| ForWhat a întrebat:

Credeti ca poate exista prietenie intre un baiat si o fata fara a exista atractie din partea lor? Adica pur si simplu sa fie prieteni foarte buni dar sa ramana la aceasta relatie de amicitie.

16 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu. Unul dintre cei doi o sa ajunga sa simta ceva mai mult pentru celalat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca da.Marea majoritate a prieteniilor sunt de acest tip, adica raman prietenii pe viata fara a se transforma in alt tip de relatie.

| LoveSleep a răspuns:

Nu, mai devreme sau mai târziu unul dintre ei o să se îndrăgostească. Tot ce poți să speri, e să nu fii tu ăla.

| Mirke a răspuns:

Exista doar din partea fetelor prietenie simpla, dar baietii o vor vedea oricand ca o potentiala partnera, ca asa e el construit, in continua cautare de sex, cu cat mai multe prietene cu atat mai multe sanse! nu?

| MrNob0dy a răspuns:

nu cred in prietenia unui baiat si a unei fete unul din cei doi tot timpul va ceda si va vrea mai mult (parerea mea )

| ForWhat explică:

Nu cred ca este vorba de sex si de pretendente. Da si eu cred in astfel de prietenie.

| ForWhat explică:

De ce credeti ca unul din ei s-ar putea indragosti?

| wEeEk1d a răspuns (pentru ForWhat):

Daca este o prietena foarte apropiata, este normal sa fie si atunci cand tu ai mai mare nevoie de un sprijin cand esti suparat/necajit si fara sa vrei incepi sa ai anumite sentimente mai mult sau mai putin intense fata de ea si cu timpul de ce nu si indragostit?

| ForWhat explică (pentru wEeEk1d):

Probabil. Acum depinde de la persoana la persoana happy

| Mirke a răspuns (pentru ForWhat):

Hai poate nu dorinta sexuala, dar vor intervenii dependente, si de multe ori din exterior vor fi vazuti ca un cuplu! pana la urma si in cuplu sunt prieteni nu? dar oricand se pot intensifica sentimentele, oricare ar fi,

| ForWhat explică (pentru Mirke):

Da aici ai dreptate. Din exterior se poate vedea asta.

| Mirke a răspuns (pentru wEeEk1d):

Asa este, chiar daca ea nu e atrasa sexual de el, ceea ce la el poate fi provocat oricand printr-o miscare sau o atingere mai sensuala, chiar neintentionata, Ea se poate atasa emotional de el, si stim ce se intampla cand o femeie ii plange unui barbat pe umar, daca se ajunge la asta se da peste cap prietenia lor oricat de apropiata e, unul tot va prinde radacini, suntem fiinte sociale cautam parteneri, ne atasam tanjim dupa afectiune oriunde o intalnim o vrem!

| ForWhat explică (pentru Mirke):

Uite. Eu am un prieten foarte bun. Si am in acelasi timp si o relatie stabila. Cu acel prieten ma cunosc de 5 ani de zile. Am auzit aceasta intrebare despre relatiile de prietenie si m-am gandit automat la el. Sunt foarte plangacioasa si uneori cand am certuri cu partenerul meu ii plang celui mai bun prieten pe umar. Dar in decursul a 5 ani nu a existat niciodata atractie intre noi doi. Nici din partea mea nici din partea lui si este evident asta deoarece daca exista ceva unul din noi doi (la cat de apropiati suntem) ar fi spus ceva.

| ForWhat explică:

Cred ca inseamna mult un prieten. Mai ales o altfel de prezenta masculina fata de care sa nu simti anumite retineri. Nu spun ca nu te poti destainui si iubitului dar parca e altfel sunt alte chestii pe care sa le vorbesti cu un amic si altfel tratezi lucrurile.

| watashiwa a răspuns:

Desigur. Sunt milioane de astfel de prietenii. Chiar eu am un prieten foarte bun si nu exista niciun fel de atractie intre noi. Ne comportam ca cei mai normali prieteni. Mereu ne sfatuim, vorbim despre muzica, filme si tot ce avem in comun. Chiar sunt diferite persoane pe care le simpatizam si nu ascundem acest lucru.