| Mosotti a răspuns (pentru GiorgianaGiorgi):

Corect, dar daca prima data nu te atrage deloc fizicu, gata, nu se mai ajunge la celelalte! Celalalt ori te pastreaza ca amic, ori te ignora, ori te foloseste.
Ca la tinerete asa este, daca nu ne atrage deloc cineva, nu mai vrei sa te cuplezi cu el sau ea. Si asta se probeaza oricand.

Nu mai vrea sa afle ce caracter ai, ce ai in cap si altele.
Am zis, nu vb de iubire matura care apare mai in colo, dar ramane tot dupa ce te-ai cuplat la inceput pe atractie. Bine daca vrei sa te cuplezi cu un om aratos.

Si aia frumosi se uita colo si colo dar macar se plac reciproc si e altceva. Ceilalti? Nu se atrag. Stau asa mai mult ca o prietenie, si nu is fericiti si multumiti, ca pana se ajunge mai in colo sa nu mai cont fizicu, dureaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi da, dar atracția nu apare așa din senin. Că nu te îndrăgostești de fiecare persoana frumoasa pe care o vezi, se declanșează când acea persoana are un sex-appeal. Știe să seducă bine sa fie feminina/masculin de de face sa inebunesti după ea el. Nu tine de fizic, tine mai mult de caracter. Că așa poate fi unul sau una top model dar nimic interesant sa aiba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate! De multe ori cand am avut ocazia sa fac cunostinta cu fete,si intalneam una mai urata nu pot spune ca fusesem innebunit dupa ea! Dar daca am continuat sa discut cu ea si am vazut ca am lucruri in comun cu ea as fi fost dispus sa intru in relatie cu ea! Acuma daca nu au fost circumstante favorabile asta ar fi alta treaba! Asa ca da, contrar a ceea ce am mai sustinut in raspunsurile mele, ar putea fi iubire intre oameni urati, dar cum ai spus tu, ia mai mult timp! Nu stiu, poate o voi incerca sa gasesc ceva de gen la un moment dat daca voi simti nevoia!

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Mosotti):

Sincera sa fiu este nasol pentru orice cuplu frumos, urat deja nici nu mai conteaza sa accepte o relatie din compromis, mi se pare cel mai trist lucru, mai bine singur decat o relatie bazata pe compromis.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, se declanseaza daca e figura care e in mintea ta ca ideal sau aproape de el, atunci bum, ca din 10 fete misto poate sa-ti placa una sau doua.

Tine de fizic, nu top model ca aia n-are treaba, e frumos ce-mi place mie, stii cum se zice, dar de la fizic porneste, si apoi daca ala e ok conteaza mult si caracterul, inteligenta, comportamentul, nu poti face ceva serios doar cu un frumos sau frumoasa daca nu are si din celelalte, asta clar.
Dar eliminatoriu e fizicul, dar nu insa si suficient! Insa pentru distractie ajunge oricum si doar fizicul la o adica zic.

De ex daca arati bine si faci o gluma, esti asa deschis si te porti frumos apreciaza, rade.
Daca nu arati si nu o atragi mai deloc zice "a incercat si prostu ala sa ma ia cu niste dume de prosti, nu are nimic in capul ala, credea ca daca-mi vine imbracat nu stiu cum ma impresioneaza, ce zic, ce penibil era, facea pe domnu, se purta asa atent, imi venea sa mor de ras".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ia mai mult, timp, nu va fi deloc. E una cand iti place asa si asa, si alta deloc, eu ma refer la deloc. Plus ca femeia si daca e medie e ok, barbatu daca nu e de nota mare, nu e ok, deci comparatia ta nu e prea okey.
Fetele daca nu atragi deloc, nu mai stau de vb cu tine! Tu ai stat cu aia ca totusi putin iti placea, dar nu deloc. Nu le mai int ce ai prin cap si restul, poate asa ca amic da, dar nimic mai m ult.

Nu se mai ajunge la iubirea aia matura de mai tarziu, ca nu mai incepe relatia cu tine sau cu altul la fel.
Aia matura vine sau nu vine dar daca relatia s-a format la inceput! Nici o femeie misto sau medie cel putin, nu o sa zica ca nu conteaza fizicul, nu va sta cu unul care nu o atrage chiar daca nu recunoaste, vei observa asta, sau sta doar sa-l foloseasca.

Doar aia cam total neatractivi zic ca nu cont fizicul, ca nu-l au ei, si spera sa fie apreciati pentru ce au, doar ca chiar ei nu-s atrasi de oameni ca ei, culmea, deci conteaza fizicul.
Ori batranii zic asa, deci toti care nu mai au frumusetea.

Deci daca vrei sa fi simpatizat, dorit, placut, iubit, fara fizic nu exista. Ca aia e cea mai minunata senzatie sa te simti cum am zis, ala e farmecul, aia incarca bateriile psihice. La aia se refera RAY. Fara aia e o relatie goala in prima parte a vietii. Adica lipseste cea mai placuta parte din relatie, ca, cum ar lipsi zaharul sau alt indulcitor dintr-o prajitura si nu e dulce deloc, degreaba pui cacao, frisca si altele.

Cand te duci la o intalnire nu te gandesti vai ce mate sa stiu, ce poezii sa zic, te uiti cum arati!

| Mosotti a răspuns (pentru GiorgianaGiorgi):

Asta e corect! Ca si doi frumosi pot sa nu se placa. ca daca fata nu e genul meu la figura, nu ma atrage chiar daca e de nota 9, dar asta este alt subiect. Nu am zis ca doi frumosi automat se plac.
Din 5 frumosi, poate te atrage unul sau doi, figurile.
Nu e buna relatie de compromis in absolut orice caz.

Aici era vb de doi frumosi care se plac, vs doi total neatractivi (nu poti zice urati, ca, ca oameni pot arata foarte okey) care s-ar cupla.
Dar nu a specificat RAY asta.

Important este sa fi de nota mare, ca te va place alt frumos sau frumoasa, nu e nici o problema, chiar daca 5-10 frumosi nu te plac ca nu e genul lor figura ta. Dar daca e de nota 2, adios muciacios, nu te vei bucura de sentimentul ala ca esti placut, dorit, stii tu cred.

| Valentina8 a răspuns:

Ce inseamna pentru tine persoane urate? Nu exista persoane urate caci atunci cand te indragostesti de cineva te indragostesti de sufletul acelei persoane, de caracterul acesteia, de tot ce tine de ea/el. Doua persoane ce se iubesc se vor vedea ca cele mai frumoase persoane din lume. Nu exista persoana mai frumoasa decat aceea pe care o iubesti.
Iti dau un exemplu, eu sunt fata tu esti baiat suntem foarte frumosi ca aspect, trec 5ani ne iubim cu adevarat, suferi un accident ti se distruge fata, corpul ajungi in scaune cu rotile eu ce fac? Continui sa fiu cu tine caci te iubesc si voi continua sa te vad ca cel mai frumos barbat din lume. Tine minte, nu existe persoane urate, exista caractere urate, comportament urat, priviri urate, obiecte urate insa persoane... NU EXISTA PERSOANE URATE

| SLS92 a răspuns:

Cred ca se simt mult mai implinite cand vine vorba de f u t u t