| angelikaa a întrebat:

Cum poti inceta sa iubesti o persoana dupa o relatie de lunga durata, daca o vezi zi de zi? Sunt de-a dreptul disperata. Dau fundita pentru cel mai folositor raspuns.

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Sa stii ca si eu am trecut prin situatia asta. Fostul meu imi este coleg de facultate. Si dupa ce ca m-a inselat, m-a parasit si intr-un moment f greu din viata oricarui om ( un deces in familie).
Cu toate astea, vrand nevrand, fiind colegi de grupa, il vedeam 6-7 ore pe zi. De multe ori trebuia sa lucrez in aceiasi echipa cu el la, laboratoare. Ce sa-ti zic...deloc usor.

Incet, incet, sentimentele au palit. Am inceput sa ma vad cu alte persoane, care desi nu imi prea placeau, ma faceau sa-mi iau gandul de la el.
Am mai avut scapari si anume, ne-am mai culcat de cateva ori... dar fara a ne reincepe relatia. El la un moment dat a dat ceva semne ca ar vrea sa reluam, incepea sa-si petreaca f mult timp cu mine din nou, dar eu i-am "taiat`o scurt".

Cu timpul l-am uitat. Am inceput sa-i vad defectele, in timpu orelor il studiam atent si ma gandeam la toate cate mi-a facut si ma scarbeam brusc.
Am avut momente cand ne certam din nimic. iar colegii vrand-nevrand participau la certuri nascute din nimic...doar noi stiam de ce.Eu ii purtam o oarecare ura.

Acum insa, mai am ceva resentimente - trebuie sa recunosc. Si in urma cu cateva luni am avut o scapare si m-am culcat cu el. Acum o luna l-am sarutat pentru ultima data.
Mai iesim impreuna la un ceai, o cafea, cand iesim prin club cu colegii automat vine si el. Mai dansam impreuna, radem, glumim, dar niciodata n-ar mai putea sa ocupe locul pe care l-a ocupat odata.
Atunci cand il vezi in fiecare zi, uita-te la el, studiaza-l si adu-ti aminte toate cate ti-a facut.
E foarte greu sa uiti o persoana pe care o vezi zilnic. Trebuie doar sa ajungi sa te convingi ca ti-e mai bine fara el.

4 răspunsuri:
| Analya a răspuns:

Nu exista metoda de a uita pe cineva, cum nu exista metode pentru a te indragosti de cineva. Dar poti sa iti ocupi timpul in care nu il vezi cu lucruri care sa te faca sa nu te mai gandesti la el... zic, nu stiu, uneori cineva poate ramane in sufletul tau toata viata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte greu sa uiti o persoana dupa o relatie mai lunga. Eu am prietenul plecat si daca ai sti cat e de greu.Nu iti pot da un raspuns sigur dar incearca sa treci peste cu toate ca e foarte greu. Incearca sa mergi mai departe sa fii tare sa intelegi ca viata e foarte grea dar trebuie sa ne acomodam nu toti oameni au suflet bun nu toti gandesc la aceea iubire adevarata.

| AllyLeito a răspuns:

Pai ca sa scapi de asta
e o solutiebig grin
pentru a uita pe cineva la care nu mai esti cu persoana aia
trebuie sa cauti o alta persoana si cu siguranta te vei gandi la persoana de viitorbig grin
eu am incercat asta si a mers pentru ca vei prinde drag de persoana noua si cea veche usor usor se va uita:-J
sper ca am fost de ajutorbig grin

| vio_1112 a răspuns:

Simplu incearca sa te impaci alfel nu ai cum daca este cea mai iubita din viata ta nu poti da delete ramane vesnic.